Polníček

Polníček neboli kozlíček polní (Valerianella locusta) je dnes už poměrně známý druh salátu. Výhodou tohoto salátu může být to, že roste nejlépe za poměrně chladného počasí. Jedná se o jednoletou rostlinu, která roste divoce v mnoha oblastech. I název „polníček“ odkazuje na to, že jej můžeme najít kdekoli na polích. Dnes už ale existuje spousta odrůd, které mají větší listy a různé příchutě.

Historie polníčku

Polníček byl kdysi v Evropě považován za plevel. Farmáři ve Francii si začali tohoto „plevele“ všímat a zjistili, že je jedlý. V 17. století se polníček začal pěstovat jako salát pod názvem Doucette. Dnes už je velice oblíbenou zeleninou, ve Francii se obvykle používá s vinaigrette. Je také oblíbeným salátem pro domácí zahrady, protože je poměrně snadné ho pěstovat a poskytuje sladkou příchuť s jemnou, něžnou strukturou.

Polníček květ

Jak polníček vypadá?

Polníček roste v nízkých rozetách a má podlouhlé, tmavě zelené listy. Tyto listy mohou dosahovat délky až 10 cm. Existují dva druhy, ze kterých si můžete vybrat: velké a malé. Odrůdy s malými semeny rostou dobře pouze za chladného počasí, zatímco odrůdy s většími semeny vydrží počáteční letní horko. Polníček obvykle sadíme na konci podzimu ve skleníku nebo uvnitř domu či brzy na jaře. Listy lze sklízet kdykoli, ale rostlina plně dospěje a dokončí svůj životní cyklus za pouhých 40 až 70 dní.

Polníček pěstování

Polníček vysazujeme přímo do zahrady nebo do truhlíku. Nepředpěstováváme ho ani nepřesazujeme. Ideální teplota půdy by měla být od 10 °C do 21 °C. Jednotlivá semena vyséváme v rozestupech 0,4 až 0,8 cm. Klíčení může chvíli trvat. Půdu udržujte vlhkou až do klíčení, což trvá 7 až 12 dní. Když semínka vyklíčí, protrhejte je tak, aby jednotlivé rostliny byly ve vzdálenosti 7,5 cm. Rostliny zalévejte každý týden. Sezónu můžete prodloužit postupným vysazováním každé dva týdny po celé jaro.

Valeriana locusta

Péče o sazeničky

Polníček nevyžaduje žádnou velkou údržbu. Jednoduše udržujte půdu lehce vlhkou a bez plevele. Jakmile se oteplí, je to pro rostliny impuls ke kvetení a nasazování nových semen. Proto je vhodné v tuto chvíli rostliny sklidit. Po vykvetení už totiž listy nejsou tolik chutné. Pokud pěstujete rostliny brzy na jaře, plné sluneční záření může pomoci zahřát půdu a rostliny tak snáze vykvetou. Jak se ale dny oteplují, ocení váš polníček částečný stín, zejména přes poledne, kdy je slunce ostré.

Zálivka a hnojení

Zalévejte pravidelně v časných ranních hodinách. Pokud je rostlina vystavena plnému slunci, zalévejte častěji. Protože vegetační období je tak krátké, není nutné hnojivo. Pokud půda potřebuje živiny, přidejte před výsadbou dobře vyzrálý kompost nebo hnůj. Bledé listy naznačují potřebu živin. Vzrostlý polníček vydrží teploty až do -15 °C.

Sklizeň polníčku

Nejprve sklízejte vnější listy, jakmile dosáhnou délky asi 7,5 cm. Nevytrhávejte celou růžici, protože sběrem jednotlivých listů maximalizujete svoji úrodu. Avšak pro finální sklizeň můžete odříznout celou hlávku. Chuť polníčku se popisuje jako ořechová. Listy jsou velmi jemné, podobně jako má hlávkový salát, jsou ale méně sladké a mají bylinkovější nádech. Polníček obvykle konzumujeme čerstvý s velmi lehkým dresinkem. Listy ale snesou i krátkou tepelnou úpravu.

Polníček

Polníček v kuchyni

Polníček vynikne v kombinaci se sýry, protože jeho jemná struktura nemůže vydržet příliš dlouhou tepelnou úpravu. Může být použit jako obloha k pokrmu, protože listy dobře drží dresinky a oleje, ale také jej můžete využít jako ozdobu předkrmů či hlavních chodů. Ačkoli listy se obvykle nevaří, v evropských zemích jsou často dušené v lehkých omáčkách. Velmi dobrou kombinací je salát s vlašskými ořechy, ančovičkami, grilovanými rybami, vařenými vejci, slaninou, drůbežím masem, lesními houbami, červenou nebo žlutou paprikou, chřestem, avokádem, pomeranči, kumquaty, grapefruitem, novými bramborami, citronovou trávou, petrželkou, mátou a rukolou.

Polníček s medovo-citronovou zálivkou

Na přípravu tohoto receptu budeme potřebovat 180 g polníčku. Nyní si připravíme dresink: 1 lžíci medu rozehřejeme, aby byl med tekutý. Poté jej smícháme se šťávou z poloviny citronu. Jakmile se obě ingredience spojí, vlijeme 40 ml balzamikového octa. Opět všechny ingredience spojíme a přidáme 75 ml olivového oleje. Na talíř naaranžujeme polníček a 4 plátky kozího sýra. Osolíme a opepříme a celé to zakápneme zálivkou. Ihned podáváme.

Polníček

Polníčkový salát s parmazánem a hruškami

Nejprve si připravíme dresink tak, že smícháme 1 lžíci dijonské hořčice, 1 lžíci sherry (nebo portského vína) a 1 lžíci červeného vinného octa. Až získáme jednolitou směs, zašleháme i 40 ml olivového oleje. Dresink osolíme a opepříme podle chuti. Ve velké míse smícháme 150 g polníčku, 60 g strouhaného parmazánu, 240 g sladké hrušky, kterou jsme nakrájeli na tenké plátky, 1 šalotku, kterou jsme nakrájeli taktéž na tenké plátky, a 45 g nahrubo nasekaných vlašských ořechů. Salátovou směs rozdělíme na talíře a těsně před podáváním zakapeme dresinkem.

Bramborový salát s polníčkem

Na tento recept se hodí rané brambory menšího vzrůstu – asi 1 kg. Uvařte je doměkka. Mezitím nakrájejte 2 šalotky na jemno a osmažte je na 1 lžíci slunečnicového oleje. Po minutě smažení přidejte 1 lžičku kmínu. Krátce smažte další minutu a přeneste do mísy. Přidejte 2 nakládané okurky nakrájené na jemno. V malé misce smíchejte 2 lžičky dijonské hořčice a 3 lžíce bílého vinného octa se špetkou soli. Uvařené brambory nechte vychladnout tak 10 minut a poté je nakrájejte na centimetr tlusté plátky. Přidejte je k cibuli a přidejte i hořčičnou zálivku. Vše zalijte 100 ml horkým zeleninovým vývarem a nechte hodinu odstát (občas promíchejte). Poté vmíchejte 3 lžíce slunečnicového oleje, sůl a pepř podle chuti. Přidejte polníček a ihned podávejte.

Polníček

Polníček je nejlepší čerstvý

Doporučuje se použít listy okamžitě po sklizni, protože jsou nejlepší, když jsou čerstvé. V lednici vydrží asi dva až tři dny.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno