Použití celerové natě

Neradi necháváte v kuchyni zbytky? Připadá vám, že spolu se zbytky natí hážete do koše i své těžce vydělané peníze? Použití celerové natě naštěstí není nijak složité a budete určit překvapeni, kam všude se teď hodí.

Obsahuje spoustu cenných vitamínů a minerálů a někteří lidé si jí dokonce cení více než samotné celerové bulvy a v obchodech si ji vybírají právě podle její mohutnosti a svěže zeleně šťavnatosti.

Použití

Pokud si vezmeme k ruce právě jen ony lístky a nasekáme je nadrobno, budeme rázem držet v ruce opravdu univerzální dochucovadlo do celé řady pokrmů. Celerové listy lze přihodit do polévky, ochutit s nimi saláty, přidat do pomazánek nebo použít třeba k vylepšení chuti guláše nebo jiných masových a zeleninových pokrmů.

Naťové stonky se pak hodí do vývaru. Ovšem pokud je oloupete a pokrájíte, pak i jako základ zeleninových směsí, pod maso nebo dokonce jen tak, ke zdravému chroupání. Nevěříte? Měli byste to zkusit, celer totiž dokáže snížit hladin krevního cukru a díky tom dokáže regulovat poct hladu nebo obávané záchvaty žravosti. Ne nadarmo je celerová nať označována za jednoho z nejlepších pomocníků při jakékoli dietě.

Pesto z celerové natě a dalších ingrediencí

Jestliže si přece jenom s využitím zeleného celeru nevíte rady, připravte si chutné těsto na špagety a těstoviny. Jen ze samotného celeru by však chutnalo poměrně specifiky, takže doporučujeme přidat ke zbylému celeru i stejný díl natě z petržele a mrkve. Hlídejte si pouze kvalitu natí – tu celerovou ani petrželovou by neměly pokrývat hnědé flíčky, mrkvovou nať pak doporučujeme předem ochutnat – to kvůli případné hořkosti.

Natě posekejte nadrobno, vložte do mixérku, osolte je a opepřete. Poté je rozmixujte a během této doby k nim přilévejte olivový olej. Množství je čistě na vás. Jde o to, aby mělo pesto příjemnou konzistenci. Pokud ho chcete použít na těstoviny, volte spíše hutnější vzhled, naopak pesto do polévek nebo omáček může být o něco řidší.

Určitě vás překvapí, jak skvělou chuť dokáže tento nevšední doplněk vašim pokrmům dát, o mnoha cenných vitamínech a minerálech ani nemluvě. Hotové pesto vám vydrží v lednici asi 3-4 dny, ovšem bez potíží si ho můžete vyrobit i o zásoby.

Stačí ho rozdělit na menší porce a zamrazit. Ideální jsou v tomto ohledu tvořítka na ledové kostky. Každá kostka představuje jednu ideální porci pro ochucení salátů, polévek a omáček. Jen na těstoviny se už takové pesto příliš nehodí, přece jen, o část své skvělé chuti přijde díky mrazení. Po tepelné úpravě a přidání trochy nastrouhaného sýra vás však i tento nedostatek opustí a vy si budete moci užít své pesto z celerové natě a dalších ingrediencí opravdu se vším všudy.

Náš tip: Celerovou nať nekonzumujte, pokud jste na celer jako takový alergičtí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno