Severočeská hnědouhelná pánev. Známe z hodin školního zeměpisu, ale také z médií. Region se sice nachází v krásném Podkrušnohoří, ale z turistického hlediska dlouhodobě moc „dobrou pověst“ nemá. Jenže to už je minulost. Je na čase pohled na místa, kde se dřív masívně těžilo hnědé uhlí, pozměnit. Nejlepší způsob je vlastní poznání. Jak se krajina v Severočeské uhelné pánvi změnila, a stále mění, můžeme vidět při turistickém výletě na ose: Most, Červený Hrádek, Jirkov, Chumutov. Pěší úsek má necelých deset kilometrů.
Severočeská hnědouhelná pánev
Severočeská hnědouhelná pánev je geomorfologický celek v Podkrušnohorské oblasti Krušnohorské subprovincie. Nachází v severních Čechách na území okresů Chomutov, Most, Teplice a Louny. Ze severu je lemována městy Klášterec nad Ohří, Kadaň, Chomutov, Jirkov, Litvínov, Teplice, Krupka a Ústí nad Labem, proti nim pak Bílina a Most.
Krajina, dříve přirovnávaná ke krajině „měsíční“, se po útlumu těžby mění. „Podkrušnohorská hnědouhelná pánev se postupně mění v jezerní krajinu. V budoucnu by se mohla stát zásobárnou vody a zdrojem elektrické energie z vodních elektráren,“ mohli jsme číst na portále seznamzpravy.cz. A nejen tam. Zastavení (či nezastavení) těžby v regionu je téma, které dlouhodobě zajímá celou společnost.
Uhelné safari
„Vydejte se na Mostecko a poznejte pěkně zblízka místa, kterým vládla těžba hnědého uhlí. Připraveny jsou pro vás tři okruhy, které vás zavedou na místa, kde se dobývalo a dodnes někde dobývá uhlí, a také tam, kde je již těžbou dotčená krajina k nerozeznání od okolní přírody. Terénní vozidlo vás zaveze až do hloubky dvou set metrů, kde vás čekají stroje, bez kterých by se tu sotva obešli. K unikátům patří třeba skrývkové rypadlo RK 500. Právě tady najdete jediný exemplář, který je na severu naší země k vidění. Prohlídka nabízí také pohled na jednotlivé geologické vrstvy při těžbě odkryté. Po zhlédnutí velkostrojů v akci, a při troše štěstí i stáda muflonů, budete moci zhodnotit úspěšnost rekultivačních prací na okolních výsypkách a již uzavřených lomech. Navštívit můžete mostecké golfové hřiště, hipodrom nebo jezero Matylda vytvořené zaplavením těžební jámy,“ čteme pozvánku na portále Krušnohoci.
Jak se krajina v Severočeské uhelné pánvi změnila, a stále mění, můžeme vidět při turistickém výletě na ose: Most, Červený Hrádek, Jirkov, Chumutov. Pěší úsek má necelých deset kilometrů.
„Vždycky Most“
Výlet začíná v severočeském Mostu, které stále ještě prožívá svých „pět minut slávy“, jež mu přinesl televizní seriál Most. Do Mostu se turisté pohodlně dostanou autem, autobusem, ale také vlakem. Z Prahy do Mostu jezdí mimo jiné i rychlíky zvané Krušnohor, které jsou „jako stvořené“ k turistickému poznávání Krušných hor.
V těsném sousedství vlakového nádraží v Mostě se nachází nádraží autobusové. Odtud (v poměrně krátkých intervalech) odjíždějí autobusy směrem Jirkov. Cestou uvidíme nové vodní plochy, které vznikly po rekultivaci krajiny zasažené někdejší těžbou. Vystoupíme v zastávce Červený Hrádek. Ze zastávky autobusu to je asi 500 metrů k prvnímu objektu, který nás zajímá. K zámku Červený Hrádek.
Zámek Červený Hrádek
Aby měli hned zpočátku jasno všichni „znalci ironie naší historie“ (úsměv), nejedná se o „TEN“ Červený Hrádek, kde dne 17. července 1989 na schůzi stranických funkcionářů pronesl Miloš Jakeš svůj „legendární“ a často parodovaný projev („Žádnej z nás nebere takový platy…“). Třebaže zdejší zámečtí průvodci slyší tento dotaz velice často. Ne, tady to nebylo. Bylo to v kulturním domě v Červeném Hrádku, který je součástí Plzně.
V Jirkově, místní části Červený Hrádek, stojí stejnojmenný zámek. V letech 1687 a 1688 na zámku působil sochař Jan Brokoff, který pro zámek vytvořil soubor soch, 2 kašny, vázy na schodišti a další díla. V současné době má podobu barokního zámku.
Zámek Červený Hrádek, prohlídky
Pro návštěvníky jsou volně dostupné prostory zámeckého parku, nádvoří, historických průjezdů a Galerie rodů. Kaple sv. Jana Křtitele a vnitřní prostory zámku lze navštívit s průvodcem.
- Trasa I – Červený Hrádek v dávné historii (cca 55 minut), 80,- Kč/40,- Kč
- Trasa II – Červený Hrádek posledních století (cca 55 minut), 80,- Kč/40,- Kč
- Trasa III – Velká zámecká cesta (cca 1:20 hodiny) – vše, 110,- Kč/55,- Kč
- Základní a mateřské školy sleva 50%
- Snížené vstupné – děti, senioři, držitelé průkazu ZTP
- V době konání svatebních obřadů je v případě nepřístupnosti části zámku sníženo vstupné o 30 % u trasy č. I a č. III.
Zámek Červený Hrádek: Otevírací doba
- Květen – září ÚT – NE 10:00 – 17:00 (poslední prohlídka v 16:00)
- Duben a říjen ÚT – PÁ 10:00 – 16:00 (poslední prohlídka v 15:00)
- Duben a říjen VÍKEND – pouze na objednávku
- Listopad – březen ÚT – NE – pouze na objednávku
- V pondělí je prohlídkový okruh vždy uzavřen.
Prohlídky zámku pro osoby se specifickými potřebami (pohybové i smyslové handicapy) jsou možné po předchozí dohodě.
Od zámku do Jirkova
Pod zámeckým parkem turisté vyhledají zeleně značenou cestu. Ta je zavede do centra obce Jirkova. Jirkov bude zajímat nejenom turisty s křestním jménem Jiří. Třebaže Jirkov tvoří souměstí s Chomutovem, má samotný Jirkov víc než 19 tisíc obyvatel.
Jakkoliv je v každém městě důležité navštívit tamější informační centrum, v Jirkově to platí snad ještě víc. Jinak by se snadno mohlo stát, že návštěvník opomine nějakou zdejší zajímavost, a ty jsou zvláštní.
Informační centrum – město Jirkov
Adresa: | Tyršova 23, 431 11 Jirkov |
Tel+fax: | 474 654 265, 724 525 421 |
Url: | www.kviz-jirkov.cz/informacni-centrum/ |
E-mail: | info@icjirkov.cz |
Otevírací doba květen – září
Po-Pá 8:30 – 17:00 (polední pauza 12:00-12:30)
So-Ne 10:00 – 17:00
Otevírací doba říjen – duben
Po-Pá 8:00 – 16:30 (polední pauza 12:00-12:30)
So – Ne zavřeno
Muzeum Jirků: Malá ukázka jirkovských zajímavostí
Unikátní muzeum, jediné svého druhu, se nachází v jirkovské městské věži. Muzeum věnované slavným nositelům jména Jiří funguje již od roku 2012, kdy byla expozice otevřena jen jako sezónní záležitost. V roce 2013 vzniklo Muzeum Jirků – první jirkovské muzeum po padesáti letech. Poslední podlaží ve věži je věnováno návštěvníkům z řad Jirků a Jiřin, kteří zde mohou nechat svůj podpis a fotografii.
Kdo končí Jirkov, začíná Chomutov
Město Jirkov leží ve výšce od 290 do 500 m n. m. na úpatí Krušných hor na jihozápadním okraji Mostecké pánve. Na jihozápadě těsně sousedí s městem Chomutov (šest kilometrů). Obě města mají společnou městskou hromadnou dopravu. Komu nějaký ten krok nevadí, vydá se do Chomutova pěšky. Kdo má s chůzí problémy, pojede městským autobusem.
Při procházce z Jirkova do Chomutova návštěvníky překvapí obytná sídliště, kterými bude procházet. Představují všechny poválečné styly urbanistických prací tohoto typu. Snad až zde, mezi tisíci bytů si návštěvník uvědomí, že Jirkov býval především hornickým městem, a to se vším, co hornická města představovala.
Město Chomutov vzniklo na křižovatce starých obchodních cest spojujících Prahu s Lipskem a Cheb s Ústím nad Labem. První zmínka o vlastním městě pochází z roku 1252, kdy městečko Chomutov získal řád německých rytířů. Po roce 1411 je král Václav IV. odňal řádu a vystřídala se zde řada feudálních majitelů. Už v 16. století se u města těžil kamenec.
Chomutovský skanzen Stará Ves
V areálu skanzenu můžou návštěvníci zhlédnout kromě statku s původními plemeny domácích zvířat a rozsáhlou sbírkou starých zemědělských strojů také roubenku s ukázkou způsobu života obyvatel původních vesnic Krušnohoří s expozicí včelařství a výroby dřevěných hraček. Za pozornost stojí též větrný mlýn holandského typu nebo hrázděná kaplička.
Největší zoologická zahrada v Čechách
Nejen opravdové milovníky zvířat láká po celý rok svou rozlohou největší zoologická zahrada v Čechách. V unikátně členěném přírodním prostředí na ploše téměř 120 ha můžou návštěvníci pozorovat zubry, takiny, pižmoně, tuleně, medvědy, rosomáky, charzy a jiné šelmy, ale i hady, ptáky nebo opice. Chová se zde více jak tisíc jedinců zvířat ve 160 druzích.
- Využít lze projížďku zoovláčkem po areálu zooparku
- nebo Safari expresem do výběhu Eurosafari s výkladem průvodce.
- Objednat si lze také projížďku kočárem.
- Pro děti je zde Dětská zoo,
- dětské hřiště, Lanáček a jiné atrakce,
- Ekocentrum se vzdělávacími programy.
- Děti se mohou také svézt na ponících.
Kamencové jezero
V létě je největším magnetem pro všechny návštěvníky města rekreační areál Kamencového jezera. Jedná se o jediné kamencové jezero na světě. Vzniklo zatopením dolů, v nichž se v letech 1558–1785 těžil kamenec a síra. Plocha jezera je 15,95 ha, šířka je 240 m a délka 676 m, největší hloubka je 3,4 m. Složení vody vylučuje jakýkoliv organický život kromě prvoků. Lidskému zdraví je však tato voda velmi prospěšná.
Najdete zde písčité i travnaté pláže a upravená mola ke slunění a koupání. Minigolf, obří trampolína, plážový volejbal, tenis, ping-pong, nohejbal, streetboard nebo vodní vlek na Velkém otvickém rybníku.
- Autokemp – stany, karavany, dřevěné chatky, turistická ubytovna, restaurace, kiosky.
Chomutov: Historické památky
Historické centrum Chomutova bylo v roce 1992 vyhlášeno městskou památkovou zónou. Jádro města si zachovalo středověký půdorys, typický pro historické tržní sídlo. Do současnosti je zachována původní uliční síť, narušená pouze v prostoru Žižkova náměstí. Náměstí 1. máje je zajímavé především měšťanskými domy s podloubím se zachovalými pozdně gotickými sklípkovými klenbami. Dominantou severní strany náměstí je městská věž, která přiléhá ke kostelu Nanebevzetí panny Marie.
Co víme o Chomutovu?
- Město Chomutov má dvě železniční stanice: Stanice Chomutov: na tratích 124, 130, 133, 137, 140. Stanice Chomutov město: na tratích 130, 133
- Je 22. největším městem České republiky, pátým v Ústeckém kraji.
- Nejstarším hornickým podnikem u Chomutova byl kamencový důl Kryštof. Nacházel se spolu s vitriolovou hutí v prostoru dnešního Kamencového jezera. První písemná zmínka o dolu pochází z roku 1558. Vytěžená surovina se zpracovávala na kamenec přímo na místě v huti.
- Největším chomutovským hnědouhelným dolem byl Důl Jan Žižka uzavřený až v roce 1992.
- Město Chomutov návštěvníky překvapí velikostí, historií, současností.