Že je pitný režim důležitý, ví snad úplně každý – dokonce i malé děti. Většina lidí zároveň moc dobře ví, jaké množství tekutin za den by měli svému organismu dopřát a neznámé nejsou ani dopady dlouhodobé dehydratace. Tak proč se základními pravidly řídí jen hrstka lidí a podceňují je dokonce i sportovci? Pokud jste doposud přísun tekutin podceňovali, i když se ve svém volném čase věnujete sportovním aktivitám, máte nejvyšší čas na změnu přístupu. Co byste o pitném režimu měli vědět?
Bez tekutin organismus umírá
Bez jídla člověk vydrží naživu i několik měsíců. Bez vody umře po několika dnech. Voda je nezbytná k udržení stálosti vnitřního prostředí a zároveň se stará o distribuci veškerých důležitých látek po těle. Buňky by bez ní nezískaly živiny a naopak by se z nich nemohly dostat ven zplodiny vznikající v rámci látkové přeměny. K dalším důležitým funkcím patří regulace tělesné teploty, vstřebávání živin a trávení. Bez dostatečného množství vody je organismus vystavován krizovým situacím.
Kolik vody byste měli denně vypít?
Člověk by měl průměrně vypít dva až tři litry tekutin za den. Podle odborníků je podstatné, aby lidé dopřávali organismu vodu průběžně a nečekali na moment, až se dostaví žízeň. Proto je dobré s sebou nosit láhev. Jestliže se neobejdete bez silné kávy a dopřáváte si ji několikrát za den, příjem tekutin o něco zvedněte.
V průběhu léta a při sportování tělo potřebuje tekutin o poznání více – při delším pobytu na sluníčku byste měli zvýšit denní příjem na 4 – 5 litrů. Kromě vody jsou důležité také minerály, které se z těla vyplavují pocením. Proto do svého pitného režimu zahrňte i minerální vody s ionty nezbytných prvků.
Dojde-li k dehydrataci organismu sportovce, výrazně klesne jeho výkonnost. Tělo bez nezbytného média nedokáže fungovat tak, jak by mělo a zároveň se nemůže efektivně regenerovat.
Jak se vypořádat s dehydratací pleti?
Dodržujte pitný režim, a přesto máte pocit, že vaše pokožka trpí, protože není dostatečně hydratována? Není nic jednoduššího, než dehydratované pleti dopřát účinnou hydratační kůru pomocí vhodně zvolené kosmetiky.
K rychlé dehydrataci dochází především v létě, kdy je pokožka vystavována slunečnímu záření. Proto je klíčové pravidelné používání hydratačních krémů a sér – ideálně s SPF faktorem. Kromě toho, že vám usnadní pobyt na sluníčku, poslouží jako prevence před stárnutím pokožky a tvorbou pigmentových skvrn.
Při volbě hydratačního krému či jiné kosmetiky však buďte opatrní – nenechte se zlákat reklamními slogany a raději si pořiďte přípravky, které se těší dobré reputaci u dermatologů. Dobrou volbou jsou například produkty Hydrabio od Biodermy.