Rozdíl mezi ovocem a zeleninou

Často slýcháme, že bychom měli konzumovat co nejvíce ovoce a zeleniny. Často o nich hovoříme dohromady, aniž bychom si uvědomovali, že mezi ovocem a zeleninou existují rozdíly. Z výživového hlediska je například dobré, když ovoce jíme dopoledne a na odpoledne už si necháme pouze zeleninu. Málo lidí už si ale uvědomuje, jaké jsou rozdíly mezi ovocem a zeleninou. Mezi těmito dvěma existuje mnoho rozdílů – ve struktuře, chuti i výživových hodnotách. V tomto článku se na tyto rozdíly zaměříme.

Na stole

Základní znaky ovoce

Ovoce a zelenina jsou klasifikovány jak z botanického, tak z kulinářského hlediska. Z botanického hlediska se ovoce a zelenina klasifikují podle toho, z které části rostliny pocházejí. Ovoce se vyvíjí z květu rostliny, zatímco ostatní části rostliny (listy, kořeny, nať) jsou klasifikovány jako zelenina. Z kulinářského hlediska se ovoce a zelenina klasifikují podle chuti. Ovoce má obvykle sladkou chuť a může být použito v dezertech nebo džusech.

Základní znaky zeleniny

Zelenina má jemnější nebo slanou chuť a obvykle se konzumuje jako součást příloh nebo hlavního jídla. Zelenina se skládá z kořenů, stonků a listů, neobsahuje semena. Zelenina obvykle obsahuje mnohem méně kalorií než ovoce a skládá se z velké většiny z vody. Je vhodnější (oproti ovoci) pro lidi, kteří se snaží zhubnout.

Dýně

Ovoce, které mylně pokládáme za zeleninu

Existuje hned několik rostlin, které jsou technicky ovocem, avšak kvůli jejich chuti je často klasifikujeme jako zeleninu. Nejznámějším a nejkontroverznějším příkladem jsou například rajčata (o zařazení rajčat dokonce rozhodovat Nejvyšší soud USA, který v roce 1893 rozhodl, že rajčata by měla být klasifikována spíše jako zelenina než ovoce). Botanicky vzato, rajčata odpovídají definici ovoce. Avšak jejich chuť spíše odkazuje na zeleninu. Mezi další běžné příklady ovoce, které si často pleteme se zeleninou, patří:

  • dýně,
  • avokádo,
  • okurky,
  • papriky,
  • lilek,
  • olivy,
  • dýně,
  • hrách,

Rajčata

Sladká zelenina

I když existuje poměrně dost druhů ovoce, které si pleteme se zeleninou, existuje jen velmi málo zeleniny, kterou považujeme za ovoce. Některé druhy obsahují přirozeně sladší chuť než ostatní druhy zeleniny a také je můžeme používat obdobně jako ovoce v dezertech, koláčích a pečivu. Typických příkladem je koláč ze sladkých brambor, který se v USA tradičně připravuje na Den díkuvzdání. Ačkoli jsou batáty (neboli sladké brambory) sladké, ve skutečnosti se jedná o kořenovou zeleninu, nikoli ovoce. Dalšími podobnými případy jsou řepa, mrkev či vodnice.

Nutriční obsah: srovnání ovoce a zeleniny

Ovoce i zelenina obsahují velké množství vlákniny, minerálů, antioxidantů a rostlinných sloučenin. Taktéž mají nízký obsah sodíku a tuku. To je to, co mají společné. Ovoce však má tendenci mít vyšší množství přírodního cukru a kalorií ve srovnání s většinou odrůd zeleniny. Je to kvůli sladší chuti, kterou ovoce obvykle má.

Vláknina

Obecně lze také říci, že ovoce obsahuje více vlákniny, než zelenina (neplatí to vždy): ve 100 gramech ovoce obvykle najdeme od 2 do 15 gramů vlákniny, zatímco ve stejném množství zeleniny se nachází od 1 do 4 gramů vlákniny.

Voda

Obsah vody je také velmi variabilní. Listová zelenina může být složena z 84–95 % vody, zatímco ovoce obsahuje vody o něco méně, cca 61–89 %.

Potraviny

Typické nutriční znaky pro různé druhy ovoce a zeleniny

Mezi různými kategoriemi ovoce a zeleniny jsou také určité nutriční rozdíly. Zde je několik nejdůležitějších výživových hodnot:

  • Hlízy: o nich lze říci, že obsahují velké množství vlákniny a také vitamínu C a vitamínu B. dále pak jsou dobrým zdrojem beta-karotenu a draslíku.
  • Citrusové plody: pro citrusy je neznámější vysoký obsah vitamínu C, to ale není zdaleka všechno. Významné je také jejich množství beta-karotenu, folátu a antioxidantů, které by mohly nabídnout ochranu před degenerativním onemocněním.
  • Brukvovitá zelenina: obsahuje glukosinoláty, skupinu sloučenin, která byla spojena s prevencí rakoviny.
  • Bobule: obsahují velké množství antokyanů, protizánětlivých sloučenin, které byly zkoumány z hlediska jejich schopnosti snižovat oxidační stres a podporovat zdraví srdce.
  • Listová zelenina: je dobrým zdrojem karotenoidů, jako je lutein. Ten snižuje riziko srdečních chorob, mrtvice a rakoviny.

Salát

Zdravotní přínosy ovoce a zeleniny

O tom, že ovoce a zelenina jsou zdravé a měly bychom jich denně sníst pět porcí, víme snad všichni. Zdraví prospěšnost těchto dvou je podložena velkým množstvím výzkumů a studií. Odtud tedy víme, že zvýšená konzumace ovoce a zeleniny vede ke snížení rizika srdečních chorob (jedna studie dokonce zjistila, že konzumace více než tří porcí za den snížila riziko srdečních chorob o 70 %). Protože ovoce a zelenina mají nízký obsah kalorií, ale vysoký obsah vlákniny, jsou vhodnou stravou pro lidi, kteří se snaží kontrolovat svou hmotnost.

Zelenina

Vláknina je důležitá

A právě obsah vlákniny v ovoci a zelenině je velice zajímavý. Zvýšení příjmu vlákniny prostřednictvím ovoce a zeleniny může dokonce snížit riziko rakoviny tlustého či tenkého střeva. Právě zde totiž vláknina působí a napomáhá správnému trávení potravin. Vláknina taktéž zpomaluje vstřebávání cukru, což může udržovat stabilní hladinu cukru v krvi. To by mohlo dokonce vést ke snížení vzniku diabetu.

Myslíte, že ovocné šťávy jsou na tom podobně?

Tyto výsledky se týkají ovoce a zeleniny, nikoli však ovocné šťávy. Ovocná šťáva poskytuje koncentrovanou dávku vitamínů, minerálů a cukrů, které se vyskytují v ovoci, ale bez vlákniny a zdravotních výhod, které s sebou přináší.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno