Na našem území má pěstování rozmarýnu velmi dlouhou tradici. Není divu, vždyť se užívá při slavnostních příležitostech i během přípravy mnoha typů pokrmů a vůbec nezáleží na tom, že jde původně o bylinku z teplého středomoří.
Proč pěstovat právě rozmarýn?
Na našich záhoncích se rozmarýn usídlil především kvůli celé řadě zdravotních benefitů, které nabízí. Na mysli máme především bohatý obsah zdraví prospěšných látek, jako je například:
- vitamíny A, B a C
- vápník
- draslík
- železo
- omega 3-mastné kyseliny
- hořčík
Rozmarýn zkonzumovaný v jídle nebo třeba ve formě léčivého čaje má příznivý vliv na trávení, nervovou soustavu, odstraňuje plynatost a má rovněž mírně antiseptické účinky. Pokud i vy chcete doma mít tento svěže zelený keř, jež vás čas od času potěší drobnými bílými kvítky, pojďte se podívat, jak na to.
Rozmarýn – pěstování na zahrádce
Pamatujte na to, že jde o rostlinu ze slunných suchých strání Itálie či Řecka. Snadno si potom vzpomenete, že jí vyhovuje vzdušná a lehká hlinito-písčitá půda a vysokým obsahem vápníku a přímé sluneční paprsky. Jen se zaléváním buďte opatrní. Příliš mnoho vody škodí rozmarýnu více než občasný přísušek.
Rozmarýn si můžeme přinést už v podobě malých sazeniček, případně ho snadno vypěstujeme i ze semínek přímo ve volné půdě. V obou případech bychom měli dodržovat rozestupy 50 centimetrů mezi jednotlivými rostlinkami.
Během vegetační sezóny rozmarýn zaštipujeme (podobně jako rajčata) aby se zahustil, zkošatěl a poskytoval nám co nejvíce šťavnatých mladých výhonů. Ty lze do jídla přidávat celé, zatímco zdřevnatělé větvičky skvěle poslouží jako voňavý základ špízu.
Dbejte na teplé přezimování
Naše mrazy bohužel tyto rostlinka nesnese. Na podzim tedy musíme rozmarýn přenést do chladné místnosti, kde ho při teplotách 5-10°C udržujeme po celou zimu v mírně vlhkém substrátu. Křehké a neduživé výhonky, které se přes zimu objeví, rády napadají mšice. Proto rozmarýn před přesením zpět na záhon (ideálně po svátku Zmrzlých) hluboce prostříháme. Nebojte se, obraší znovu a v ještě lepší formě.
V teplých nížinách je možné nechat rozmarýn venku po celou zimu. Musíte ho však důkladně zazimovat za pomoci geotextilie a silné vrstvy slámy nebo chvojí. Nikdy nepoužívejte fólii, pod kterou se rostlinka snadno zapaří a uhnije!
Rozmarýn – pěstování v bytě
Pěstování rozmarýnu v bytě je velmi podobné péči v exteriéru. Dbejte na propustnou půdu a přiměřenou zálivku. Pod hlínu v květináči vložte drenážní vrstvu ze štěrku nebo keramzitu, jež odvede nadbytečnou vodu pryč.
A při každém přesazování zkraťte kořeny rozmarýnu alespoň o třetinu. Udělejte to vždy, když kořeny začnou prorůstat z květináče, u starších rostlinek pak jednou za 3-4 roky. Při takové péči vám bude rozmarýn dělat společnou dlouhou řadu let.