Šalvěj – pěstování

Mluvíme-li o pěstování šalvěje, téměř vždy máme na mysli šalvěj lékařskou (Salvia officinalis), která se může pochlubit množstvím pozitivních účinků na zdraví i jedinečnou chutí, hodící se do mnoha jídel. A její pěstování není vůbec složité.

Šalvěje patří k významným medonosným rostlinám, a na světě jich najdeme mezi 700-1100 druhy (v řadě případů ještě není botanické zařazení přesné). Díky tomu jsou nejpočetnějším kosmopolitně rozšířeným druhem rostlin na světě.

Šalvěj – pěstování

Šalvěj – pěstování se daří nejlépe na volném prostranství

Šalvěj lékařská najde ideální podmínky pro růst venku – a to na záhonu, nebo i volně na poli. Vyžaduje umístění s dostatkem slunečního světla, prudký vítr jí však může ublížit, takže je nutné zároveň najít kousek ohraničeného prostoru v přívětivém závětří.

Tyto podmínky lze naštěstí splnit celkem snadno. A ani na půdu není šalvěj lékařská náročná. Vystačí si se suššími vápenitými biotopy nebo hlinitopísčitou půdou dobře odvádějící vodu. Pro svůj růst potřebuje zejména zásobu dusíku a vápníku, bez nichž kvete málo a vytváří jen neduživé bledě zelené stonky.

Náš tip: šalvěj lékařská si zaručeně oblíbí víceúčelové hnojivo určené bylinkám. Postačí jí 2x nižší dávka, než jaká je uváděna na obalu. Hnojíme během celé vegetační sezóny.

Šalvěj a další hluchavkovité rostliny rovněž nesnášejí tzv. fertilizaci alias hnojení čerstvým hnojem ze stájí. Agresivní látky jako např. čpavek dokáží zničit citlivý kořenový systém rostlin.

Šalvěj – pěstování

Kdy a jak vysazovat šalvěj?

Šalvěj patří k nejdříve vysazovaným bylinkám vůbec. Ideální období se totiž pohybuje od začátku března do poloviny dubna. Ideální je pěstování ze semínek. Ty stačí nasypat do brázd a zasypat přibližně 1-2 centimetry zeminy. Řádky by od sebe měly být vzdálené 40-60 centimetrů.

Klíčí porost je nutné zbavovat plevele a pravidelně zavlažovat. Jakmile rostliny vyrostou a zesílí, postačí už jen občasná zálivka. Na jednom místě lze šalvěj bez obtíží pěstovat po mnoho let. Ponecháte-li na podzim na natích nějaká zralá semena, můžete se spolehnout, že vám na jaře znovu vyklíčí nové rostliny.

Náš tip: Pokud chcete pěstovat šalvěj v květináči, dodržujte striktní pravidlo počtu – 1šalvěj = 1 květináč, ne více.

Šalvěj – pěstování

Jak na sběr šalvěje

Jako všechny hluchavkovité bylinky se i šalvěj sbírá v období těsně před květem, kdy obsahuje nejvíce aromatických silic a dalších vyhledávaných látek. Toto období se v závislosti na době výsevu pohybuje od května až do září.

Nať sbíráme jednoduše seřezáním nad třetím nebo čtvrtým párem listů. Dbejte na to, aby stonek nebyl silnější než půl centimetru – takto dřevnaté byliny se už na sběr nehodí.

Nasbíranou nať rozložte na stinném místě (šalvěj nesmíte na přímém slunci ani předsušovat!) a pomalu sušte za pomoci obracení minimálně týden. Jakmile v prstech šustí a rozpadá se, je už připravena k uskladnění.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno