O tomto onemocnění se příliš nemluví, přitom se řadí mezi obtíže, se kterými se potýká spousta lidí. SIBO tak možná trápí i vás, jen o tom nevíte. Nemoci trávicího ústrojí je totiž obvykle složité rozpoznat a správně diagnostikovat. O co tedy jde? O tzv. syndrom bakteriálního přerůstání (někdy syndrom slepé kličky).
SIBO = zkratka z anglických slov small intestinal bacterial overgrowth. Představuje stav, kdy do tenkého střeva pronikají bakterie, co v něm nemají co dělat. Navíc se zde množí, a to vede k tomu, že pacient pociťuje nepříjemnosti, které lze souhrnně popsat jako nepohodlí v oblasti břicha.
Nejčastější příčiny
Důvodů, proč se do tenkého střeva dostanou nežádoucí bakterie, může být více. Jedná se například o následující příčiny.
- Poškození Bauhinského chlopně, která tvoří bariéru mezi tlustým a tenkým střevem – dojde k tomu třeba při operaci.
- Špatná imunita, kdy selhávají standardní mechanismy, co brání přemnožení bakterií.
- Žaludeční záněty, které omezují tvorbu žaludeční kyseliny.
- Nevhodné stravovací návyky, nadměrné užívání analgetik a antibiotik, stres a další záležitosti, které neodpovídají zdravému životnímu stylu.
Jak se SIBO projevuje
S onemocněním SIBO se pojí obecně známé příznaky, jako je:
- zácpa/průjem,
- bolesti břicha,
- plynatost,
- nadýmání.
Je také nutné zmínit, že v důsledku uvedených problémů může dojít k narušení správného vstřebávání živin, typicky vitaminu B12, železa a vitaminů rozpustných v tucích. Což může spustit rozvoj dalších obtíží, jako jsou alergie na potraviny, pálení žáhy, deprese, bolesti kloubů, kožní problémy apod.
Léčba zahrnuje i dietu
Při terapii se musí lékař i pacient soustředit na jeden zásadní cíl – zbavit se bakterií a jejich přerůstání. A toho lze dosáhnout jejich přímým ničením (antibiotiky) nebo vyhladověním (vyhubí se samy při dietě, kdy nebudou mít potravu, tedy sacharidy). V neposlední řadě je také potřeba řešit, proč vůbec SIBO v organismu vzniklo, jinak existuje velké riziko, že se bude vracet a přejde do chronicity.
Samozřejmou součástí léčby je úprava návyků, které by mohly negativně ovlivňovat celý trávicí systém. Řada potíží tohoto druhu je totiž reakcí na nezdravý životní styl.
Existuje účinná prevence?
Vzhledem k problematické diagnostice nelze přesně uvést, jak se nemoci SIBO vyhnout. Doporučení se samozřejmě točí okolo vyhovujícího stravování, při kterém se nemocný vyhýbá takovým jídlům, po jejichž konzumaci ho trápí popsané potíže. V neposlední řadě myslete i na duševní zdraví, o které je třeba pečovat stejně jako o to fyzické.