Rehabilitace po amputaci nohy

Amputace končetiny vždy ovlivní fyzickou i duševní stránku člověka. Právě proto je nezbytné začít brzy po provedení amputace s kvalitní rehabilitací. Pečlivost a pravidelnost při provádění rehabilitace se pak zásadně podepíše na tom, jak náročný bude návrat postižené osoby do normálního života. Pojďme se zaměřit na to, jak by rehabilitace po amputaci nohy mela probíhat.

S rehabilitační péči můžete začít už před amputací

rehabilitace po amputaciPokud je amputace dolní končetiny plánovaná, můžete se na pooperační rehabilitace připravit předem. Ne vždy je tento krok možný, v mnoha případech dochází k amputaci vlivem úrazu, pokud je však amputace předem plánovaná, například při pokročilém stádiu diabetu, začněte se cvičením co nejdříve. Důležité je především posilovat horní končetiny, jejichž sílu budete v následujících týdnech potřebovat. Pokud jste v nemocnici, začněte s přitahováním na hrazdě v nemocniční posteli. Dále se pomocí horních končetin vzpírejte na židli nebo invalidním vozíku. Můžete také posilovat s malými činkami a pomocí různých posilovacích pomůcek cvičte i sílu úchopu. Čím silnější budou horní končetiny po provedení amputace, tím bude návrat do života snazší.

Zahájení rehabilitace bezprostředně po amputaci

Pokud došlo k úspěšné amputaci dolní končetiny, nemocniční rehabilitační pracovníci vás v klidu dlouho nenechají. Už druhý den po operaci by se mělo začít s péčí o pahýl nohy. Provádí se poklepová masáž přes obvazy, dále se pahýl posiluje do natažení, posiluje se také svalstvo pahýlu podle rozsahu amputace a v neposlední řadě se musí provádět i rehabilitace hýždí.

Pahýl se musí správně a pečlivě bandážovat

Nedílnou součástí pooperační péče po amputaci nohy je bandážování pahýlu. Tento krok se velmi často podceňuje, což je škoda. Správným bandážováním lze totiž proces hojení urychlit. Čím dříve bude pahýl připraven k zátěži, tím dříve se může zahájit s výrobou a používáním protézy dolní končetiny. Bandážování se provádí pomocí elastických obinadel, musí být široká. Bandážování se musí provádět až nad zachovalý kloub. Bandážování by se mělo provádět 3x denně. Po odvázání obvazů by měla následovat péče o pahýl a poté opětovné bandážování.

Rehabilitace se provádí v průběhu celého dne

Pokud u vás byla provedena amputace dolní končetiny, musíte počítat s tím, že rehabilitace vám zabere spoustu času během celého dne. Nezahrnuje totiž jen různá cvičení, ale je spojena právě s bandážováním a s převazováním. V dopoledních hodinách se v rámci rehabilitace po amputaci nohy provádí desetiminutová masáž pahýlu, následuje sprchování a bandážování. Na řadu přichází řada odporových cviků, během kterých každý den posílíte pahýl. Dopolední rehabilitace se zakončuje polohováním pahýlu v leže. V poledne se bandáž sundává, opět se pahýl masíruje, pokračuje se ve cvičení odporových cviků a začíná se s tréninkem stoje o berlích. Večer se pak odporové cviky znovu opakují, provádí se pravidelná hygiena a polohování pahýlu.

Rehabilitace po amputaci nohy je během na dlouhou trať. Důležitá je vytrvalost, pečlivost a pravidelnost. Při poctivých rehabilitacích se brzy opět postavíte na nohy a budete s protézou žít plnohodnotný život.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno