Rakytník a léčivé účinky

Rakytník řešetlákový je nízký trnitý keř původem ze severovýchodní Asie, odkud se pak rozšířil také do Evropy. Jeho plody obsahují velké množství vitamínů a minerálů a záznamy o jeho lékařském využití se datují až do dob starověkého Řecka. I dnes však můžeme jeho přírodní sílu využít pro léčbu celé řady neduhů.

Rakytník řešetlákový patří mezi tradiční léčivé rostliny čínské, indické, tibetské i mongolské medicíny. Plody rakytníku mají vysoký obsah vitamínů a stopových prvků. Jsou bohaté na provitamín A, vitamíny skupiny B (B1, B2, a B6), vitamíny C, E, K a F, hliník, železo, mangan, bór, síru a titan. Obsah vitaminu C je závislý na typu půdy a u přírodních rostlin tak může jeho množství kolísat.

Využití rakytníku

Čerstvé plody rakytníku se dále zpracovávají na řadu různých produktů. Některé se používají pouze k vnějšímu použití, jiné ke konzumaci.

Produkty pro vnější využití – používají se zejména pro léčbu lokálních onemocnění a kožní problémy:

  • rakytníková mast
  • rakytníkový olej
  • rakytníkový balzám
  • rakytníkové pleťové mléko

Produkty pro vnitřní použití – vhodné k léčbě nebo prevenci celkových onemocnění

  • rakytníkový sirup
  • rakytníková šťáva
  • rakytníkový olej
  • rakytníková tinktura
  • rakytníkový likér
  • rakytníková marmeláda
  • rakytník s medem

Rakytník a jeho léčivé účinky

Posiluje imunitní systém, má silné antibakteriální a antivirální účinky a spolehlivě ničí rozličné druhy stafylokoků a bakterií, od salmonely a břišního tyfu, až po běžné viry chřipky a rýmy. Díky tomu je také vhodný k inhalaci při probíhajících onemocněních horních cest dýchacích.

Urychluje hojení tkání – pomáhá s léčbou omrzlin a popálenin, a účinně působí na celou řadu kožních problémů jako jsou bércové vředy, opruzeniny, akné, ekzémy a preventivně používaný zabraňuje nadměrnému zajizvení poraněné tkáně.

Pomáhá při onemocněních trávícího ústrojí. Pomáhá hojit již vytvořené vředy ve stěnách žaludku nebo jícnu, zlepšuje funkci řady vnitřních orgánů – žaludku, sleziny, jater. Pomáhá také léčit hemeroidy.

Příznivě působí na nemocný kloubní aparát, je vhodný k léčbě revmatu nebo dny.

Pomáhá posilovat kardiovaskulární systém a zlepšuje krevní oběh. Zlepšuje kvalitu krve, pomáhá snižovat její srážlivost a zlepšuje kvalitu krevního hemoglobinu. Působí preventivně proti zánětům žil a skleróze.

Nanášen do pokožky hlavy pomáhá zastavit vypadávání vlasů.

Při použití ve formě oleje pomáhá při masážích odbourávat stres.

Pomáhá z těla odbourávat škodlivé a jedovaté látky a zabraňuje v těle vzniku volných radikálů, jež mohou jinak vést až k rozvoji rakoviny.

Pomáhá snižovat bolest.

Je vhodný pro léčbu urologických problémů, jako jsou například záněty močových cest, kvasinky a plísně

Jeho konzumace pomáhá navracet energii po intenzivní fyzické i psychické námaze. Je to přírodní povzbuzovač.

Pěstování rakytníku v ČR

Ačkoliv je rakytník malý zdravotní zázrak, je jeho dostupnost značně omezená a proto může být vhodné si jej vypěstovat doma na zahrádce. Rakytník je poměrně nenáročný a dobře se mu daří i v našem mírném podnebí. Je vhodné ho umístit na suché místo s dostatkem slunečního svitu. Kořen rakytníku tvoří rozsáhlý systém a je třeba jej proto vysazovat jen tam, kde bude mít dost místa se rozrůstat. Nejlépe se mu daří v písčitých a kamenitých půdách.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno