Salát radicchio byste rozhodně měli vyzkoušet, pokud jste to ještě neudělali. Nejlepší je, když na něj narazíte na farmářském trhu, nicméně i ten ze supermarketu může být dobrý. Jedná se o poněkud pevnější salát, který svou strukturou i tvarem tak trochu připomíná červené zelí. Ve skutečnosti se ale jedná o druh čekanky. Použít jej lze obdobným způsobem, protože i chuťově jsou si tyto dva druhy zeleniny velice podobné.
Druhy radicchia
Tento salát je dostupný v celé škále druhů. Ty jsou většinou pojmenovány podle nějaké části Itálie – obvykle té, kde se nejvíce pěstují. Některé saláty mají také zeměpisné označení (Indicazione Geografica Protetta, atd.). Tyto druhy slibují kvalitu a zaručují, že salát pochází z určité oblasti. Mezi nejoblíbenější druhy na světě patří:
- Radicchio Rosso di Chioggia. Tento druh má oblí tvar a vypadá jako malá hlávka zelí. Na rozdíl od jiných salátů vydrží v lednici velmi dlouho – klidně i celé týdny. Je samozřejmě ale lepší jej použít co nejdříve, pak ztrácí na kvalitě.
- Radicchio Rosso di Treviso. Treviso se vyznačuje jemnější chutí. Zajímavý je také jeho tvar, který více připomíná čekanku – je totiž protáhlý.
- Tardivo. Tento druh vypadá jako nějaký mořský tvor s chapadly. Tento vzhled je pro příbuzné čekanky velice neobvyklý.
Kdy je radicchio v sezóně?
Tento salát je dostupný po celý rok. Pravdou ale je, že chutnější je v chladnějších měsících, kdy je hořkost salátu mnohem menší. Salát by měl vypadat kompaktně a listy by měly být pevné. Pokud budete skladovat salát delší dobu, odstraňte před použitím vnější povadlé listy. Je dobré vědět, že salát se dá konzumovat také vařený – ztrácí ale svou krásnou červenou barvu a získává místo ní atraktivní hnědou barvu.
Jak skladovat radicchio?
Radicchio je vhodné skladovat v lednici nebo na jiném chladném místě (pokud máte například tmavý sklep). V lednici jej dejte do zásuvky určené pro ovoce a zeleninu a skladujte jej zabalený v plastovém sáčku. Ten bude pomáhat udržovat vlhkost salátu. Ideální je spotřebovat salát do jednoho týdne.
Radicchio v kuchyni
Na talíř můžete jako ozdobu použít klidně celý salátový list, do kterého pak můžete naložit zeleninový nebo těstovinový salát s masem. Vhodné je ale salát také nakrájet na drobné kousky. Nejlepším způsobem, jak jej nakrájet, je rozpůlit jej na polovinu a následně vést řez po úhlopříčce. Něžnou horní část kořeně těsně pod základnou listů rozhodně nevyhazujte, protože je velmi chutná. Je to jako vyhodit srdíčko artyčoku. Salát se obvykle krájí na tenké plátky a těsně před podáváním se zakape citronovou šťávou (nebo vinným octem) a olivovým olejem. Pak ještě osolte a máte skvělý salát, který můžete použít jako přílohu i doplněk k hlavnímu chodu. Existuje nespočet způsobů, jak se dá radicchio připravovat.
Salát radicchio s hruškou a podmáslím
Nejprve si připravte dresink: smíchejte 2 lžíce najemno nakrájené šalotky, 2 lžíce citronové šťávy, ¼ šálku podmáslí, ¼ šálku zakysané smetany, ½ šálku majonézy. Ochuťte solí a pepřem podle chuti. Zdá-li se vám zálivka moc silná, zřeďte ji podmáslím. Dejte ji vychladit. V lednici vydrží dva až tři dny. A nyní už se pusťte do přípravy samotného salátu: 1 hlávku salátu radicchio nakrájejte na čtvrtiny. Na 1 lžíci olivového oleje smažíme asi 90 g pancetty nakrájené na kostičky. Když je vypečená pěkně dokřupava, vytáhneme ji ven. Na výpeku z pancetty pak opečeme čtvrtiny salátu – asi 1,5 minuty z každé řezné strany. Vnější listy budou vypadat až skoro spáleně, ty uvnitř budou ale krásně svěží. Nyní už lze začít servírovat. 1 hrušku nakrájejte na čtvrtiny a zbavte ji jádřince, 2 lžíce šalvěje nasekejte najemno. Na každý talíř položte čtvrtinu opečeného salátu a zalijte dresinkem. Posypte pancettou, doplňte hruškou a posypte šalvějí. Můžete ozdobit několika lístky máty.
Toasty s radicchiem, vejcem a avokádem
Opět začneme přípravou dresinku. 10 ančoviček a 3 stroužky česneku rozdrťte (v hmoždíři nebo třeba tyčovým mixérem). Přidejte 2 lžíce másla a ½ šálku oleje a vše povařte tak 5 minut na mírném plameni. Odstavte a přidejte šťávu a kůru z 1 citronu. Šlehejte, dokud nezískáte jednotnou směs. Dochuťte solí a pepřem. Nyní uvařte 8 vajec na tvrdo. 1 salát radicchio namočte na 15 minut do ledové vody, zbavíte ho tak hořkosti. Nakrájejte ho na tenké proužky. V míse jej smíchejte se 2 hrstmi rukoly a 1/3 hrnku pecorina (nastrouhaného na jemno). Do takto připraveného salátu vmíchejte dresink – je vhodné to dělat po částech, aby salát nebyl příliš vodnatý. Nasucho v pánvi nebo toastovači si opečte 8 plátků chleba. Každý plátek potřete dresinkem a navrstvěte na něj salát. Přidejte několik plátků avokáda (bude potřeba 1 avokádo) a jedno vejce, nakrájené na plátky. Posypte hrubozrnnou solí a podávejte.
Pórkové rizoto se salátem radicchio
Nejprve si připravíme 2 až 3 pórky: odřízněte z nich bílou část, kterou podélně rozkrojíte. Poté pórky nakrájejte na půlkolečka. Na několika lžících olivového oleje smažte pórek, dokud nezměkne. Osolte jej. Poté vsypte 1,5 hrnku rýže arborio nebo carnaroli. Pořádně promíchejte. Jakmile rýže trochu zprůsvitní, vlijte 150 ml suchého bílého vína. Až se odpaří, vlijte 450 ml zeleninového vývaru (nebo kuřecího) a nechte vařit. Rýži občas promíchejte. Jakmile se vývar vstřebá, přidejte další vývar – celkem ho bude zapotřebí asi 1 litr. Jakmile je rýže uvařená, odstavte ji. Přidejte 90 g italského sýra Fontina a 30 g strouhaného parmazánu a 30 g másla. Pořádně promíchejte. Jakmile se sýr roztaví, vmíchejte 1 salát radicchio, který jste nakrájeli na tenké proužky. Osolte a opepřete podle chuti. Rizoto můžete podávat rovnou nebo jej na talíři ozdobte strouhanou citronovou kůrou či balzamikovým octem.