Prostějov, Plumlovský zámek a Plumlovská přehrada

Buď se vydáme z Prostějova k Plumlovské přehradě s neuvěřitelně majestátním zámkem, anebo se od Plumlovské přehrady (kde budeme ubytovaní) zajdeme podívat do statutárního města Prostějova. Tak nebo onak – bude se jednat o poučný a zajímavý výlet při němž našlapeme desetpatnáct kilometrů. Protože Prostějov leží v oblasti Hané, budou to kilometry rovinné, které ujdeme i v pohodné nízké vycházkové obuvi.

Zámek nad Plumlovskou přehradou

Prostějov, kraj krále Ječmínka

Prostějov je okresní statutární město v Jihomoravském kraji. Leží 15 kilometrů jihozápadně od Olomouce a 45 kilometrů severovýchodně od Brna, na západním okraji Hané, v severní části Hornomoravského úvalu, východně od Drahanské vrchoviny.

Prostějovské hlavní nádraží

Jak do Prostějova

Do Prostějova se dostaneme:

  • pohodlně vozem po D46,
  • autobusem
  • nebo vlakem od Olomouce i od Brna.

Při cestování autem vůz zaparkujeme ve městě a po turistickém programu se k němu vrátíme. (Možnosti parkování lze předem najít třeba na portálu mapy.cz).

Prostějov, muzeum ve Staré radnici

Zajímavosti a pamětihodnosti

Prostějov je velmi výstavné město. Nenajdeme v něm v něm nějaký jeden konkrétní „tahák“, ale množství pozoruhodných památek a zajímavostí ve výborném technickém stavu. Na každém kroku je znát, že se v minulosti jednalo o město prosperující, bohaté.

  • Národní dům ve stylu české secese od architekta Jana Kotěry. Jedná se zároveň o spolkový dům, městské divadlo, restauraci a kavárnu. Architekt Kotěra sám navrhl nábytek, obložení, osvětlovací tělesa a vitráže. Výzdobu interiéru provedli mimo jiné také malíři František Kysela a Karel Petr a sochař Stanislav Sucharda. 
Prostějov, secesní Nová radnice na náměstí TGM
  • Nová radnice na náměstí TGM: Navržena a postavena v secesním stylu v letech 1909–1914, s 66 metrů vysokou věží a bohatě zdobenými interiéry. Na radniční věži je umístěn orloj ukazující postavení Slunce a Měsíce na obloze a kalendářní měsíce v roce.
  • Stará radnice je z 20. let 16. století. Má portál z roku 1539. Jako radnice sloužila do roku 1850, poté od roku 1905 jako sídlo Muzea Prostějovska.
  • Zámek Prostějov: Pseudorenesanční sgrafita vytvořena v letech 1900–1901
  • Městské hradby s baštou
  • Špalíček: Bývalé židovské ghetto
  • Masarykova škola
Prostějov, zastávka autobusů na Floriánském náměstí

Autobusový přesun do Plumlova

Severozápadně od náměstí TGM se v krátké vzdálenosti nalézá Floriánské náměstí s nepřehlédnutelnou stavbou přístřešku autobusové zastávky (viz foto). Z této zastávky turisté odjedou do Plumlova. Cesta potrvá asi jedenáct minut, protože vzdálenost je asi osm kilometrů.

Jedinečný zámek Plumlov

Plumlov je typické letovisko na břehu Plumlovské přehrady. Z jihu je městská zástavba ohraničena podhradským rybníkem vybudovaným na říčce Hloučele. Jihovýchodně je Plumlovská přehrada.

Pozornost návštěvníků strhává vysoká a úzká budova Plumlovského zámku (viz úvodní foto). Zámek je možno navštívit a seznámit se zajímavostmi této pozoruhodné stavby.

  • Na nádvoří zámku se často pořádají různé kulturní a společenské akce.
  • Na nádvoří a v podhradí jsou restaurace, kde se lze občerstvit i pojíst.
Plumlovská přehrada, rekreační oblast Prostějovska

Plumlovská přehrada, rekreační zóna okolí

V letních měsících je Plumlovská přehrada vyhledávanou odpočinkovou oblastí vhodnou ke koupání. Je jednou z našich nejstarších přehradních nádrží. Stavba začala v roce 1913, v druhém roce byla ale přerušena první světovou válkou. Pokračovala v letech 1921 až 1932, kdy byla dokončena.

Prostějovsko, hráz Plumlovské přehrady

Uvádí se o přehradě

„Zemní sypaná hráz je v koruně dlouhá 464,5 m a šest metrů široká. Výška koruny hráze nade dnem přehrady je 17 metrů. Nadmořská kóta koruny je 278,56 m n. m. Na jižním konci hráze, u výpustě, se nachází boční nehrazený přeliv. U výpustě je umístěna jedna turbína Banki – Cink o výkonu 31 kW. Její hltnost je 0,128-0,342 m³/s. Spád je 8,6 metrů,“ uvádí se.

Dovolená u Plumlovské přehrady

Na každé straně přehrady je jedna velká pláž.

  1. Na severní straně je to písčitá pláž s mírným spádem dna bez oplocení („U Lázníčka“). Najdete zde občerstvení, parkování, motorest, upravený přístup do vody a kemp.
  2. Na jižní straně je to písčitá a travnatá pláž s vymezeným prostorem pro neplavce („U Vrbiček“). Také je vybavena dřevěnými lehátky, občerstvením, půjčovnou loděk a šlapadel, prolézačkami, nedalekou restaurací Panel (celoroční provoz).

Asi 300 metrů od pláže nad výpustí se nachází veliký kemp.

Procházkou zpátky do Prostějova

Kolem pláže „U vrbiček“ se budou turisté vracet pěšky po červené značce do Prostějova. První a delší část cesty se vine příjemnou lesní cestou, závěr vede podél silnice. Ale po rovině se dá jít rychle a celá trasa je lemována stezkami pro pěší a cyklisty, takže je bezpečná.

Cestou k nádraží turisté ještě uvidí historickou „průmyslovou oblast“ Prostějova. Nezapomínejme, že výroba zemědělských strojů má v Prostějově tradici od druhé poloviny 19. století.

Prostějovská palírna U zeleného stromu

Zbude-li čas do dojezdu, mohou se návštěvníci posilnit nabídkou ze zdejší palírny U zeleného stromu.  Jedná se o nejstarší palírnu v Evropě. Funguje už od roku 1518. Kromě prostějovské Režné a Starorežné tu má své „rodné místo“ i  Stará myslivecká a jiné známé likéry.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno