Na výlet do Prachovských skal se můžeme vydat hned, jakmile „padne“ zákaz překračovat hranice okresů z důvodu rekreace. To platí pro rok 2021. Jestliže společnost podobná opatření neomezují, jsou Prachovské skály otevřeny pro všechny turisty celoročně. V Prachovských skalách můžeme „výletovat“ podle individuální volby trasy, anebo v placených okruzích tak zvaného „Skalního města“. Kdo se rozhodne strávit v Prachovských skalách víc dní, využije všech možností. Protože: „Proč bychom se báli na Prachovské skály“?
Prachovské skály, součást Českého ráje
Prachovské skály jsou pískovcová skalní oblast, přírodní rezervace a součást Chráněné krajinné oblasti Český ráj, která se rozkládá zhruba pět až sedm kilometrů severozápadně od Jičína mezi Prachovem, Pařezskou Lhotou, Dolním Lochovem a Blaty v Královéhradeckém kraji.
Jak do Prachovských skal
Výchozím městem pro prohlídku Prachovských skal může být Jičín, starobylé město se zachovalým centrálním náměstím a mnoha historickými památkami.
Do Prachovských skal je odtud asi šest kilometrů směrem na Sobotku, přes Holín a ves Prachov na dvě parkoviště u vstupů do prohlídkových okruhů.
Centrální parkoviště se nachází u Turistické chaty. Nachází se přímo u vstupu do skal. Projedete obcí Prachov a po asi 500 metrech odbočíte u Lepařova pomníku vlevo.
Do Prachovských skal i se zdatnějšími dětmi
Turistická sezona trvá zpravidla od 1.dubna do 31.října. V případě pěkného počasí může začít dříve, a může být také prodloužena.
Prachovské skály se nazavírají. I mimo sezonu je jejich návštěva možná. Nefungují však žádné služby – WC, občerstvení. Zejména v zimních měsících je třeba dbát zvýšené opatrnosti. Je-li na cestách sníh nebo led, návštěva skal se z důvodu možného úrazu nedoporučuje.
- Malé děti zvládnout žlutý vyhlídkový okruh. Je třeba dbát zvýšené opatrnosti při chůzi po schodech, které jsou velmi kluzké a snadno může dojít k pádu. Také na skalních vyhlídkách je potřeba své děti hlídat.
- Návštěvníkům, kteří chtějí skály navštívit s kočárkem, se doporučuje zaparkovat v obci Prachov a do skal jít přes Horní pokladnu.
Vstupné na prohlídkové okruhy
Vstup na prohlídkové okruhy je zpoplatněný – vstupné slouží pro údržbu a opravy návštěvnické infrastruktury. Na parkovišti se platí poplatek za stání. Vstupné i parkovné platí celý den. Po zaplacení vstupného může návštěvník libovolně kombinovat prohlídkové trasy, může z okruhů vystoupit a opět se na ně vrátit (například zajít na občerstvení do restaurace). Je třeba si pečlivě uschovat vstupenku a při návratu do skal ji u pokladny ukázat.
Vstupné a parkovné lze zaplatit bankovní kartou.
Neakceptují se Sodexo Flexi pass, Active pass a podobné benefitní karty.
O prázdninách je provozní doba placených okruhů od 8.00 do 18.00 hodin.
V období od dubna do června a v září a říjnu 9.00 do 17.00hodin.
Vstupné (platí celý den):
- Základní vstupné 100,- Kč
- Rodinné vstupné (2 dospělí + 2 děti) 250,- Kč
- Snížené vstupné 50,- Kč (děti, studenti, senioři, invalidé)
- Poplatek za psa 10,- Kč
- Parkovné (za celý den): Osobní automobil 100,- Kč
- Autobus 200,- Kč
- Karavan 200,-Kč
- Motocykl 50,- Kč
Ceny jsou platné od 1. 3. 2021
Ubytování v lokalitě Prachovských skal
Protože jsou Prachovské skály, ostatně jako celý Český ráj, velmi atraktivní destinací, je zde vybudována solidní turistická infrastruktura. V nabídce ubytování je značné množství kempů. Všechny mají své webové stránky, anebo jsou zahrnuty na portálech poskytujících informace o kempech. Ubytování je možno zajistit on-line, ale raději s předstihem.
- Kromě kempů v lokalitě funguje množství penzionů a hotelů (rovněž dohledatelných prostřednictvím internetu).
Víc o pobytu v Prachovských skalách
Koupání: Nejblíž od skal jsou Jinolické rybníky, vyhledávaná rekreační oblast (kempy). Navštívit lze koupaliště v Jičíně nebo Sobotce. V případě špatného počasí je možno využít v krytý bazén v Jičíně, kde je také sauna.
Pes: Vstup do skal se psem je možný. Zaplatíte 10 Kč za psa a dostanete sáček na exkrementy. Jen je potřeba držet psa na vodítku.
Cyklistika: Jízda na kole je na vyhlídkových okruzích zakázána. Přijedete-li na výlet na kole, můžete si kolo uložit v úschovně. Informace dostanete v informačním centru.
Pravidla pro horolezce
- Celá oblast se nachází na soukromém pozemku. Lezecká činnost je povolena pouze se souhlasem majitelů a při striktním doržováním provozního řádu.
- Lezení je povoleno od 1.4. do 31.10. mimo zakázané oblasti uvedené v Rozhodnutí SCHKO ze 18.10.2016.
- Platí zákaz lezení na vlhké nebo mokré skále.
- Platí absolutní zákaz lezení s magneziem nebo s jinými chemickými prostředky (pokuta až 5000,- Kč).
- Na požádání se při výkonu horolezecké činnosti horolezci prokáží oprávněným kontrolním orgánům platným členským průkazem horolezeckého svazu, spolku nebo klubu, jehož jsou členy.
Mohlo by vás zajímat
- Lezení na písku: hlavně česká specialita
- Hruboskalsko: Na malém kousku země mnoho krásných míst
- Český ráj: Z Malé Skály přes Kozákov do Semil
Zdroj: S využitím https://prachovskeskaly.com/cs/; mapy.cz