Rakovina konečníku (kolorektální karcinom) je velmi závažné nádorové onemocnění, které se v posledních letech vyskytuje v Evropě stále častěji. A Česká republika zaujímá v tomto nepříznivém žebříčku jedno z prvních míst. Vyšší riziko přichází s 45. rokem věku, ale výjimkou není výskyt nemoci ani u mladších ročníků. Je velmi důležité znát projevy této nemoci, přispívat vhodné prevenci a v případě problémů neodkládat řešení a okamžitě se poradit s lékařem.
Co se v těle děje při rakovině konečníku?
O rozvoj nemoci se zaslouží buňky sliznice konečníku, které se začnou nadměrně a nesprávným způsobem množit. Tak vznikne nádor, který se v prvních fázích týká zejména stěn konečníku. Později se šíří, proniká do hlubších struktur a napadá okolí. Někdy také dojde k rozšíření až do pánevních mízních uzlin. Bohužel je schopen metastázovat (ve 4. fázi), tedy rozvíjet další ložiska i ve vzdálených orgánech, kam se dostane prostřednictvím krve.
Příčiny rakoviny konečníku
Přesné příčiny dosud nebyly popsány. Obecně k rozvoji rakoviny přispívá genetika. Pokud tedy někdo z rodiny již tuto nemoc prodělal, je velmi pravděpodobný její další výskyt u dalších členů. Jak už bylo uvedeno v úvodu článku, o vznik se může zasadit i nevhodný životní styl, nadváha a absence pohybových aktivit. K prevenci se tak řadí zdravé a vyvážené stravování. Zejména je potřeba se vyvarovat kouření, alkoholu a nadměrné konzumace červeného masa, uzenin, konzerv a obecně tučných jídel.
Nejčastější příznaky rakoviny konečníku
- krev ve stolici
- zvýšené nutkání ke stolici
- změny ve stolici a její četnosti
- nadýmání
- hubnutí
- neurčitá bolest břicha
- celková únava a pokles výkonnosti
- zvýšená teplota
Samozřejmě může nastat situace, kdy se nádor neprojevuje. I tak lze ale jeho přítomnost v těle zjistit. Vůbec nejjednodušším způsobem je základní vyšetření konečníku pomocí prstu. Případně se analyzuje stolice, ve které mohou být okem neviditelné stopy krve.
Možnosti léčby rakoviny konečníku
Způsob terapie se odvíjí od stádia, ve kterém je rakovina konečníku odhalena.
-
Onemocnění v počátečních fázích
Jestliže se již sliznice změnila, přistupuje se k operaci. Při té se částečně nebo zcela odstraní konečník a přilehlé lymfatické uzliny. Dojde-li k úplnému odstranění konečníku, musí se následně vyvést střevo ven přes břišní stěnu. Ačkoliv se jedná o nepříjemnost a omezení života, je nutné zdůraznit, že touto cestou je v drtivé většině případů léčba úspěšná.
-
Nádor rozšířený skrze střevní stěnu a na uzlinách
Pokud je nemoc již v druhém nebo třetím stádiu, přistupuje se ke kombinované léčbě, kdy se k operativnímu řešení volí ještě přidružené metody – ozařování a chemoterapie. Tato doprovodná terapie má za úkol zlikvidovat nádorová ložiska vyskytující se v organismu pacienta. V poslední době se pořadí těchto kroků někdy zamění, takže je operace až druhá léčebná metoda v pořadí. Pokud se nádor utlumí, pak se hovoří o lepších podmínkách pro zákrok jako takový.