Smil italský – pěstování

Jde o velmi půvabnou bylinku s širokými možnostmi využití. Pěstování smilu italského je navíc velmi jednouché a zvládnete ho jak na okenním parapetu, tak i venku na záhonku a dokonce třeba i ve skalce.

Tuto bylinku snadno poznáte podle jejího vzhledu – pyšní se totiž stříbřitými lístky i stonky, porostlými jemnými chloupky. Jde o suchomilnou bylinku, která se tímto způsobem chrání před nepřízní okolního prostředí.

Pěstování smilu je opravdu snadné

Poroste totiž téměř všude. Zalíbí se mu jak na záhonku, tak i doma v květináči. Musíte myslet jen na jednu jedinou věc – je značně náchylný k přemokření. Vybírejte mu proto nejlépe místo na plném slunci a hlinitopísčitou dobře propustnou půdu. Mírná kyselost mu nevadí. A nemusíte se bát, že byste mu vody dodali příliš málo. Stačí ho zalít vždy, když lehce sklopí listy. Ale jen trochu. Raději zalévejte méně a častěji než naopak.

Měli byste vědět: při přemokření je smil náchylný k plísni šedé. Pokud tedy nepatříte mezi pečlivé zahradníky a nejste si jistí, zda ho zvládnete zalévat střídmě, zasaďte ho na záhon na přímé slunce. Spory plísní tady zaručeně nedostanou žádnou šanci.

Smil italský můžete zasadit i do skalky. Od ostatních rostlin by však měl mít rozestup 30 cm, aby se mohl dostatečně rozpínat do šířky. Velký smil si už své místo na slunci najde, ovšem malé sazeničky by větší rostliny mohly snadno utlačovat. Dobře poroste i ve svazích a podobně náročných terénech. Své místo si tak najde i na skalkách nebo na terasovitých záhonech mezi letničkami. Stejně dobře se však hodí i do květináče, a to nejlépe na osluněné okno nebo verandu.

Je také plně mrazuvzdorný, tedy zejména jeho kořeny, nadzemní část na podzim bez obav skliďte. Teploty do -17 °C přežije smil italský bez potíží, během silnějších zim bude lepší zakrýt ho vrstvou chvojí.

Při správné péči se na smilu objevují i půvabné květy. Jsou poměrně vysoké, květenství se zbarvuje do sytě žluté a láká motýly nebo čmeláky. Ve světě se pak z květů smilu italského získává jeden z nejcennějších a samozřejmě také nejdražších éterických olejů vůbec.

Jak smil italský používat

Pokud se vám při vyslovení jeho názvu vybaví slova jako „koření“ nebo „maggi“, pak jste na správné stopě. Smil svou chutí opravdu legendární maggi připomíná, zvlášť pokud ho naložíte na pár týdnů do oleje.

Použít ho však lze i samostatně. Jeho listy, nejlépe nakrájené nadrobno se skvěle hodí k masům, do omáček nebo k dušené zelenině. Listy nebo dokonce celé snítky pak lze například nechat vyvařit v polévce, omáčce apod.

A v neposlední řadě lze atraktivní jen zpola rozvitá květenství nechat usušit a použít je jako půvabnou dekoraci do domácnosti. Smil italský lze zkrátka využít na mnoho a mnoho způsobů. Jde o bylinku, která by určitě neměla chybět v žádné zahrádce.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno