Průduškové nebo také bronchiální astma trápí podle statistik mezi 5 až 8 procent obyvatel České republiky. Tomuto onemocnění se jen těžko předchází a často postihuje také malé děti. Je proto dobré o něm vědět alespoň pár základních informací. V tomto článku se podíváme na jeho vznik, diagnostiku a v neposlední řadě také léčbu.
Astma není nakažlivé
Jestliže máte v okolí člověka, který průduškové astma má, nemusíte se obávat nákazy. Na vznik nemoci se podílejí v různém poměru tři faktory. Prvním je dědičnost, což vysvětluje vysoký počet dětských pacientů. Druhým je stav pacientova imunitního systému. Astma je vlastně zánětlivé onemocnění a slabý imunitní systém jeho rozvoji jen těžko zabrání.
Posledním faktorem je vliv vnějšího prostředí. Není žádným tajemstvím, že se tento nepříjemný zdravotní problém často vyskytuje v těžebních oblastech naší republiky, jako je Ostrava a Karviná. Podobně neblahý vliv má na naše zdraví také pobyt v zakouřeném prostředí. Samotní kuřáci pak patří mezi velmi rizikové skupiny pro vznik astmatu.
Jak se projevuje a co ho spouští?
Jak už jsme psali, astma je zánětlivé onemocnění. Jedná se o chronický zánět průdušek, které se při styku se spouštěčem začnou stahovat. Nemocný má pak pocit, že nemá dostatek vzduchu a začne zrychleně dýchat. Při dýchání vydává sípající zvuky, které jsou někdy doprovázeny suchým dráždivým kašlem. V některých případech se začne astma projevovat postupně. Nejprve se potíže objeví pouze při námaze (běh, chůze do schodů), později i v klidovém stavu, dokonce i ve spánku.
Spouštěč může být například prach, pyl, alergie na potraviny, cigaretový kouř, zvýšená námaha, některé léky nebo například úzkostný strach. U každého může být spouštěč jiný, ale vždy je třeba ho odhalit.
Lékařské vyšetření
Astma nelze zjistit jen při obyčejné návštěvě obvodního lékaře. Je k tomu třeba množství speciálních vyšetření a testů. Lékař nejprve zanalyzuje váš celkový zdravotní stav. Poklepem zjistí případnou dušnost na plicích. Použitím stetoskopu pak pozná nepravidelnosti v dýchání jako je pískání a prodloužený výdech. Někteří astmatici ale mohou při takovémto vyšetření dýchat naprosto normálně. Proto se přidává ještě funkční nebo spirometrické vyšetření.
Léčba průduškového astmatu
Bohužel se nedá průduškové astma dokonale vyléčit. Při léčbě jde spíše o potlačení jeho projevů. Samotná léčba má tři část. První záleží hlavně na pacientovi. Jakmile se zjistí spouštěč jeho záchvatů, je třeba, aby se mu vyhýbal. Vždy však musí přestat kouřit a pohybovat se v zakouřeném prostředí. Doma by měl dbát na čistotu. Pravidelně měnit ručníky a ložní prádlo.
Pak je třeba se vypořádat s chronickým zánětem průdušek. K tomuto účelu slouží samozřejmě léčivé látky, mezi které patří glukokortikoidy, teofyliny, antihistaminika a další. Ty se aplikují malým příručním inhalátorem, který tak dobře známe z různých zahraničních filmů pro děti. Rozhodně to ale není jednorázová léčba. Léky je potřeba podávat pravidelně, někdy i celý život. Poslední součástí léčbu astmatu je předepsání léků obsahujících látky pro rozšíření průdušek.