Srdečník – léčivé účinky

Srdečník obecný, jak už napovídá samotný název této rostliny, pomáhá léčit onemocnění srdce. Ačkoliv se nejedná o krásku mezi rostlinami, pro své léčivé účinky stojí za zmínku. Hojně se u nás pěstuje a je terčem zájmu příznivců přírodní medicíny.

Srdečník obecný je vytrvalá chlupatá rostlina, která dorůstá výšky cca 1,5 metru. Má hustě větvenou lodyhu, pokrytou sedmiklannými listy. Srdečník obecný pochází z Asie, v současnosti se však hojně vyskytuje i v Evropě a naleznete ho v divoké přírodě i na našem území. Nachází se obvykle na rumištích či v příkopech, často se však přímo pěstuje. U nás se můžete setkat se třemi druhy srdečníku, všechny však vynikají stejnými léčivými účinky, není tak třeba je rozlišovat.

Použití

Účinnou částí rostliny je nať. Stříhá se asi dvacet centimetrů nad zemí v době květu, i po odstřižení bude rostlina dále dorůstat. Nať se následně suší, a to rychle, ovšem teplota při sušení nesmí přesáhnout 45 °C. Z usušené rostliny se nejčastěji připravuje čaj, lze však připravit třeba i tinkturu. Odvar připravíme zalitím 2 lžiček sušené rostliny horkou vodou a louhujeme deset minut. Následně podáváme dvakrát denně.

Léčivé účinky

Srdečník obecný se pyšní celou řadou léčivých účinků, které ve většině případů souvisí se srdcem. Uklidňuje však nejen srdce, ale celkový organismus.

Onemocnění srdce

Nejrozsáhlejší oblastí, ve které se srdečník obecný využívá, je tedy léčba srdce a onemocnění s tím souvisejících. Popíjení čaje z rostliny se např. používá pro snižování vysokého krevního tlaku. Po rostlině sáhněte také v případě, trápí-li vás srdeční arytmie či bolesti srdce. Nálev také pomáhá účinně snižovat tepovou frekvenci srdce, pokud tak máte pocit, že vaše srdce bije na poplach, začněte popíjet nálev ze srdečníku. Čaj navíc pomáhá při poruchách srdečního svalu, léčí anginu pectoris a zvyšuje dobu plnění dutin srdce krví.

Uklidnění organismu

Srdečník obecný se pyšní také svými uklidňujícími účinky, které působí na celý organismus. Pozitivně působí na nervovou soustavu a je tak vhodným prostředkem během stresových situací, nervozitě, bolestech hlavy či přepracovanosti.

Další účinky

Po nálevu ze srdečníku sáhněte také v případě, trápí-li vás problémy s prostatou či štítnou žlázou. Navíc má příznivý vliv na trávení a trávicí soustavu a pomáhá při průjmech. Slouží také jako prostředek pro vyvolání opožděné menstruace.

Nevhodné nejen pro těhotné

Je třeba upozornit, že srdečníku obecnému by se měly velkým obloukem vyhnout především těhotné ženy. Rostlina, resp. nálev má totiž schopnost vyvolat děložní stahy, což je pro těhotné ženy nebezpečné. Srdečník je dále nevhodný pro ty, kteří trpí poruchou srážlivosti krve a berou léky s tím související. Pokud současně berete léky na srdce, je třeba používání rostliny konzultovat s lékařem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno