Pokud hledáte způsob, jak na zimu uchovat mnoho cenných vitamínů ze sezónní zeleniny, bude pro vás příprava kysaného zelí jasnou volbou. To z obchodu se do chuti či kvality domácí výrobě nemůže rovnat ani vzdáleně. A nemusíte se bát, postup je sice náročný na čas, ale jinak velmi jednoduchý.
Proč si připravit kysané zelí na zimu
Kysané zelí si s sebou vozili už námořníci. Je totiž téměř nepřekonatelným zdrojem vitamínu C. Z dalších vitamínů jsou tu ještě E, K a vitamíny skupiny B. A ještě lepší je situace s minerálními látkami. V kysaném zelí na vás čeká železo, draslík, fosfor, fluór a hořčík.
A najdete tu i prospěšné laktobacily, které pomáhají s trávením a podporují střevní mikroflóru. Jako bonus budete mít v ruce také perfektní antioxidant, a to z lokálních zdrojů, a to za velmi příjemnou cenu.
Použití kysaného zelí v lidové medicíně
Už české prabáby doporučovaly kysané zelí a celou řadu potíží a neduhů, a jeho význam rozhodně doceníme i dnes. A s čím vším nám tato lahodná pochoutka jemně nakysl chuti může pomoci?
- detoxikace
- hubnutí
- boj proti rakovinotvorným buňkám
- kocovina (stačí vypít 2dcl nálevu nalačno)
- pročištění těla
- zažívací problémy
- podpora imunity a obranyschopnosti
Příprava kysaného zelí – recept
Průmyslově připravené produkty za těmi domácími co do obsahu živin značně zaostávají. Nejvýraznější je tento rozdíl u vitamínu C a laktobacilů. Naštěstí není problém připravit si chutné kysané zelí doma.
Ingredience:
- 12 kg zelí
- 250 gramů soli
- půl lžíce kmínu
- půl lžičky nového koření
Postup:
Jednotlivé hlávky zelí důkladně omyjeme, zbavíme vrchních listů také košťálu. Teď je třeba vše nakrájet na proužky o šířce 2-3 mm. U menšího množství lze použít struhadlo, nebo se podívejte na půdě po velkých nožích ze dřeva tzv. řezačky, které se pro tuto činnost používaly dříve.
Jakmile budete mít hotovo, vyložte vanu čistými prostěradly. Vložte vrstvu zelí, dobře ji prosolte a tak pořád dokola, dokud nespotřebujete všechen materiál. Teď máte asi tři hodiny čas, než se zelí rozleží a pustí šťávu.
Připravte si velké kameninové nádoby a zelí do nich řádě natlačte. Dělá se to takto: při vybírání zelí z vany každou hrst důkladně vymačkejte, a pak vložte do sklenice. Na finální udusání doporučujeme obalení nohy do igelitového pytlíku a pořádné udusání.
Jednotlivé vrstvy zelí okořeňte kmínem a novým kořením. Nakonec vše pořádně upěchujte dřevěnými deskami zatíženými kameny. Aby kvašení proběhlo správně a bez přístupu vzduchu, dolijte nádoby vodou nebo vymačkanou šťávou tak, aby byly všechny vrstvy zcela ponořené. A za dva až tří týdny je příprava kysaného zelí hotová. Zelí můžete nechat v nádobě nebo přemístit do zavařovacích sklenic, dobře zavíčkovat nechat v chladu. Takto připravené zelí bez problémů vydrží přibližně půl roku i déle.