Splín je slovo, které již v dnešní době moc často neslýcháme. Moderní medicína ho nahrazuje pojmem deprese, případně snížená náladu. Čas od času padne na každého z nás. Pokud si jednou za měsíc prožijete svůj den bez nálady, tak se ještě nic neděje. Problém nastává tehdy, když se váš splín táhne již několik dní nebo dokonce měsíců. Pak byste měli zbystřit a začít přemýšlet o návštěvě lékaře. To samé platí i v případě, že neustálou špatnou náladou trpí váš blízký. Tyto symptomy není dobré přehlížet nebo je banalizovat. Více si řekneme na následujících řádcích.
Jak už jsme psali, z občasného splínu si nic nedělejte. Zvláště, když k němu máte jasný důvod. Právě to je jeden z důležitých rozlišujících faktorů. Jestliže si pacient zažil něco nepříjemného, například mu zemřel někdo blízký, tak je logické, že se od rána do večera neusmívá. Nestalo se vám nic špatného a přesto už více jak měsíc chodíte po světě jako bez života? Pak si možná koledujete o propad do hluboké deprese.
Není deprese jako deprese
Jenže není deprese jako deprese. Dnes je moderní nazývat depresí i smutek ze špatné známky ve škole. Není výjimkou, že člověk slyší i několikrát za den své blízké říkat – „Jsem z toho v depresi“. Tento neduh společnosti zapříčiňuje, že lidé se skutečnými problémy bývají nezřídka kdy přehlíženi.
Dnes je tedy řeč o pravé depresi. Ta se neobjeví ze dne na den, ale je následkem přetrvávajícího splínu.
· Trvale špatná nálada
· Nezájem o zábavné aktivity
· Špatná koncentrace
· Nenápadné projevy (tichá řeč, ospalý vzhled)
· Ztráta zdravého sebevědomí (neustálé podceňování)
· Hubnutí nebo naopak přibírání na váze
· Nespavost
· Ztráta chuti na sex
· A konečně ztráta chuti na život – myšlenky na smrt a na sebevraždu
Deprese může vzniknout z mnoha důvodů. Někdy se jedná o poruchu chemie v mozku, organické poškození mozku, reakci na léky či asi nejklasičtější, depresi vyvolanou stresovou událostí. V každém případě není radno nic podceňovat. Při objevení se výše zmiňovaných příznaků urychleně vyhledejte pomoc lékaře.
Léčba a prevence
Začněme prevencí. Tou je neuzavírání se sami do sebe, vyhledávání veselých aktivit (ideálně sportovních) a pobyt mezi lidmi, které máme rádi. Pokud máte sklony k depresím například po rodičích, tak doporučujeme preventivní návštěvy u psychologa. Ten u vás včas rozpozná náznaky počínající deprese a může vám začít ihned pomáhat.
Léčba již propuklé deprese není vůbec jednoduchá. Jedná se o kombinaci návštěv psychiatra s podáváním medikamentů. Nemocný může být dočasně umístěn v nemocnici. Deprese má různá stádia a také druhu, proto zde není prostor na podrobné popsání léčby u každého z nich. Velkou pomocí pro nemocného jsou ovšem příbuzní a blízcí. Sociální kontakt, pocit bezpečí a potřebnosti je v tomto ohledu k nezaplacení.