Sladké brambory (batáty)

Sladké brambory jsou známé také jako batáty. Svým vzhledem mohou připomínat klasické brambory, ale bývají větší a zbarvené dooranžova. Jejich dužina je po rozkrojení nejčastěji jasně oranžová a má sladkou chuť. Dostupné jsou po celý rok, ale v období jejich sezóny (počínaje březnem) jsou nejchutnější. Sladké brambory rostou na rostlině známé jako povijnice batátová (někdy také povijnice jedlá, lat. Ipomoea batatas).

Batáty

Jakou mají barvu?

Sladké brambory jsou obvykle oranžové (tato odrůda sladkých brambor je v Americe označovaná jako jam), ale také nalezené v jiných barvách, jako je bílá, červená, růžová, fialová, žlutá a fialová. Sladké brambory jsou jen vzdáleně spojeny s běžnými brambory, ačkoli je v kuchyni často používáme podobnými způsoby.

Nakupování a skladování sladkých brambor

Při nákupu sladkých brambor si vybírejte menší až středně velké kusy, které jsou pevné. Neměly by být „gumové“ a měly by mít hladkou slupku bez prasklin či měkkých míst. Skladujeme je na hladném, suchém a tmavém místě. Pokuste se je spotřebovat do týdne od nákupu, při správném skladování ale vydrží mnohem déle – klidně i pět týdnů. Jsou náchylné na promáčkliny, takže s nimi nakládejte opatrně.

Batáty

Nutriční informace

Ve 100 gramech syrových sladkých brambor je obsaženo:

  • 86 kalorií,
  • 77 % vody,
  • 1,6 g bílkovin,
  • 20,1 g sacharidů (z toho 4,2 g cukru),
  • 3 g vlákniny,
  • 0,1 g tuku.

Sladké brambory obsahují antioxidanty

Sladké brambory obsahují antioxidant, který všichni známe. Nazýváme jej beta karoten. Je velmi účinný při zvyšování hladiny vitamínu A v krvi, zejména u dětí. Proto se často zahrnuje také do dětské stravy (navíc díky sladkosti dětem moc chutná). Sladké brambory jsou výživné, s vysokým obsahem vlákniny, mají ale poměrně vysoký glykemický index.

Sladké brambory a škroby

Škrob je významnou součástí nejen klasických, ale také sladkých brambor. Dělíme jej do tří kategorií podle toho, jak rychle je tráven:

  • Rychle stravitelný škrob: tvoří 80 % všech škrobů ve sladkých bramborách. Tento škrob se rychle rozkládá a absorbuje, čímž se zvyšuje hodnota GI (glykemického indexu).
  • Rezistentní (odolný) škrob: tvoří 11 % veškerých škrobů ve sladkých bramborách. Tento škrob se chová jako vláknina, krmí přátelské bakterie ve střevech. Množství rezistentního škrobu se může mírně zvýšit ochlazením sladkých brambor po vaření.
  • Pomalu stravitelný škrob: tvoří zbylých 9 % obsahu škrobů ve sladkých bramborách. Rozkládá se pomaleji a způsobuje menší nárůst hladiny cukru v krvi.

Vitamíny a minerály ve sladkých bramborách

Sladké brambory jsou bohaté na beta karoten, který vaše tělo dokáže převést na vitamin A. K doplnění denního množství tohoto vitamínu postačí sníst 100 g sladkých brambor (váženo v syrovém stavu). Vitamín C je další složkou. Tento antioxidant může zkrátit dobu nachlazení a zlepšit zdraví pokožky.Z minerálů jmenujme draslík, který je důležitý pro kontrolu krevního tlaku a snížení rizika srdečních chorob, a mangan, který je nezbytný pro růst, vývoj a metabolismus. Vitamín B6 hraje důležitou roli při přeměně potravin na energii a vitamín E je silným antioxidantem, který chrání lidské tělo před oxidačním poškozením. Oba jsou součástí sladkých brambor.

Sladké brambory v kuchyni

Jak už jsme naznačili, sladké brambory častokrát používáme stejným způsobem, jako klasické brambory. To znamená, že je vaříme v osolené vodě, pečeme v troubě doměkka, dusíme je, nebo je smažíme jako batátové hranolky. Stejně jako u brambor, je jedlá i slupka. Záleží jen na vašich preferencích, zda ji ponecháte či nikoliv. Ve slupce je ale nejvíce vlákniny. Níže uvádíme několik receptů, ve kterých jsou sladké brambory obzvláště oblíbené.

Batátové chipsy

Batátové chipsy

Sladké brambory oloupeme a nakrájíme na tenká kolečka. Ta skládáme na plech vyložený pečícím papírem. Zakápneme olejem, osolíme (například bylinkovou solí, nebo oblíbeným kořením na brambory) a pečeme na 200 °C po dobu asi 15 minut. Tyto chipsy jíme samotné nebo jako součást zeleninových salátů.

Batátové pyré

Stejné množství batátů a brambor oloupeme, nakrájíme na kostičky a uvaříme doměkka. Přídáme do nich máslo a šleháme je robotem za postupného přilévání mléka. Vznikne nám batátové pyré, které podáváme obdobným způsobem, jako bramborovou kaši.

Sladké brambory v mikrovlnné troubě

Sladké brambory lze připravovat taktéž v mikrovlnné troubě. Pro tyto účely bramboru oloupejte (chcete-li), opláchněte a napíchejte vidličkou ze všech stran. Zvolte nejvyšší stupeň ohřevu a pečte po dobu 10 až 12 minut (nebo do měkka).

Pečené batáty

Pečené batátové hranolky

Jedná se o lepší variantu klasických smažených hranolek (které můžeme ze sladkých brambor udělat stejným způsobem, jako z klasických brambor). Sladké brambory oloupeme, nakrájíme je na hranolky a naskládáme na plech vyložený pečícím papírem. Zastříkneme olivovým olejem a posypeme sušeným česnekem. Promícháme a pečeme na 200 °C asi 15 minut.

Grilované sladké brambory

Grilované sladké brambory můžeme jíst jen tak, nebo je přidat do tortil k jiné zelenině, nebo do polévek. Skvěle se hodí také v kombinaci s kuskusem či cizrnou. Před grilováním sladké brambory povaříme vcelku tak 15 minut. Po vychlazení je můžeme oloupat nebo i se slupkou nakrájet na měsíčky nebo na plátky. Zastříkneme je olivovým olejem a okořeníme (sladkou paprikou, sušeným česnekem, bylinkovou solí, chilli kořením, pepřem atd.). V misce si vyšleháme javorový sirup s trochou dijonské hořčice a touto směsí potřeme brambory. Zabalíme je do alobalu a grilujeme asi 6 minut. Podáváme posypané petrželkou.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno