Puškvorec je mokřadní rostlina, která se pyšní léčivými účinky, známými od starověku. Bohužel na našem území nepatří mezi nejoblíbenější léčivky, mnozí si jeho účinků ani nejsou vědomi. Přitom se řadí mezi nejúčinnější rostliny vůbec.
Puškvorec obecný je mokřadní až vodní rostlina, která se vyznačuje oddenky. Má dlouhé listy, Květy tvoří tzv. palice. Květenství je tvořeno z mnoha květů, uspořádaných do spirály. Puškvorec je dnes poměrně hojně rozšířený, nachází se na území celé Evropy i v Severní Americe. Léčivých účinků puškvorce si byli vědomi již indičtí lékaři ze starověku, na tuto rostlinu nezapomínají ani příznivci tradiční čínské medicíny.
Výskyt
Pokud chcete využít léčivých účinků puškvorce, musíte se k němu dostat. Puškvorec obecný se u nás nachází v bažinách, na okraji jezer a v rybnících. Léčivý je přitom oddenek rostliny. Pokud chcete puškvorec užívat a vyhnout se brodění v českých vodách, můžete jej pohodlně zakoupit prakticky v každé lékárně.
Léčivé účinky
Puškvorec obecný patří mezi rostliny s nejúčinnějšími látkami vůbec. Je vhodný především při zažívacích potížích, ovšem pomáhá i při jiných typech onemocnění. Puškvorec obecný je velmi účinnou bylinou, na kterou bychom rozhodně neměli zapomínat. Ať už vás trápí zažívací potíže, astma, omrzliny či ekzémy, s puškvorcem se těchto všech neduhů můžete zbavit.
Zažívací potíže
Trpíte zažívacími potížemi nebo bolestmi žaludku? Pak byste po této rostlině měli rozhodně sáhnout. Puškvorec zlepšuje tvoření žaludečních šťáv, pomáhá při tlumení křečí, čistí organismus a zlepšuje látkovou výměnu. Doporučuje se jako účinná rostlina po závažných onemocněním a náročné léčbě, např. po chemoterapii, kde podporuje trávení a procesy v těle. Dále pomáhá vypořádat se s průjmy, vředy a s nadýmáním.
Další účinky
Ačkoliv jsou účinné látky puškvorce nejefektivnější právě v oblasti zažívacích problémů, rostlina pomáhá také při astmatu, alergiích, kožních potížích, ekzémech dále zmírňuje bolesti hlavy a působí proti nejrůznějším alergiím. Čaj nebo nálev lze kloktat a vypořádat se s angínou, bolestí v krku a lymfatickými uzlinami i omrzlinami.
Formy užití
Puškvorec lze podávat ve formě nálevu, který se připravuje zalitím čtvrt litru vody na lžičku puškvorce. Další možností je příprava macerátu, kdy zaléváme studenou vodou a necháváme macerovat přes noc a zahříváme až při samotném podávání. Pro léčbu revmatismu a ekzému si můžete připravit léčivou koupel, nálev po zchladnutí pak můžete kloktat. Pokud si chcete pomocí puškvorce poradit s nepříjemnými omrzlinami, připravte si zábaly.