Příznivců aktivního životního stylu v poslední době přibývá (což je dobře, protože fyzická kondice běžné populace v našich končinách je povětšinou skutečně velmi neradostná) a mnozí tak začínají hledat cesty jak zlepšit fyzickou kondici a také vzhled postavy a zároveň také jak relaxovat, protože fyzická aktivita je mnohdy tou nejlepší cestou, jak pečovat nejen o zdraví fyzické, ale také o zdraví duševní.
Jednoduše řečeno, když se trochu „hýbeme“, začnou se vyplavovat ty správné hormony ovlivňující dobrou náladu a z nás alespoň částečně opadne mnohdy vyčerpávající každodenní stres.
Možností jak zlepšit kondici je mnoho, ale poměrně velká část lidí volí domácí variantu tréninku, kdy využívají různých aerobních strojů – rotopedů, crossových trenažerů, veslovacích trenažérů, stepperů a podobně. Důvody jsou různé, někteří jsou spíš individualisté a například ne každá žena bude mít v oblibě skupinové lekce aerobicu a ne každý z mužů bude preferovat hodiny spinningu. Počasí ne vždy přeje vyjížďkám na kole či běhu v přírodě (a ti kteří bydlí ve větších městech asi dobře znají situace, kdy se z důvodu nepříznivých rozptylových podmínek čas od času mění venkovní sportovní aktivita ve zdraví nebezpečnou záležitost), takže kvalitní rotoped nebo třeba crossový trenažér umístěný v pohodlí domova se stává v tu chvíli ideálním řešením. Právě mezi rotopedem a crossovým trenažérem (elipticalem) mnozí při výběru váhají, takže se pokusíme rozebrat jak výhody, tak i nevýhody zmíněných strojů pro domácí použití.
Prostor
Rotoped je co do nároků na prostor ze všech aerobních strojů nejméně náročný (pokud nebereme v úvahu takzvané mini steppery, které se ale pro pravidelný seriózní trénink příliš nehodí). Je tedy ideální možností pro ty, kteří jen obtížně hledají ve svém bytě volný kout, kam by aerobní stroj umístili. Crossový trenažér již vyžaduje o něco více prostoru v závislosti na typu přístroje – především dražší modely mívají masivnější konstrukci. Stále však vystačíte s menším horizontálním prostorem než například u veslovacího trenažéru.
Využití
Rotoped mohou využívat i lidé s naprosto minimální kondicí a je vhodný i pro ty, kteří mají určitá zdravotní omezení, například problémy s kloubním aparátem. Sportovci s vyššími ambicemi by pak měli investovat do kvalitního modelu, který snese vysoké zatížení při intenzivním tréninku. Trénink na crossových trenažérech připomíná rychlou chůzi či běh a je také šetrným způsobem jak intenzivně zatížit kardiovaskulární systém bez negativního vlivu na kloubní aparát. Oproti rotopedu nabízí zapojení skutečně celého těla a je tudíž komplexnější. Využití najde u sportovců všech výkonnostních úrovní, od začátečníků s nízkou počáteční kondicí, až po profesionální atlety. To je opět potřeba při volbě konkrétního modelu brát v úvahu.
Cena
Pokud je rozhodujícím faktorem co nejnižší cena, pak bude vaším favoritem rotoped. Již od hranice 5000 korun pořídíte kvalitní modely, které budou splňovat všechny důležité předpoklady plnohodnotného tréninku (dobrá ergonometrie, vertikálně i horizontálně polohovatelné sedlo, magnetický brzdný systém a tréninkový počítač vyhodnocující základní ukazatele s možností volby několika tréninkových režimů). Pochopitelně můžete volit i dražší modely s elektromagnetickým brzdným systémem, počítačem s možností volby mnoha tréninkových programů a dalšími technickými vymoženostmi, ale stále se budete v kategorii aerobních strojů pohybovat v té přijatelné cenové relaci.
Víte že: oblíbenými značkami rotopedů jsou Kettler a Tunturi?
Crossové trenažéry jsou díky složitějšímu konstrukčnímu řešení finančně poněkud náročnější. Ty nejlevnější modely pořídíte za 9 – 10 tisíc korun, ale pokud máte větší nároky na maximální nosnost stroje, vyžadujete elektromagnetický brzdný systém a delší krok stroje, budete muset zamířit o kategorii výš. Pokud ale tu možnost máte, věřte že se taková investice určitě vyplatí a odměnou Vám bude vyšší komfort při tréninku, stejně jako tichý chod stroje a jeho delší životnost při intenzivním zatížení.