Rybízová dřeň

Rybíz, ať už bílý, červený nebo černý, je častým obyvatelem našich zahrad i zahrádek. Dokonce jej můžeme pěstovat i v květináči na balkóně. Je to poměrně nenáročný keřík nebo stromek a existuje v mnoha odrůdách. A rybízová dřeň se může stát skvělým způsobem, jak ho zpracovat.

Na zahradách je možné najít v zásadě dva druhy rybízu – rybíz černý (Ribes nigrum) a rybíz červený (Ribes rubrum). K mání je také rybíz bílý, což je však kultivar rybízu červeného. A ze všech lze dřeň bez potíží připravit.

Rybíz

Jak na rybízovou dřeň

Rybízovou dřeň zpravidla nesvařujeme, abychom nepřišli o velkou spoustu vitamínu C.

Drobné bobulky otrháme ze střapečků a buď jen rozmačkáme, vylisujeme nebo propasírujeme. Mačkáme například vidličkou, při větším množství “šťouchadlem“ na brambory. Pasírujeme-li přes cedník, kuličky si nejprve trochu rozmělníme.

Chceme-li rybíz zpracovat ve strojku na lisování ovoce, nemusíme ho ani zbavovat stopek, lisujeme i s nimi. Můžeme také rozmixovat, ale mixování ovoce s jadérky se příliš nedoporučuje, i když některé recepty ho uvádějí. Rozmixovaná jadérka mohou totiž způsobit nahořklou příchuť.

Rybízová dřeň zmražená

Jde o velmi jednoduchý recept pro každou příležitost.

Potřebujeme:

  • rybíz
  • cukr krupice bílý nebo třtinový, případně med – množství podle chuti a sladkosti ovoce

Jdeme na to:

  1. Z rybízu vyrobíme dřeň jedním ze způsobů popsaných výše.
  2. Směs smícháme s cukrem nebo medem, který přidáváme za stálého ochutnávání, dokud směs není dostatečně sladká. Počítáme s tím, že mražením se stane trochu kyselejší.
  3. Dřeň můžeme zamrazit buď v kelímcích, nebo ji nalijeme do formy na nanuky.

Dřeň z černého rybízu za studena

Tento recept si zachová mnoho vitamínů.

Potřebujeme:

  • 1 kg vylisované nebo propasírované dřeně z černého rybízu
  • 1 kg cukru krupice

Jdeme na to:

  1. Cukr i dřeň smícháme v hlubší míse a třeme, až se cukr rozpustí, tedy tak dlouho, dokud při ochutnávání neucítíme na jazyku krupičky cukru. Hmotu opravdu třeme, nešleháme nebo nemixujeme, abychom do ní nevháněli příliš vzduchu. Pozor! Nádobí musí být čisté a lžičku, kterou ochutnáme, nedáváme do směsi podruhé. Protože nebudeme zavařovat, snažíme se o maximální čistotu.
  2. Hotovou dřeň přendáme do sterilizovaných sklenic až téměř po okraj. Pak můžeme buď zavíčkovat vysterilizovanými víčky nebo postaru namočit celofán do rumu, natáhnout na sklenici, přimáčknout a to celé zopakovat ještě jednou vrstvou. Nakonec povážeme provázkem nebo zajistíme gumičkou.
  3. Sklenice uložíme na chladné, temné místo ve spíži a postupně konzumujeme. Natíráme na chléb i palačinky jako marmeládu, používáme do různých náplní, mažeme na perník či piškot. Je to výborná pochoutka plná vitamínů. Dřeň takto připravená se nekazí, vydrží minimálně do jara. Pokud je jen pod celofánem, postupně trochu vysychá.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno