Trápí vás problémy s křečovými žilami? Pokud konzervativní neoperační léčba nepřinesla kýžené výsledky, jedinou možností je chirurgický zákrok. Po operaci křečových žil je počítat s nutnou rekonvalescencí.
Křečové žíly
S křečovými žilami má problémy velké procento populace. Ačkoliv je výskyt křečových žil do značné míry záležitostí dědičnosti, můžeme si je způsobit i sami. Nejčastější příčinou je přetěžování dlouhodobým stáním, nepomáhá ani nadváha nebo dlouhodobé pobyty v teplém prostředí. Spousta lidí si myslí, že křečové žíly jsou čistě estetickým problém. Bohužel tomu tak není, kromě toho, že takové žíly nevypadají zrovna hezky, způsobují nepříjemné tlaky v lýtkách, otoky, v horších případech i záněty. Problémy s křečovými žilami je tak třeba řešit a konzultovat s odborníkem.
Léčba křečových žil
Křečové žíly se léčí v podstatě dvojím způsobem. V počáteční fází se volí neoperativní způsob léčby, během které lékař předepíše léky pro podporu žil. Místa, kde se křečové žíly vyskytují, se také stahují bandážemi a speciálními punčochami. Až v případě, nepomáhá-li tato podpůrná léčba omezit problémy, na řadu přichází chirurgické řešení. K operaci křečových žil se přistupuje zpravidla v případě, že se bolesti při chůzi stále zhoršují. Operace rovněž vyřeší estetickou stránku tohoto problému.
Rekonvalescence po operaci
Po absolvování operace křečových žil je třeba po určitou dobu udržet zvláštní režim a podstupovat rekonvalescenci. Spousta osob, které křečové žíly trápí, se bojí dlouhodobé neschopnosti a obecné neschopnosti chodit. Je třeba říci, že díky moderním chirurgickým postupům budou stehy po operaci odstraněny obvykle již 7. den a pracovní neschopnost nebude trvat déle než měsíc. Existují metody, které umožňují pracovní schopnost již druhý den po operaci. Po ní však budete ve většině případů schopni chodit okamžitě. Chůze je přitom důležitou součástí rekonvalescence.
Důležitá je chůze
Pokud chcete, aby se váš stav po operaci křečových žil dal zase rychle do normálu, budete muset chodit. První kroky po operaci mohou být bolestivé, můžete se také cítit malátní podle typu zvolené anestezie, překonáte-li však první nejisté kroky, další už půjdou snadnou. Čím více a častěji budete chodit, tím dříve se vrátíte k normálnímu životu. Doporučují se především časté, ovšem kratší procházky.
Elastické punčochy
Součástí rekonvalescence po operaci křečových žil je nošení speciální elastických punčoch, které nohu v místě původních křečových žil stáhnou. Díky stažení se v daném místě zrychlí proud krve a zlepší se tak činnost žil a odtok krve. Elastické punčochy a bandáže mohou nohu zahřívat, proto se doporučuje provádět operaci spíše na podzim nebo v zimě. Operace tohoto typu se však provádí v průběhu celého roku.
Operace křečových žil dnes patří mezi běžné zákroky, ze kterých nemusíme mít žádné obavy. Rekonvalescence trvá jen několik dnů až týdnů a zakládá se na pravidelné chůzi a stahování místa elastickou bandáží.