Rybíz (Ribes) je ovocný keř, který se pěstuje pro své plody. Některé z keřů mají však čistě okrasné účely a i pro ně jsou vysoce ceněny. V tomto článku se ale zaměříme zejména ty, které dávají jedlé plody. Tyto plody mohou být černé, bílé, růžové a červené. Podle barev plodů rozdělujeme také jednotlivé rostliny rybízu. Tento keř je podobný angreštu, ale na rozdíl od něj je bez trnů, plody nejsou tak velké a ani tak sladké. Rybíz má ostrou chuť, proto jej kombinujeme v kombinaci se sladkým (v buchtách, dezertech nebo ve formě marmelády).
Druhy rybízu
Plody rybízu jsou jedlé, keře jsou obvykle vysoké 90 až 150 cm. Rozlišujeme je podle barvy plodů na:
- Černý rybíz: jeho bobule jsou tmavě zbarvené, mnohdy až černé. Jejich chuť se považuje za poměrně trpkou, konzumují se i v syrovém stavu, oblíbené jsou ale do koláčů a na přípravu marmelád.
- Červený rybíz: má mnohem lepší chuť, než rybíz černý. Tento je možné jíst jen tak, v jogurtech nebo salátech. I z něj můžete vyrobit chutnou marmeládu.
- Bílý rybíz: je o něco sladší než červený rybíz, je to jeho odrůda. Má průsvitné bobule.
Rybíz v zahradě
Rybíz nachází své místo zejména na okraji zeleninové zahrady, obvykle ve společnosti borůvek, ostružin či malin. Má rád částečné slunce a bohatou půdu, proto je vhodné ji před výsadbou obohatit o kompost. Důležitá je pravidelná zálivka, dejte si ale pozor na stojatou vodu. Jedinou zvláštní péči, kterou musíte rybízu věnovat, je prořezávání. Rybíz má zvyk růst poměrně hustě, což znesnadňuje jeho sklizeň, ta navíc nemusí být tak bohatá. Keř je navíc náchylnější k nemocem. Prořezáváme časně na jaře pomocí následující metody:
- Odřezáváme větve, které rostou směrem do středu keře.
- Každý rok je dobré odstranit až 25 % větví (nejstarší, tj. nejsilnější větve).
- Zbývající větve zkraťte o cca 25 %.
Škůdci a další problémy
Rybíz má málokdy vážné problémy s hmyzími škůdci, ale je poměrně náchylný k chorobám. Na rybízu se běžně vyskytuje padlí a další houbové patogeny. Těm se daří ve vlhkých podmínkách, proto je důležitá zálivka ke kořenům, pravidelná, ale ne nadbytečná. Prořezáváním navíc zajišťujeme dostatečné proudění vzduchu, které snižuje riziko vzniku houbových chorob. Nemocné dřevo je dobré odřezat a zničit (nepatří do kompostu), lehčí varianty chorob můžete vyléčit s pomocí fungicidů.
Rybíz v kuchyni
Čerstvý rybíz můžete jíst jen tak, nebo si z něj připravit lahodné letní nápoje. Hodí se také do koláčů a dalších dezertů, ale také na přípravu sorbetů, zmrzliny a pudinků. Skvělé jsou také do ovocných salátů, zejména do směsi bobulí, k ozdobení dezertů a na přípravu marmelády, džemu či kompotu. Černý rybíz se skvěle hodí ke zvěřinovému masu a vaří se z něj i jednoduché omáčky ke kachně. Bílý a růžový rybíz mají jemnější chuť, jsou sladší, a proto se nejčastěji používají syrové.
Pudink z čerstvého rybízu
Opláchněte 1,5 kg rybízu a dejte do hrnce. Zalijte 450 ml vody a přiveďte k varu. Poté teplotu snižte a vařte tak dlouho, dokud se ovoce nerozpadne. V případě potřeby přidejte vodu. Poté sceďte přes jemné plátýnko, čímž zbavíte ovoce jemných pecek a slupek. Takto získanou tekutinu dejte vařit, přidejte šálek cukru a přiveďte k varu. Poté vmíchejte ¼ šálku kukuřičného nebo bramborového škrobu, který jste rozmíchali v polovině šálku studené vody. Vařte do zhoustnutí – měl by to být trochu hustší sirup. Nalijte do nádob (ideálně takových, ze kterých budete podávat) a dejte do lednice vychladit. Podávejte se sladkou šlehačkou.
Holandské rybízové buchty (Krentenbollen)
Smíchejte 3 lžičky instantního droždí a 230 ml plnotučného mléka pokojové teploty. Do této směsi dále přidejte 320 g hladké mouky a 1 vejce (také pokojové teploty). Pořádně promíchejte a pak přidejte 3 lžíce třtinového cukru, 75 g změklého másla, 1 lžičku citronové kůry a ještě 180 g hladké mouky. Přikryjte utěrkou a nechte 30 minut kynout. Poté vmíchejte 400 g rybízu a 1 lžičku soli. Vypracujte těsto a dejte na teplé místo. Nechte kynout ještě 45 minut. Tvořte z těsta malé kuličky a ty dávejte na plech vyložený pečícím papírem. Počítejte s tím, že zdvojnásobí svůj objem. Přikryjte je sáčkem a nechte kynout 1 až 1,5 hodiny. Mezitím si rozpalte troubu na 210 °C. Vytvořené kuličky potřete vejcem. Pečte 15 minut.
Mražení rybízu
Zmrazení čerstvého rybízu vyžaduje jejich odstranění od stonku, což může být úmorná práce. Zabráníte však poranění jemného ovoce. Pokud chcete, aby bylo možné od sebe bobule jednoduše oddělit, je potřeba je zmrazit zvlášť. To znamená rozprostřít je v jedné vrstvě na plech nebo tác a zmrazit je. Pak už je můžete shrnout do sáčku a skladovat pohromadě.
Příprava džemů
Pokud z ovoce budete připravovat džem nebo marmeládu, můžete ponechat ovoce na stopce a po uvaření odstranit (při cezení přes sítko či plátýnko). Rybíz přirozeně obsahuje hodně pektinu a kyselosti. Při přípravě džemů a konzerv není nutné přidávat pektin nebo jiná želírující činidla. Často se kombinuje s ovocem, které tolik pektinu neobsahuje. Džemy mají přirozeně ostrou chuť, která se dobře hodí například k vanilkové zmrzlině či pudinku. Skvělé jsou také na linecké cukroví.
Skladování ovoce
Stejně jako všechny bobule má i čerstvý rybíz relativně krátkou životnost. Nejlepší je skladovat jej v lednici a to maximálně několik dnů: ideální je ale zpracovat jej ihned po sklizni. Těsně před použitím rybíz opláchněte. Pokud byste to udělali dříve, zkrátíte tím jejich životnost (plesniví nebo hnijí). Zmrazené vydrží až 6 měsíců.