Už samotné slovo rakovina nahání hrůzu každému, kdo se s ní jen vzdáleně setkal. Přeci jenom se jedná o nemoc, která je i pro moderní medicínu tvrdým oříškem a ne vždy se ji podaří vyléčit. Rakovina kostní dřeně je však asociována s pojmem leukémie a děsí možná ještě více. Postihuje všechny od malých dětí po seniory. V dnešním článku se podíváme blíže na samotnou nemoc a v souvislosti s tím také na Ewingův sarkom.
Vznik a příznaky rakoviny kostní dřeně
Rakovina kostní dřeně vzniká, jak už její název napovídá, uvnitř kostí. Tam se nachází kostní dřeň, kde se za normálních okolností tvoří bílé krvinky. Jenže v důsledku nádorového bujení se určitá skupina bílých krvinek změní a začne mutovat. Tělo je přestane ovládat a takto poškozené buňky se dále množí a rozšiřují. V důsledku toho klesá schopnost imunitního systému chránit naše tělo.
V návaznosti na to můžeme mluvit o leukémii. Ta je sice považována širokou veřejností za jednu nemoc, ale ve skutečnosti se jedná o shluk více nemocí s různou prognózou. Tyto nemoci se projevují poruchou funkce kostní dřeně a krve.
Lékaři si nejsou jisti tím, co vše má na vznik rakoviny kostní dřeně vliv. Vypozorovali zvýšený výskyt u lidí s Downovým syndrome a lidí kteří přijdou do styku s nebezpečnými chemikáliemi nebo ionizujícím zářením.
Příznaky rakoviny kostní dřeně
V případě příznaků je nutné vidět rozdíl mezi akutní a chronickou formou rakoviny kostní dřeně. Akutní forma se projevuje v řádu dní až týdnů. Funkce krevních destiček je snížená a tak se nemocný potýká s nedostatkem červených krvinek. Pacienti pociťují slabost, jsou bledí a chytí každou nemoc, která se o ně jen „otře“. Tito lidé často krvácí z nosu nebo dásní (bez zjevné příčiny) a objevují se jim na kůži červené skvrnky (petechie).
Naproti tomu chronická forma rakoviny kostní dřeně postupuje mnohem pomaleji. Nejprve si nemoci nemusíte vůbec všimnout a to i několik měsíců. V krvi se však začne bez logické příčiny objevovat nadbytek bílých krvinek a proto bývá nemoc odhalena při každoročním vyšetření krevního obrazu.
Ewingův sarkom
Dalším druhem rakoviny, která postihuje kosti, je Ewingův sarkom. Oproti leukémii je mnohem vzácnější, přesto je dobré o něm vědět alespoň několik základních informací. V drtivé většině případů je objeven u dětí a dospívajících osob.
Ewingův sarkom je bohužel dědičnou záležitostí. Za jeho vznik pacient „vděčí“ chromozomální poruše. Nádor je lokalizován v buňkách kostní dřeně, nejčastěji v dlouhých kostech (lýtková, pažní, stehenní), v pánevní kosti nebo v žebrech.
Pacient pociťuje v dané oblasti bolest postižené kosti. Pokročilejší stádia narušují strukturu kosti a dochází ke snadným zlomeninám. Neléčený nádor metastazuje dále do těla a svátá se velmi obtížně léčitelný.
Naneštěstí si léčba často žádá amputaci napadené končetiny (pokud je to možné) a dále se léčí pomocí vhodně zvolené chemoterapie a ozařování.