Rebarbora – pěstování

Rebarbora nebo také reveň je vytrvalá rostlina, která se snadno množí dělením trsů a jinak na zahrádce velmi prospívá. Ukážeme vám, jaké má pěstování rebarbory zákonitosti a co (ne)dělat, abyste si chutné a zdravé úrody mohli užívat opravdu každý rok.

Jedlými částmi rebarbory jsou tlusté řapíky listů. Mají růžovou barvu a množství využití. Kompot z nich je osvěžující a opravdu dokonale a rychle uhasí žízeň díky obsahu prospěšné kyseliny jablečné. Bohužel tato rostlina obsahuje také škodlivé oxaláty, jejichž konzumaci je dobré omezit zvláště u lidí, trpících problémy s ledvinami. Z rebarbory lze také vyrábět chutná vína a lahodné džusy.

Rebarbora potřebuje hodně vody

Určitě vás potěší, že jde o rostlinu, která nemá vysoké klimatické ani půdní požadavky. Ovšem něco přece jen potřebuje – vodu, většinu si ji však zvládne zajistit sama díky hlubokému kořenovému systému. Proto nám poroste nejlépe na úrodných, hluboce kultivovaných půdách (alespoň do hloubky dvou délek rýče). Největší výnosy pak získáme na teplých a slunečných pozicích. Stinná místa a těžké půdy jejímu růstu i zrání brání.

Zapomenout nesmíme ani na dostatečné množství živin. Než začneme s výsadbou, musí být záhon dobře ošetřen hnojem nebo kompostem. Během prvních tří let je pak doporučeno zvýšené hnojení, aby se rebarbora dobře uchytila na místě.

Náš tip: Sázkou na jistotu je aplikace draslíku v množství 5 g na m2 týden před výsadbou. Během vegetace poté 5 až 6 krát přihnojujeme dusíkem v množství 5 g / m2. Toto hnojení ukončíme v červenci.

Jak sázet rebarboru? Je to snadné

Jestliže chceme rozdělit již vzrostlé trsy, vezme si k ruce rýč a postupujeme tak, aby každá sazenice měla alespoň jeden silný pupen. Vysazujeme ve vzdálenosti nejméně 1 x 1 m, aby mohly mladé sazenice ničím neomezené dobře růst. Po výsadbě, zakrytí zeminou a jejím důkladném stlačení dbáme na to, aby horní pupeny nebyly níže než 2-3 cm pod povrchem země.

Po výsadbě sazenice zalijeme a pokryjeme celý povrch záhonu hnojem nebo kompostem. To udrží v půdě velké množství vody a na posléze ji ochrání i před hlubokým zimním mrazem. A nezapomínáme na zálivku. Rebarbora vyžaduje vodu velkém množství od května do srpna. Pouze tak získáme pevné a tlusté řapíky.

Další významnou aktivitou, které bychom měli při pěstování rebarbory věnovat pozornost, je systematické odstraňování květenství. Květy totiž zpožďují růst nových listů.

Co ještě vědět?

V prvním roce od výsadby ubíráme pro svou potřebu pouze minimální množství listů – rostlina je téměř všechny potřebuje pro správný vývoj a sběr živin, jež si ukládá v kořenech na zimu. U rebarbor vysazených na podzim začíná sklizeň v dubnu a může pokračovat až do července. Jestliže jste rebarboru přesazovali letos, nechte ji odpočívat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno