Dřív bývaly usušené šípky snad v každé domácnosti jako ingredience pro přípravu lahodného čaje. Dnes mají pověst „potížistů,“ se kterými je více práce než užitku. A přitom lze všechno dělat stejně jednoduše, jako to měly naše babičky. Poradíme vám jak na sběr a sušení šípků, abyste si i vy mohli udělat zásoby tohoto chutného ovoce na celý rok.
Pro začátek neuškodí trochu biologie. Šípek je plodem růže šípkové (a žádné jiné), jež u nás roste na mezích či na okrajích lesů, a to ve všech polohách. Odborně se její plody nazývají malvice, a plně zralé se vyznačují jasně červenou barvou a hladkým lesklým povrchem. Dužina je červenooranžová, vnitřek plodu tvoří žlutá jádra obalená jemnými chloupky.
Jak a kdy šípky sbírat
Nejvhodnější dobou jsou měsíce září a říjen. Vyberte si slunečný den. Zralé šípky jsou už jasně červené, ale ještě pevné a lesklé. Svraskalé či měkké plody se pro další zpracování nehodí. Vybavte se ochranným oděvem. Nejvíce se osvědčuje oblečení s hladkou, klouzavou vrstvou (např. šusťákové bundy, o něž se trny keřů jen obtížně zachytávají. Pomoci i můžete i rukavicemi, myslete však na to, že díky nim přijdete o část citu v prstech.
Šípkové plody sbírejte nejlépe do plátěného sáčku – na kratší přechody vám postačí i běžná igelitka. Doma hned šípky vyklopíme na čistotu položku a znovu přebereme. Pryč musí větvičky a listy, ale i plody s hnědými flíčky, případně ty měkké nebo přemrzlé. Při přebírání zároveň za pomoci ostrého nože odstraňujeme zbytky okvětí čili šípkového bubáka. Není to podmínkou, ale bez něj se nám budou šípky rozhodně lépe zpracovávat. Nakonec plody dobře omyjeme a usušíme textilií. Teď jsou připraveny ke klasickému sušení.
Šípky usušíme v troubě, sušičce nebo i jen takříkajíc navolno
V sušičce budou šípky potřebovat podobný čas jako třeba houby. Ale nesypejte je na síta příliš nahusto. Máte-li raději sušení v troubě, rozpalte na 70°C, vložte plech se šípky vyložený pečícím papírem a nechte pootevřená dvířka. Hotovo bude tak za dvě hodinky – jen pozor, aby šípky nezačaly hnědnout či dokonce černat!
A pokud chcete sušit šípky třeba na novinách, vyberte si místo, kde dobře proudí vzduch. Nasypte je na drátěnou podložku, vyloženou pečícím papírem a odneste je na balkon nebo na terasu. Zakryjte dalším pečícím papírem (ale postačí i papírová utěrka) a nechte schnout. Čas od času šípky prohlédněte a vyhoďte ty plesnivé – to se však naštěstí stává málokdy.
Jak poznám dobře usušený šípek?
Má tmavočervenou barvu, ale nerozpadá se ani nedrolí. Po rozkrojení nesmí ani uvnitř zůstat vlhký nebo vláčný. Pokud se to stane, je třeba plody ještě dosušit.
Usušené šípky vložte do hrnku v množství jedné lžíce a zlijte horkou vodou. Po deseti minutách dostanete lahodných šípková čaj pro chuť i pro zdraví!