Propolisová tinktura je osvědčeným přírodním léčivem, které lze využít na mnoho způsobů – spolehlivě zničí třeba takové opary a afty. Rozhodně můžeme říci, že má tato látka velký potenciál do budoucna, a to i přes to, že je používána již od dob starověku. Moderní společnost na ni bohužel často zapomíná, proto si dnes její účinky připomeneme.
Propolis? Co to vlastně je?
Propolis (či včelí tmel) je pryskyřičnou vonnou látkou, kterou vytváří činnost včel medonosných. Včely suroviny pro tvorbu propolisu sesbírávají na rostlinách produkujících pryskyřičné látky. Ty se následně mísí s výměšky hlavových žláz, díky čemuž může samotný propolis vzniknout. Následně je z něj – už lidskou činností – vyráběna tinktura, popřípadě rovněž využitelná mast. Propolis mají však v oblibě nejenom lidé, ale i včely samotné. Ty jej totiž používají jako stavební materiál pro vystýlání, výztuž a zatmelování úlu.
V medicíně má propolis prosperitu zejména díky jeho antibakteriálnímu působení, stejně tak se z něj vyrábí i mnoho kosmetických přípravků. Jde kupříkladu o ústní vody, zubní pasty, sirupy, opalovací krémy, spreje a balzámy.
Propolisová tinktura: Lék vhodný pro každou domácnost
Když už víme, co je to propolis, můžeme si představit další produkt – propolisovou tinkturu. Propolisová tinktura je v podstatě extrakt propolisu v líhu, nejčastěji v ethanolu. Používá se vnějším i vnitřním podáním, při kterém je obvykle ředěna s vlažnějším nápojem. Díky již zmíněným dezinfekčním účinkům si umí tato tinktura poradit se širokou škálou zdravotních neduhů:
- Působí proti oparům a aftám
- Zabraňuje tvorbě puchýřů při popáleninách
- Léčí žaludeční vředy
- Slouží k výplachu dutiny ústní při zápachu a zánětech
- Ničí bradavice a kuří oka
- Působí proti zánětům dýchacích cest a průdušek
- Kloktadlo při angíně a zánětech nosohltanu
Mast z propolisové tinktury
Z výše zmíněné tinktury se vyrábí také mast s další řadou příznivých účinků:
- Léčí lupenku a chronický kožní ekzém
- Příznivě ovlivňuje záněty vnějšího i vnitřního ucha
- Likviduje kuří oka a trhlinky na kůži
- Působí proti revmatickým bolestem či křečím lýtkových svalů
- Ničí bércové vředy
Negativní účinky propolisu
Propolis nemá žádné negativní účinky, u některých jedinců však může vyvolávat nepříjemnou alergii. I když jde o malé procento populace, je vhodné před prvním použitím tinktury či masti provést malý test. Spočívá v nanesení tenké vrstvičky propolisové tinktury nebo masti na kůži zápěstí. Pakliže dané místo nezčervená do 24 hodin – či se nevytvoří jiná nežádaná reakce – je možné propolisové výrobky používat.