Proč se srazí knedlíky? Když se kynuté knedlíky povedou, jsou nadýchané jako peříčko a nikdo jim neodolá. Ať už jsou přílohové nebo plněné ovocné, všechna ostatní knedlíková těsta se před nimi zahrabou hodně hluboko. Kynuté těsto na knedlíky má ale svá úskalí, jako všechna kynutá těsta.
Není to však nic, co bychom nezvládli (Když ne na poprvé, jako Pája, tak určitě na podruhé nebo na podesáté, vždyť i Jájovi se nakonec jeho skok do kalhot podařil, že?). Zkrátka kynuté těsto chce praxi, abychom ho dostali takzvaně do ruky. Nebudeme teď mluvit o tom, že uděláme řídké nebo tuhé těsto, od toho je dobrý recept a pak samozřejmě už ta zmiňovaná praxe. Totéž platí pro vypracování těsta. Když tedy máme konečně před sebou nadýchané válečky, právě závěrečná fáze se dokáže pokazit. Proč se srazí knedlíky?
Malé info na začátek
Nejčastěji vaříme knedlíky ve vodě, i když šetrnější způsob je vaření v páře. Můžeme je vařit na pařáčku, na utěrce přivázané přes kastrol nebo přímo v parní troubě, vlastníme-li ji. Ale i ve vodě uvaříme skvělé knedlíky, když dodržíme několik zásad.
Někdy se knedlíky srazí hned, jak je vložíme do horké vody. Znamená to, že jsme je dali do vody, která se vařila příliš a kvasinky obsažené v těstě odumřely příliš brzy. Voda na knedlíky se musí sotva vařit a tak ji udržujeme po celou dobu.
Dalším ožehavým bodem je vyndání knedlíků z vody. Toto je ten okamžik, kdy se knedlíky srazí nejčastěji. Způsobí to přemíra vody, kterou do sebe natáhnou a která se varem změní na páru. Je proto důležité je ihned po vytažení z vody je propíchat dvouzubou vidličkou nebo třeba špejlí. Plněné knedlíky můžeme lehce natrhnout dvěma vidličkami. Pára vyběhne a knedlíky zůstanou kypré.
Pokud vaříte knedlíky na páře, tato dvě nebezpečí nehrozí, knedlíky nejsou v přímém kontaktu s vodou, a tak kvasinky neodumřou předčasně ani neobsahují tolik vody(páry), takže propíchávat je nemusíte.
Poslední nejčastější příčinou, proč se srazí knedlíky, je překynutí. Když těsto zdvojnásobí objem a nemůžeme ještě knedlíky dělat, těsto promícháme (tzv. srazíme) a necháme znovu nakynout.
Kynuté ovocné knedlíky
Ingredience:
Na těsto:
- hrubá mouka 500 g
- vlažné mléko 300 ml
- čerstvé droždí 20 g
- vejce 1 ks
- sůl půl lžičky
- cukr 1 lžička
Na náplň:
- ovoce nebo povidla
Na polití a posypání:
- máslo nebo ovocná omáčka
- cukr moučka
- strouhaný tvaroh, osmažená strouhanka, mák nebo strouhaný perník
Postup:
- Všechny suroviny by měly mít pokojovou teplotu, kromě mléka, to ohřejeme asi na 35 °C. Uděláme kvásek z pár lžic vlažného mléka, lžičky cukru a lžíce mouky.
- Do mísy prosejeme mouku, přidáme sůl a zamícháme. Vyklepneme vajíčko.
- Přidáme vzešlý kvásek a vlažné mléko a postupně vypracujeme mírně tužší a málo lepivé těsto.
- Těsto přikryjeme, aby neokoralo a necháme kynout, až zdvojnásobí objem.
- Z vykynutého těsta pomoučenou lžící odkrajujeme kousky, roztáhneme je prsty na placičku a zabalíme ovoce.
- Knedlíky necháme ještě chvíli kynout na vále.
- Dáme si vařit velký hrnec vody, nebo pro vaření v páře do kastrolu nalijeme asi na prst vody a vložíme pařáček.
- Knedlíky vaříme v mírně vroucí vodě nebo na páře asi 5 minut z každé strany. V páře je obracet nemusíme. Kastrol přikryjeme poklicí a pára uvaří knedlíky rovnoměrně.
- Pokud vaříme ve vodě, natrhneme je po vyndání vidličkou.
- Hotové poléváme máslem a sypeme cukrem, nebo zvolíme jinou variantu podávání podle chuti.
Zdravím upřímně,
jsem začátečník, kynutý knedlík bez housky byl krásný nadýchaný, 5 minut před vyndáním se mi srazil, ještě teda ve vodě. Ty dvě druhé šišky z toho samého těsta a druhého hrnce zůstali krásné nadýchané. Jednou docela dvě vedle sebe, jedna šiška ok druhá s poloviny sražená.
Co dělám špatně?
Děkuji předem za kritiku.