Patří mezi nejstarší užitkové rostliny, přesto ho na zahrádkách příliš nevídáme. A přitom je pěstování římského salátu snadné. Znát ho můžete také jako endivii a záznamy jeho konzumaci můžeme najít už ve starém Egyptě.
V poslední době se k nám však vrací docela jinou cestou – oklikou přes USA. Právě tady je v několika posledních letech doslova hitem. A v čem se liší od klasického hlávkového salátu? Především tím, že se mu v létě příliš nechce do květu.
Římský salát
Jeho hlávka připomíná svým tvarem doutník. Vysévá se přímo na záhon a to od dubna do května. Od data výsevu si připočítejte asi tři měsíce – to je doba, kdy se můžete těšit na svou úrodu. Římský salát alias endivie opravdu dokáže vyrůst a uzrát poměrně rychle.
Vyžaduje světlé stanoviště a humusovitou půdu. Potřebuje však hodně zálivky v pravidelných intervalech. Ovšem pozor, nesmíte ji aplikovat na listy, jinak by mohlo dojít k jejich zahnívání. Při výsevu myslete na to, že plně vyzrálé hlávky jsou poměrně robustní – vždyť můžou vážit až tři kilogramy! Dodržujte tedy vzdálenost ve sponě 40×40 cm.
Náš tip: To však neznamená, že zbylé místo na záhonku musí zůstat prázdné. Než endivie doroste do finální velikosti, vysijte do prostorů mezi sazeničkami třeba ředkvičky.
Dalším důležitým bodem úspěšného pěstování je vhodná půda. Vsaďte zejména na pěstování na tzv. druhé trati. Římský salát tedy pěstujte na záhonku, kde si předcházejícího léta lebedily košťáloviny nebo rajčata. A dejte pozor také na přihnojování. Stačí jakékoliv univerzální hnojivo na zeleninu nebo dobře vyzrálý kompost. Přímé hnojení čerstvými organickými hnojivy však endivie nesnese.
Měli byste vědět: Endivie jsou citlivé na mrazy. Vysít je tedy můžete i později než během května. Ovšem myslete přitom právě na tento důležitý faktor. Příliš pozdní výsevy už nejsou schopné dozrát.
Jak sklízet římský salát
Počítejte s tím, že listy římského salátu jsou o něco hořčí než u běžného salátu. V některých receptech je tato hořkost vítána – vždyť oblíbený Caesar salát dělá právě z endivie. Ovšem pokud po sklizni hlávky svážete k sobě a necháte je vybělit. Vnitřní listy v hlávce zbělají a zkřehnou, což vám na talíři určitě zachutná více.
Velké laločnaté a zubovité listy jdou použít také jako špenát. A to zejména ty vnější, případně ty, které se vám nechce nechat bělit. Pokud chcete atraktivnější sousto na talíř, poohlédněte se po načervenalých odrůdách římského salátu. Najdete je pod názvy Red Romaine případně Athos. Naopak opravdu intenzivně zelené listy najdete u odrůd Winteer Density, Grettona nebo Valmaine.
Jak vidíte, římský salát je pro české zahrádky ideální. Jeho pěstování není vůbec těžké a vybrat si můžete i z mnoha různých odrůd. Jakmile ho jednou ochutnáte, už nikdy se ho nebudete chtít vzdát.