Představte si, že proplouváte na lodi úzkou skalní průrvou. Vyhýbáte se padlým kmenům, podplouváte je a kličkujete uzoučkými meandry i místy s vysokými kamennými břehy. Že to zní dobrodružně a láká Vás to? Tak vyražte na Ploučnici! Nejen tohle, ale i spoustu dalšího zažijete při plavbě po této české řece.
Ploučnice
Už jen svým pramenem jako by Ploučnice dávala najevo, že není žádná obyčejná říčka. Prameniště, které se nachází nedaleko obce Osečná jen kousek od majestátního Ještědu se světoznámým vysílačem, totiž sestává hned z několika pramenů, které se stékají dohromady, a vytváří tak nejen hlubokou, ale i rozlehlou vodní plochu.
Řeka protéká překrásnými přírodními oblastmi. Okolí Hamru na Jezeře, stejně jako Ralska, je opravdovým rájem pro milovníky české krajiny. To, co ale dělá Ploučnici zcela výjimečnou, je místo nazvané Průrva Ploučnice.
Sto metrů dlouhý uměle vytesaný tunel ve skále zřejmě ve středověku sloužil jako základ vodní nádrže, později byl využíván jako náhon, a dokonce zde jeden z místních mlynářů vozil průrvou “turisty”, kteří hledali neobvyklý zážitek. Dnes si průjezd tunelem u Novin pod Ralskem užívají právě vodáci. Vydáte se sem i vy?
Dobrodružná plavba na týden, ale i na dva dny
Jste-li na vodě noví, zvažte pro seznámení s plavbou raději jinou řeku. Ploučnice je známá svými náročnými peřejovitými úseky, spadanými stromy i velmi úzkým korytem. Nezkušení vodáci by se spíše trápili, ti zkušenější si ale užij neopakovatelné zážitky.
Sjízdných je 85 km z celkové délky 106 km. Nasednout do lodě můžete ve Stráži pod Ralskem a plavbu ukončíte až při Ústí do Labe nedaleko Děčína. Takový výlet po vodě vám zabere i týden. Doporučuje se ale ukončit plavbu v Horní Polici. Dále po proudu se nachází mnoho nesjízdných jezů a neustálé přenášení může snadno zkazit příjemný zážitek z dosavadní plavby.
Mezi nejzajímavější úseky patří část z Novin pod Ralskem, kde nastoupíte plavbu před samotnou Průrvou, a dále do Mimoně a Brenné. Výhoda této trasy je také možnost přespání na tábořišti Boreček, které se nachází přibližně v polovině a je jedním z mála možností komfortnějšího ubytování na Ploučnici.
Kempy a občerstvení
Jak už jsme naznačili, je jednou z výhod řeky Ploučnice to, že převážná část jejího toku, především v horní části v okolí Ralska a Mimoně, protéká doslova divočinou. Proplouvat sice budete i několika městy a oblastmi chatových osad, většinu času vám ale společnost budou dělat pouze zpívající ptáci a šumící stromy. Na cestě tedy nenajdete ani příliš mnoho možností občerstvení. Ve městech je vždy možné vyběhnout do nejbližší hospody či stánku, jinak ale pivo v každé zatáčce nečekejte a nápoje a svačinu si raději přibalte do barelu.
Podobná situace je i s možností přespání. Známý je kemp Boreček v horní části řeky či tábořiště u Kerama. Přenocovat lze také na tábořišti v Mimoni nebo Dubici.
Půjčovny lodí
Půjčovny lodí na Ploučnici nabízejí zapůjčení dvou i třímístných kánoí, případně kajaků. V některých lze zapůjčit i raft, vzhledem k velkému množství úseků s úzkým korytem je ae třeba zvážit, zda z něj nevznikne spíše břemeno na přenášení po souši.
Standardně půjčovny nabízejí možnost dopravy z konce plavby na její začátek a možnost vrácení lodí na trase. Samozřejmostí je zapůjčení dalšího příslušenství, jako jsou vesty či barely. Při splouvání Ploučnice lze také více než doporučit přilbu, která vás může ochránit od nepříjemných střetů s okolní vegetací.
Okolí řeky
Nebude-li vám při plavbě ke kochání stačit samotná divoká příroda v okolí řeky, můžete se na trase těšit i na další zajímavosti. Samotné prameniště Ploučnice stojí za návštěvu. Zkuste si zde z řekou u jejího zrodu třeba domluvit klidnou plavbu 🙂
Během plavby si pak můžete udělat výlet třeba na vrcholy Ostrý či Ralsko, kde najdete zříceniny středověkých hradů, do Lázní Kundratice nedaleko Osečné či do Hamru na Jezeře, známé rekreační oblasti, které v posledních letech opět získává svůj zašlý lesk a slávu.