Řeřicha a zdraví

Řeřicha je vytrvalá rostlina, která je známá snad od nepaměti pro své velmi příjemné aroma a léčebné i afrodiziakální vlastnosti.

Bylina, známá také jako Culpeper Herba, je oblíbená již po mnoho století. Vždyť ji už 4. století před Kristem doporučoval Hippokrates v první nemocnici na světě (na ostrově Kos). Moderní věda pak o řadu stovek let zjistila, že obsahuje na 15 esenciálních vitamínů a minerálů.

Co obsahuje řeřicha

Řeřicha je bohatá na vlákninu, antioxidanty, vitamín C, beta-karoten, kyselinu listovu, draslík, vápník, fosfor, železo, B1, B2, zinek, měď, mangan a jód. Vápníku má dokonce víc než mléko a železa víc než špenát.

Jaké zdravotní účinky má řeřicha

Stejně jako celá řada bylin je řeřicha bohatá na antioxidanty, které umí zatočit s volnými radikály, čímž zabraňuje předčasnému stárnutí, snižuje riziko vzniku rakoviny a dalších chronických nebo degenerativních chorob. Kromě této skutečnosti bylo prokázáno, že řeřicha má afrodiziakální účinky, pozitivně ovlivňuje hladinu cukru v krvi, podporuje pevné a zdravé kosti i vykašlávání. Kromě toho všeho řeřicha zlepšuje také i trávení, protože podporují vylučování šťáv i pohyb trávicího traktu. Laboratorní výzkumy pak rovněž prokázaly, že pravidelná konzumace této byliny způsobuje vyšší odolnost vůči poškození DNA a lymfocytů. Díky tomu, že řeřicha obsahuje phytonutrirnts lutein a zeaxanthin, spolu se zinkem a vitamínem A dokáže zlepšit zrak. Díky svým vlastnostem nepůsobí léčivě jen na oči, ale i na vlasy. Zbavuje lidí lupů, leští vlasovou pokožku a působí preventivně i proti padání vlasů. Řeřichu již po staletí lidé užívali pro její detoxikační účinky, které souvisí s větším vylučování toxinů močí a pročištění střev. To platí i na alkohol, kdy vás dokáže zachránit před nepříjemnou kocovinou. K dalším pozitivním účinkům této byliny pak patří i to, že posiluje zuby, léčí zánět dásní, zabraňuje krvácení dásní, podporují kůži i správnou funkci štítné žlázy. Všichni ti, jež si hlídají kalorie na ní ocení i to, že 100 gramů syrových listů má jen 11 kalorií.

Řeřicha

Studie prokázaly

Vědci zjistili, že fenylethyl isothiokyanát má velmi mocné protirakovinové účinky. A to natolik silné, že při každodenní konzumaci 1 a ½ šálku čerstvé řeřichy denně v průběhu 8 týdnů významně sníží triglyceridy o 10%. Dobré je jej konzumovat hlavně v rámci prevence rakoviny prsu.

Jak řeřichu podávat

Řeřichu je nejlepší konzumovat čerstvou, nikterak tepelně upravenou. Vhodné je ji pouze opláchnout a odříznout tlusté a dřevnaté stonky. Bylinku pak můžete přidávat do salátu, sypat je na chlebíčky, dávat je do zeleninových nápojů a přidat je dokonce můžete i do polévek. Listy pak můžete tepelně upravovat v páře, kdy se pak konzumuje jako zelenina.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno