Hledáte zajímavý prostředek do své domácí lékárny? Pak máme pro vás zajímavý tip. Vyzkoušejte chutný podbělový med, který jako bonus nabídne řadu zajímavých léčivých účinků.
Nebudete k tomu potřebovat nic „extra.“ Jen pořádný košík květů podbělu a třtinový cukr. Ten je pro výrobu medu stejně nejlepší.
Jak si med jednoduše připravit
Asi 200 květů podbělu nasypeme do vhodné sklenice (předtím je samozřejmě musíme očistit). Zalijeme litrem a půl vroucí vody a necháme vylouhovat do druhého dne. Poté je třeba směs scedit a vymačkat. Do vzniklé tekutiny přidáme šťávu ze dvou citronů a 250 gramů cukru. Rozmícháme a vaříme do zhoustnutí. Uložíme do temna a chladu a užíváme podle potřeby.
Voňavé květy na celý rok
Možná vás to doteď nenapadlo, ale podběl lékařský (Tussilago farfara) se totiž skvěle hodí k řezu do vázy nebo dokonce k sušení. Ve váze sice nevydrží příliš dlouho, ale radost udělá. A co sušení? Stačí ho zavěsit do stínu a později používat aromatické květy kupříkladu do čaje. Nádherně ho provoní přirozenými tóny ananasu, jahody a karamelu, a to aniž by vás zatížil jakoukoli chemií.
Podběl má na zahradě málokdo – na pěstování přitom není náročný
Milovníci bylinek se jen málokdy spokojí s tím, co jim na zahrádce roste „už odjakživa.“ Právě proto jsou tak populární nejrůznější kultivary mát, panašovaná oregana a šalvěje apod. Ovšem chcete-li zkusit něco opravdu nového a neokoukaného, pak vsaďte na podběl lékařský (Tussilago farfara). A co vám nabídne?
Aromatická bylinka, která poroste opravdu všude
V zásadě platí, že kam podběl vysijete či vysadíte, tam se mu bude dařit. Stačí mu jen trochu výživná a prokypřená půda – nic víc. Koneckonců, svědčí o tom i jeho rodové jméno. To druhové je ovšem zajímavější. Odkazuje na množství účinků, které vám tato květina nabídne – a co je ještě lepší neváží se jen k rostlině na záhonku.
Kam si podběl vysadit
Dorůstá nanejvýš 25 centimetrů výšky a jde o rostlinu vytrvalou, takže potřebujete-li zajímavou rostlinu na obrubu záhonů a zahradních cestiček, klidně podbělu toto privilegium věnujte. Ovšem stejně dobře se mu bude dařit i v truhlíku nebo v květináči a může vám tak dělat radost třeba před oknem do ložnice. Přiláká navíc i některé užitečné opylovače – a to se na zahradě rozhodně hodí.
Jen pozor na jeho rychle vysemeňování. Pokud ho nechcete mít brzy po celé zahradě, vyhraďte mu přesně dané místo a pečlivě sbírejte zralá semena. spadnou-li totiž do volné půdy, vyklíčí následujícího jara s téměř 100% jistotou.
Na co podběl použít
Možností je celá řada. Uplatňuje se zejména při kašli a zánětech horních cest dýchacích. Pomůže s teplotou i s nachlazením, ovšem v poslední době se ukazuje, že v jeho útrobách najdeme i některé nepříliš prospěšné látky.