Porcování krůty

Krůtí maso je velmi výživné, v zimě dokáže opravdu zahřát a díky lehké stravitelnosti si ho mohou dopřát i malé děti nebo starší lidé. Mnohdy je však drůbež tak velká, že se najednou do trouby jednoduše nevejde. Poradíme vám, jak na porcování krůty, abyste z ní využili skutečně maximum.

Nezáleží na tom, zda si dopřejte již zamrazenou krůtu z e-shopu nebo vsadíte na bio kousek ze soukromého chovu. Ani nezáleží na tom, jak je krůta velká, její porcování je vždy stejné. Začíná od trupu a oddělení křídel, pokračuje přes pánevní kloub a vykostění prsou a končí definitivním oddělením prsních svalů od kosti. Ukážeme si teď celý postup pěkně krok za krokem, takže i vy dokážete naporcovat krůtu jako skuteční profesionálové. A čím začít?

Porcování krůty

Porcování krůty – podrobný postup pro kuchyňskou úpravu

Zcela rozmrazenou krůtu necháme hodinu až dvě uležet při pokojové teplotě. Maso přestane být ztuhlé a bude se nám s ním lépe pracovat. Zkontrolujeme, zda drůbež neobsahuje droby – pokud ano, vyjmeme je. Nakonec břišní dutinu vypláchneme dostatečně velkým množstvím vody.

Uchopíme jedno křídlo, odtáhneme ho od těla krůty, prsty nahmatáme ramenní kloub, nařízneme ho a křídlo zcela oddělíme totéž provede s druhým křídlem.

Porcování krůty pokračuje oddělením stehen. Ty je nutné nadzvednout, odtáhnout od trupu a rozříznout kůži, která obě tyto části vzájemně spojuje. Nyní je třeba vést říznutí hodně hluboko, a to až k pánevnímu kloubu. Jakmile ho spatříme, stehno pořádně odtáhneme a zcela oddělíme v kloubu.

Stehno jako takové je hodně velké, vyplatí se ho proto hladkým řezem rozdělit na horní a spodní. Odložíme zpracovaná stehna stranou a vrhneme se na prsní část krůty a zbytek trupu.

Pokud jste zvyklí běžně vykosťovat kuře, teď bude postup mírně odlišný. V prsní části je třeba nejdříve nadzvednout kůži a odstranit přebytečný tuk. Pokud to neuděláme, nebude maso později při pečení nebo vaření tak dobré. Teď tělo krůty překulíme na stranu a překrojíme ho nožem z obou stran přes žebra, a to vždy podél vazivové linie tkáně.

Až budeme mít hotovo, položíme trup krůty hřbetem dolů, nahmatáme špičkou prsou a značnou silou ji rázně odtáhneme od hřbetu. Tím si později usnadníme další práci. Teď se soustředíme na zbytky křídel. Vyřízneme zbylé ramenní klouby a to až po místo, kde začíná krk. Nakonec je třeba vést opatrný řez mezi žebry a svalovinou, abychom doposud přisedlé prsní svaly oddělili od kostry. Maso nyní využijeme podle potřeby, z kostí a odřezků připravíme chutný vývar. Krůtí maso se dá i velmi dobře zamrazit, stačí ho dobře osušit a vložit do igelitových pytlíků.

Dobrý tip pro dokonalé vykostění krůty

Jsou-li křídla velká, nebo chceme-li je na silný vývar, pokračujeme v jejich porcování i nadále. Nejdříve oddělíme spodní část a nakonec úplně rozřízneme i loketní kloub.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno