Sopky v ČR

Sopečná činnost není pouze exotickým jevem. Se sopkami, ač vyhaslými, se můžete setkat i na území České republiky. Tyto vyhaslé sopky v současnosti představují přitažlivé a zajímavé krajinné dominanty. Které sopky České republiky jsou ty nejznámější?

Pás lemující Krušné hory

Na pozůstatky sopečné činnosti je velmi bohatá především severní část Čech. Vyhaslé sopky se nejčastěji vyskytují v pásu lemujícím Krušné hory. Sopečná pohoří tvoří v tomto pásu tzv. oherský příkop, který zahrnuje nejen Krušné hory, ale i Doupovské hory, České středohoří nebo Lužické hory.

Krušné hory

Památná hora Říp

Na vyhaslé sopky v Čechách ovšem narazíte také u Plzně, Prahy nebo Pardubic. Důkazem tohoto tvrzení je nejznámější česká vyhaslá sopka Říp, která je památným místem české mytologie a historie. Současnou dominantou hory Říp (455,2 m n. m.), jež má typický zvonovitý tvar, je mimo jiné rotunda sv. Jiří postavená v románském stylu.

Nejmladší sopka České republiky

Ve vulkanickém pásu, který lemuje Krušné hory, najdete i nejmladší známou vyhaslou sopku České republiky. Jde o Komorní hůrku, Komorní hůrku která se tyčí do nadmořské výšky 503 metrů. Tato nejmladší sopka Česka se nachází nedaleko měst Cheb a Františkovy Lázně.

O tuto českou sopku, která má podobu malého sypaného kuželu, se mimo jiné zajímal i světoznámý básník a prozaik Johann Wolfgang Goethe (1749–1832).

Železná hůrka

Kromě Komorní hůrky bývá za jednu z nejmladších českých sopek označována také Železná hůrka (580 m n. m.), která se nachází u obce Lipová na Chebsku poblíž hranic s Německem. Za zmínku stojí, že k tomuto místu měl rovněž osobní vztah Johann Wolfgang Goethe – tuto vyhaslou sopku totiž sám objevil.

Sopky v Českém středohoří

Nejvýznamnější českou sopečnou oblastí je bezesporu České středohoří, které najdete v Ústeckém kraji. Sopečná činnost v této oblasti započala na konci eocénu – tedy před 56 až 37 miliony lety.

Hora Milešovka

Které vyhaslé sopky se v Českém středohoří nacházejí? Například Lovoš, Boreč, Milá, Vrabinec, Kalich nebo Holý vrch. Nejvyšším vrcholem Českého středohoří je hora Milešovka, která je zároveň nejznámější vyhaslou sopkou této oblasti.

Panská skála

Dalším pozoruhodným úkazem sopečné činnosti je v Českém středohoří čedičový útvar zvaný Panská skála, který turistům nabízí úžasnou kulisu kamenných varhan. A navíc – viděli jste pohádku Pyšná princezna? Pak se vám jistě vybaví scéna, v níž se král Miroslav s princeznou Krasomilou ukryli před zbrojnoši Půlnočního království za kamenné varhany. A bylo to přímo na Panské skále.

Moravské sopky

Nejen v západních a severních Čechách, se sopkami se můžete setkat také na Moravě. A to hlavně v oblasti Bílých Karpat a Nízkého Jeseníku.

Červená hora a Valy

Například v Nízkém Jeseníku na severu Moravy najdete vyhaslou sopku s názvem Červená hora (749 m n. m.), která je zároveň nejvyšším vrcholem Domašovské vrchoviny. V oblasti pohoří Bílé Karpaty se mezi obcemi Komňa a Záhorovice nahází vyhaslá sopka Valy.

Pro tuto sopku jsou typické strmé svahy, již v dávné minulosti byla navíc důležitým strategickým bodem – nacházelo se zde například opevněné hradisko, anebo zde měl být původně postaven také hrad Nový Světlov.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno