Věděli jste, že si doma může vypěstovat užitečnou pokojovou rostlinu, která vám pomůže třeba proti rýmě a dalším dýchacím obtížím? Jmenuje se rýmovník, patří do rodiny moudovitých zvaných česky molice a vypěstujete ho na jakémkoliv okenním parapetu.
V zahradnictví ho seženete pod názvem Plectranthus argentatus nebo také rýmovník eukalyptový, a to nejčastěji v oddělení s balkónovými rostlinami. Právě zde se totiž rýmovník v našich klimatických podmínkách uplatňuje nejčastěji – a to je velká škoda.
Měli byste vědět: Podobně je na tom třeba bacopa, jíž si zdobíme truhlíky, ale netušíme, jak velký přínos pro naše zdraví může mít.
Rýmovník poznáte snadno podle světlezelených stříbřitě ochmýřených stonků a listů o délce 5-11 centimetrů s výrazně vykrajovanými okraji. Jeh domovinou jsou pláně Austrálie kde roste jako vysoký stálezelený keř. Mezi další oblíbené názvy patří:
- falešný eukalyptus
- mexický eukalyptus
- kubánské oregano
Rýmovník – pěstování
Tato rostlinka velmi rychle roste a není problém ji rozmnožit třeba z řízků. Ty stačí dát do sklenice s vodou nebo je přímo zasadit do substrátu a květináč ukrýt pod igelitový pytlík, který v něm během následujících několika týdnů vytvoří podmínky rovnající se pařeništi.
Největší radost rostlině uděláte na východním nebo západním okně. Potřebuje teplo a nesnáší průvan. Příliš se jí nelíbí ani přelití, to už mnohem lépe snáší občasné přísušky. Jemné kořeny vyžadují propustný substrát a pravidelné přesazování – ideálně 1x ročně na jaře.
Rostlinu tvarujeme hlubokým řezem podle potřeby – velmi rychle obrůstá a košatí se. V zimě jí budou vyhovovat teploty okolo 15°C, při nichž bude zajištěn dostatečný vegetační klid. Ale vcelku bez potíží přežije i v běžném interiéru, jen nesmí být umístěn nad neustále zapnutým tělesem sálajícího ústředního topení.
K čemu se hodí?
Listy rýmovníku oplývají protizánětlivými vlastnostmi. Stačí je lehce promnout v ruce a zhluboka inhalovat uniklou vůni, které pomáhá proto rýmě. Lze rovněž uvařit léčivý čaj ze 4-5 listů přelitých vroucí vodou, který působí na potíže s trávením, při onemocněních dýchacího systému, usnadňuje vykašlávání a mírní nepříjemné křeče např. při menstruaci.
A uplatní se dokonce i v kuchyni. Co do chuti je někdy přirovnáván k mátě nebo oreganu. Např. v Japonsku se jeho listy upravují podobně jako špenát, jinde je zase přidáván do pokrmů z luštěnin. Pomáhá také šťáva z listů – ty stačí nasypat do sklenic, zasypat cukrem a lehce stlačit. Za 24 hod se uvolní šťáva, kterou užíváme denně po lžičkách proti kašli.
A opomenout nesmíme ani jeho antibakteriální a protiplísňové účinky. Listy lze přikládat např. při onemocnění mykózou nebo jako podpůrnou léčbu při hojení drobných ran. A rozetřete-li jeho listy po kůži, působí jako přírodní repelent.