Sedmikráska

Někdy jsou rostliny krásné a zároveň se dají konzumovat. Jednou z nich je právě sedmikráska, kterou můžeme klasifikovat i jako bylinku. Konzumace této květiny totiž nejenže ozdobí každý talíř, ale může přinést spoustu zdravotních přínosů. Latinský název této květiny je Bellis perennis a jedná se o zcela běžnou květinu, na kterou jste již jistě při procházce přírodou nebo parkem narazili. Patří do čeledi Asteraceae.

Původ sedmikrásky

Sedmikráska pochází ze střední, západní i severní Evropy. V současné době však roste divoce ve všech mírných oblastech na světě. Je to jednoletá nebo vytrvalá bylina, která dorůstá výšky 10 až 25 cm. Stonek rostliny je zcela bez listů a je velmi tenký. Listy jsou bazální se zoubkovanými okraji. Kvítky mají obvykle bílou až narůžovělou barvu, mohou se však vyskytovat také v odstínech červené či fialové. Střed květů má žlutou barvu a v průměru dosahuje 2 mm.

Bylinky

Zdravotní přínosy sedmikrásky

Při pravidelné konzumaci můžete získat spoustu zdravotních výhod ze sedmikrásky. Ty jsou popsány níže.

Rozjasnění pokožky

Sedmikráska je velice často využívána také v kosmetickém průmyslu na výrobu tonerů, sér, mastí či krémů. Látka zvaná jako L-arbutin, která je součástí této malé květinky, má totiž úžasnou vlastnost: dokáže rozjasnit pokožku. Dokáže například zabránit skvrn způsobených stárnutím nebo také od slunečních paprsků. Může vám také pomoci v případě pigmentových skvrn – při použití navíc nevysušuje pokožku.

Ochablá pokožka

Sedmikráska má také skvělé vlastnosti, které zabraňují stárnutí pokožky. Pokožku každý den vystavujeme UV záření, díky čemuž může docházet k poškození kolagenových vláken. Díky tomu ztrácí pokožka svou pružnost a zdravý vzhled. Se stárnutím pokožka začíná ochabovat a vznikají vrásky. Kosmetické produkty, které obsahují výtažek ze sedmikrásky pomáhají udržovat mladistvý vzhled.

Zdraví dýchacích cest

Sedmikráska ve formě čaje nebo při vdechování par z vaření sedmikrásky může mít protizánětlivé a expektorační účinky. Používá se při léčbě bronchitidy, nachlazení a dalších onemocnění dýchacích cest. Díky pití čaje nebo vdechování výparů ze sedmikrásky dochází k hydrataci úst i usnadnění dýchání. Kromě toho lze sedmikrásku použít také jako ústní vodu nebo kloktadlo, v případě, že vás bolí v krku.

Sedmikráska

Zdraví trávicího systému

Extrakt z květu sedmikrásky má močopudné, projímavé i zažívací účinky. Vzhledem k tomu, že tato bylinka stimuluje trávicí systém, je účinná při léčbě problémů se zažívacími problémy, jako je průjem, mírná zácpa, potíže s játry, gastritida či problémy se žlučníkem.

K ošetření ran

Tato bylinka napomáhá při hojení ran či čerstvých škrábanců. Je možné aplikovat ji přímo na rány. Vzhledem k obsahu antibakteriálních látek je možné připravit tekutý obklad, který se dříve používal přímo na bitevním poli k ošetření zraněných vojáků. Ve šťávě ze sedmikrásek se namáčely obvazy ve starověkém Římě. Také během středověku se sedmikrásky používaly k tomuto účelu – navíc také k léčbě modřin a otoků kloubů.

Při ženských potížích

Sedmikrásku mohou používat ženy, které mají jakékoli problémy s dělohou. Z květů této rostliny je možné si k tomuto účelu připravit lázeň. Je vhodný pro ženy, které mají příliš silnou nebo bolestivou menstruaci, nebo je trápí bolestivost dělohy po porodu či během těhotenství.

Snižování horečky

Malý bílý kvítek můžete použít také pro podporu pocení a ke snížení mírné horečky. Používá se obvykle ve formě obkladu na čelo nebo jako infuze v šálku čaje.

Jahody

Tradiční způsoby použití sedmikrásky

Z čerstvé i sušené rostliny je možné připravit odvary, čaje, nálevy či obklady, ale také kosmetické produkty, jako jsou krémy a masti. Tyto masti je možné používat při léčbě revmatismu i artritidy nebo také pro projasnění a rozzáření pokožky. Lokálně a zevně se listy používají na modřiny a řezné rány. V případě vředů v ústech je možné použít kloktadlo vyrobené z rostliny nebo také žvýkat sedmikrásku.

Sedmikráska v kuchyni

Květy a listy rostliny jsou zcela jedlé – můžeme je jíst syrové. Jsou vhodné na ozdobu sýrových, zeleninových nebo dokonce masových pokrmů. Mají neutrální chuť, která se hodí do jakéhokoli pokrmu. Velmi dobře například vypadá v zelených polévkách – špenátových nebo kopřivových apod. Mladé listy je možné krátce povařit a konzumovat je obdobně jako například dušený špenát. Sedmikrásku je možné koupit také jako doplněk stravy nebo čaj.

Čaj ze sedmikrásek

Prvním krokem je nasbírat si takové květy sedmikrásky, které nebyly postříkány žádnými chemikáliemi. Občas můžete dostatek sedmikrásek najít na své vlastní zahradě, a zde je samozřejmě největší jistota, jestli byly květy vystaveny jakémukoli postřiku nebo ne. Stačí, když hrst sedmikrásových květů zalijete jedním litrem vroucí vody a necháte odstát asi 10 minut. Možné také připravovat čaj pouze do šálku, kdy vezmete dva až tři květy na šálek a zalijete je horkou vodou. Denně je možné vypít maximálně tři šálky.

Sedmikrásky

Mast na léčbu ran

Vezměte dvě hrsti sedmikrásky a dejte je do uzavíratelné nádoby. Zalijte je olivovým olejem tak, aby byly zcela ponořené. Nechte po dobu dvou týdnů na slunném parapetu – občas nádobou protřepejte. Poté olej slijte, květy co nejvíce vymačkejte. Na vodní lázni směs zahřejeme a přidáme asi lžičku včelího vosku. Zkontrolujte hustotu – pár kapek nakapejte na talíř, ztuhne-li odvar, máte hotovo, pokud ne, přidejte další lžičku včelího vosku. Do hotového produktu vmíchejte ještě 10 kapek levandulového éterického oleje a umístěte do uzavíratelné nádoby.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno