Lepek je bílkovina, která se vyskytuje v semenech žita, pšenice, ječmene a ovsa. V případě alergie tak vznikne nesnášenlivost, která se projevuje nejrůznějšími obtížemi nastupujícími po konzumaci jídla s obsahem lepku. V mírnějších podobách se jedná o nadýmání, v těch závažnějších pak o problémy, které přímo ovlivňují fungování trávicí soustavy, případně kvalitu života, kdy se u nemocného vyskytuje nadměrná únava, nesoustředěnost apod.
Alergie a celiakie – jaký je rozdíl?
Málokdo ví, že alergie není totéž co onemocnění s názvem celiakie. Zásadním rozdílem je princip samotné nesnášenlivosti organismu vůči lepku i projevy této intolerance. U alergie může lepek podráždit celou trávicí soustavu, a to do několika málo minut po konzumaci jídla, u celiakie se jedná o obtíž postihující tenké střevo. A nástup příznaků je pomalejší – potíže mohou přijít se zpožděním. Nutno ovšem podotknout, že správně diagnostikovaná celiakie znamená doživotní omezení, zatímco alergie může ustoupit, případně ji lze léčit pomocí alergenové vakcinace.
Projevy a příznaky alergie na lepek
- Kožní problémy – vyrážky, kopřivky, ekzémy a záněty typicky se zhoršeným průběhem po konzumaci lepku
- Problémy s trávicím procesem – plynatost, průjem či zácpa, nafouknuté břicho, bolest břicha
- Velká únava, nutkání spát, nesoustředěnost – typicky se tyto příznaky objevují po jídle
- Migrény a bolesti hlavy bez zjevné příčiny
- Náladovost, deprese, pocity úzkosti
- Časté záněty v těle
- Bolesti kloubů na ruce, event. otoky
- Bolesti kolenních kloubů
- Závratě a pocity ztráty rovnováhy
- Rýma
- Dušnost a dýchací obtíže
- Zalehlé uši
- Hormonální nerovnováha – u žen typicky výrazný premenstruační syndrom
Léčba alergie na lepek
Jak už bylo nastíněno v úvodu článku, nesnášenlivost lepku v podobě alergie se léčí na alergologii. Diagnostika probíhá pomocí krevních nebo kožních imunologických testů. V určitých případech je možné pomocí alergenové vakcinace vyvolat žádanou toleranci organismu vůči lepku. Díky tomu může být alergie pouze dočasným omezením. Např. u dětí odeznívá zcela sama postupným vývojem.
V léčbě je také žádoucí vyvarovat se konzumaci potravin s obsahem lepku, tudíž je nutné dočasně dodržovat bezlepkovou dietu (u celiakie doživotně). Pro mnoho nemocných je to velmi náročné, protože lepek je obsažen v běžných základních potravinách. Naštěstí se stále rozšiřuje řada specializovaných výrobků určených právě pro lidi trpící celiakií, což dietu významně usnadňuje.
- všechny druhy pšeničné mouky, dále žitná, ječná a ovesná
- všechny druhy pečiva vč. chleba
- těstoviny, kuskus, kroupy, bulgur
- vločky, cereální lupínky, müsli směsi
- některé jogurty zahušťované škrobem
- dochucovadla (kečupy, majonézy)
- sladkosti a cukrovinky
- pivo
- uzeniny
- instantní potraviny