Nepříjemné pocity v oblasti žaludku zažil snad každý z nás. Někdy odezní do pár hodin, jindy nás dokáží trápit i několik dní, měsíců nebo dokonce let. Podrážděný žaludek může mít mnoho příčin a tak je vždy lepší vyhledat odbornou lékařskou pomoc. My se dnes podíváme na nejčastější důvody vzniku podráždění. Dále na to, jak se tato nemoc projevuje, diagnostikuje a léčí.
Důvody vzniku podrážděného žaludku
Mezi časté důvody jeho vzniku patří všemi známý stres. Ten dokáže často rozladit celý zažívací systém, nejenom žaludek. Víme, že je někdy velmi těžké se mu vyhýbat, ale zkuste to. Pokud je právě toto váš případ, všimnete si ústupu nepříjemností například na dovolené s rodinou nebo jen o pohodovém víkendu.
Dalším velmi rozšířeným důvodem bývá nevhodné stravování. Nezdravě složený jídelníček v kombinaci s nepravidelným stravovacím režimem oslabuje vaše zažívání a tím způsobuje nemalé potíže. Proto nezapomínejte na prevenci. Jezte pravidelně zdravou stravu bohatou na zeleninu, ovoce, celozrnné pečivo, luštěniny, mléčné výrobky a libové maso. Nekupujte si jídlo ve fastfoodu a dodržujte dostatečný pitný režim. Uvidíte, že se budete brzy cítit o mnoho lépe.
Poslední a nemálo častou příčinou jsou vedlejší účinky nejrůznějších léků. Vyloučit se nedá ani menší infekce žaludku, která většinou vzniká po pozření zkaženého jídla. Příčin může být nepřeberně mnoho, proto vám skutečně nedoporučujeme sebe diagnózu.
Nejčastější symptomy
S příznaky podrážděného žaludku jste se už jistě setkali. Pokud rychle odezní, nejspíš jste si žaludek podráždili jen nezdravým jídlem nebo stresem. V situaci, kdy přetrvávají, neváhejte a navštivte vašeho obvodního lékaře. Může se jednat o banalitu, ale také nemusí. Vždy je lepší mít jistotu, už jen z důvodu klidného spánku.
Nemocní s podrážděným žaludkem špatně snáší těžká a mastná jídla. Žaludek mají celkově citlivý a někdy také bolestivý. Můžete se setkat s říháním a pocitem těžkého žaludku. Nevylučuje se ani nechutenstvím a pálením žáhy.
Jak probíhá diagnóza?
Většinou si s vámi lékař popovídá o vaší životosprávě. Zeptá se, jaké berete léky, a doporučí vám případnou úpravu jídelníčku. Setkat se můžete také s tím, že je potřeba komplexnějšího vyšetření zvláště pak, když obtíže neustupují. Lékař provede vyšetření krve, rozbor stolice a podle výsledků bude postupovat dál, dokud neodhalí původce vašich obtíží. Poslední možností pak bývá gastroskopie, kdy vám odeberou kousek žaludeční tkáně. Ta se analyzuje v laboratoři kvůli vyloučení gastritidy – neboli zánětu žaludku.