Zlatý stafylokok (Staphylococcus aureus) je běžně se vyskytující bakterie, která může při přemnožení způsobovat kožní infekce, v horším případě i závažnější záněty vnitřních orgánů.
Zlatý stafylokok byl objeven v roce 1880 skotským chirurgem Alexanderem Ogstonem. Jedná se o běžně se vyskytující bakterii, která se objevuje přibližně u 60 % populace. Obvykle výskyt zlatého stafylokoka nezpůsobuje žádné potíže, ovšem při poruše obranyschopnosti může mít za následek i závažná onemocnění. Staphylococcus aureus patří mezi mikroby, má tvar kuličky a s dalšími stafylokoky se shlukuje. Vytváří tak společně útvar, podobný trsu hroznového vína. Zlatý stafylokok se podílí na vzniku zánětů kůže, v horším případě může způsobit otravu krve či záněty vnitřních orgánů.
MRSA
MRSA neboli methicilin rezistentní stafylokok je zvláštní typ infekce, která odolává standardní léčbě meticilinem. MRSA tak při léčbě stafylokokových onemocnění přináší řadu komplikací. Rostoucí rezistence vůči antibiotikům se bohužel projevila i u stafylokoků, odolné kmeny se označují právě zkratkou MRSA. Tento typ stafylokoka může zkomplikovat léčbu i nejbanálnějších onemocnění a ohrozit rizika každého jedince.
Zlatý stafylokok – příznaky
O výskytu zlatého stafylokoka nemá naprostá většina populace ponětí. Ovšem při oslabení se výskyt projeví celou řadou příznaků, projevy mohou být různé. Častým příznakem zlatého stafylokoka je vznik hnisu. Má rudé zbarvení, kůže otéká a zčervená. Z puchýřků vytéká hustá tekutina. Puchýřky tohoto ražení se objevují často v oblasti podpaží a v okolí třísel. Dalšími příznaky je celulitida, bolestivé vyrážky impetigo, stafylokokové toxiny či septická artritida.
Léčba
Léčba infekcí, způsobených zlatým stafylokokem, se uskutečňuje podání antibiotik. Před antibiotiky znamenalo onemocnění stafylokokem zpravidla smrt jedince, dnes je antibiotika léčba úspěšná (až na komplikaci v podobě MRSA stafylokoka). Podáním antibiotik a antibakteriálních mycích gelů se bakterie zničí a projevy odezní. Pokud se však stafylokok dostane do krevního řečiště, rizika onemocnění jsou mnohem vážnější a vyžadují zvýšený dohled při léčbě.
Abychom se vyhnuli infekčním onemocněním, způsobeným stafylokokem, je třeba dbát na prevenci. Ta spočívá především v dodržování hygieny, především v pravidelném a důkladném mytí rukou. Infekci lze zabránit také vyhýbání se znečištění otevřených ran, např. při říznutí.