Polentový knedlík

Polenta zachránila před hladem mnoho generací Italů, kteří dodnes mají pro toto jídlo z kukuřičné krupice zvláštní zálibu. Také nás by měla zajímat, protože se jedná o surovinu, která je velice snadná na přípravu. Navíc je univerzálním doplňkem různých masových či zeleninových pokrmů. Přestože je dnes polenta spojována především s kukuřicí, na apeninském poloostrově se konzumovala dlouho předtím, než byla přivezena do Evropy.

Polenta

Krátká historie

Základem jídla římských legionářů bylo malé jídlo vyrobené z ječmene, pohanky nebo kaštanové mouky vařené s vodou a často také s fazolemi, čočkou nebo cizrnou. Revoluce ve způsobu přípravy polenty nastala na konci 16. století, kdy byla kukuřice dovážena do Itálie prostřednictvím velkého obchodního přístavu v Benátkách, který do Evropy přinesli o dvě století dříve objevitelé Ameriky. Nové obilí bylo obzvláště populární v severní Itálii, kde rychle vyřešilo problémy s potravinami v chudších částech společnosti.

U nás není příliš oblíbená

Polenta připravená na bázi mouky nebo kukuřičné krupice hrála zásadní roli při záchraně lidí postižených hladem. Dodnes je jedním z vlajkových pokrmů severoitalské kuchyně, kde se připravuje mnoha způsoby – existuje více než 200 receptů této speciality. U nás se polenta netěší zvláštní popularitě, i když poslední dobou se její popularita začala mírně zvyšovat. Dnes už toto prosté jídlo můžete najít i v těch nejluxusnějším restauracích jako přílohu i hlavní chod.

Polentová kaše

Polentová kaše – recept

Pokud byste si chtěli připravit polentovou kaši, není to nijak obtížný úkol. Zvládnou ho i začátečníci. Zapotřebí je ovšem trochu trpělivosti, protože při vaření kukuřičné krupice je zapotřebí stálého míchání. Díky tomu získá pokrm požadovanou, sametovou strukturu, vyhneme se také nepříjemné hořkosti. K dispozici jsou dostupné speciální výrobky na přípravu polenty, takže pokud máte k dispozici návod k nim, respektujte ho. Obecně se polentová kaše vaří takto:

  • Jeden litr vody smícháme se lžičkou soli a špetkou jedlé sody (jedlou sodu můžete vynechat, ale v tradičních italských receptech se objevuje poměrně často a za úkol má zkrátit dobu vaření). Přiveďte k varu a poté vsypte hrnek kukuřičné krupice.
  • Neustále míchejte, dokud voda opět nedosáhne bodu varu. Poté oheň zmírněte. Po 30 až 35 minutách je kaše hotová. Během této doby je dobré kaši pravidelně promíchávat.

Polentovou kaši můžete dochutit. Pokud máte chuť na slaný pokrm, vmíchejte 2 lžíce másla a 50 až 60 g strouhaného parmazánu a špetku čerstvě mletého pepře. Pro sladký pokrm zvolte jakékoli 2 lžíce másla, přírodní sladidlo a ovoce v množství podle chuti.

Další pokrmy

Právě z polentové kaše lze vytvářet spoustu dalších pokrmů. Obvykle se nalije do pekáče vyloženého pečícím papírem a nechá se vychladnout a ztuhnout. Poté polentu můžete nakrájet do libovolného tvaru a rovnou podávat, smažit nebo grilovat dozlatova po každé straně. Polentu můžete použít také jako kousek pečiva a poklást ji plátky sýra, slaniny nebo šunky. Italové rádi používají lardo, tj. tenké plátky sádla, které se předtím potřou mořskou solí a kořením.

Pečená polenta

Polentový knedlík – recept

Příprava polentového knedlíku je skoro tak jednoduchá, jak když připravujete bramborový knedlík z koupeného bramborového prášku. Je to ale mnohem zdravější. Potřebujete k tomu tyto ingredience:

  • 500 ml mléka,
  • 500 ml vody,
  • ½ lžičky soli,
  • 1 lžička sušené petrželové nati nebo jiné oblíbené bylinky,
  • 2 lžíce olivového oleje,
  • 300 g kukuřičné polenty.

Mléko a vodu spolu se solí, sušenými bylinkami a olejem zahřívejte téměř k varu. Ještě než se směs začne vařit, začněte postupně sypat polentu. Vařte do zhoustnutí – potrvá to asi sedm minut. Tuto směs vyklopte na mokré prkénko a počkejte, až bude směs dostatečně vychladlá, aby se s ní dalo pracovat. Poté těsto rozpulte a z každé poloviny vytvarujte knedlík. Tyto knedlíky nechte vychladnout. Těsně před použitím je zlehka osmažte na olejem vytřené pánvi nebo je ohřejte na páře, jako to děláme s klasickým houskovým knedlíkem.

TIP: Pokud toužíte po veganské alternativně, zaměňte kravské mléko za rostlinné, například sójové, rýžové nebo ovesné).

Polentové hvězdičky

Jak podávat?

Polentový knedlík se hodí k různým dušeným nebo pečeným masům a masovým omáčkám. Stojí za to plátky polentového knedlíku grilovat s kuřecími prsíčky nebo jej podávat s pečenou kachnou. Polentovými knedlíky můžete nahradit klasické nebo bramborové knedlíky v jakýchkoli receptech. Perfektně se hodí také k hovězímu steaku. V Itálii se kukuřičná hmota dychtivě konzumuje s ossobuco, tj. plátky telecího masa smažené na másle, a pak se dusí na bílém víně s kořením.

Rychle hotový

Výhodou polentového knedlíku je to, že pokud máte doma instantní polentu, je hotový téměř okamžitě. Takže není potřeba žádné zdlouhavé vaření ani plánování dopředu (jako je tomu například při přípravě bramborového knedlíku).

Kukuřičná polenta

Bramborovo-polentové ovocné knedlíky

Tyto knedlíky podávané na sladko mohou být předloženy už těm nejmenším dětem. Nejprve je potřeba uvařit si brambory. Udělejte to den předem, aby se vám dobře loupaly a strouhaly. Zapotřebí bude celkem 300 g vařených brambor. Ty oloupejte a nastrouhejte na jemném struhadle. Poté je smíchejte s jedním vejcem a 2 lžícemi moučkového cukru. Nakonec vmíchejte 150 g instantní polenty. Vypracujte těsto. Do tohoto těsta zabalte ovoce – může to být švestka, meruňka, jahoda nebo jiné ovoce, které je zrovna v sezóně. Vařte ve vroucí vodě asi 7 minut. Podávejte s mákem a cukrem, nebo sladkou strouhankou nebo třeba přelité přírodním sladidlem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno