Plavuň vidlačka patří mezi léčivé byliny, které se odnepaměti používají v oblasti přírodní medicíny. Plavuň vidlačka se používá především při dně a revmatických potížích, pomáhá také při chronické zácpě a hemoroidech. Účinků této byliny je však mnohem více. V České republice, Německu a Rakousku je ale chráněná a nesmí se sbírat. Kde plavuň vidlačku pořídit a jak a k čemu ji používat?
Bylina plavuň vidlačka se v oblasti přírodního léčitelství používá jak zevně, tak vnitřně. Než se však pustíme do podrobnějšího popisu použití, nezapomeňme uvést základní charakteristiku. Plavuň vidlačka je vytrvalá bylina, která se vyskytuje téměř po celém světě s výjimkou Středozemí a stepích oblastí. Vyskytuje se i v České republice, její sběr je však zakázaný, jelikož se jedná o chráněnou rostlinu.
Na obrázku plavuň pučivá, která se s vidlačkou často zaměňuje. I pučivá plavuň má však léčivé účinky, rovněž u nás patří mezi ohrožené druhy.
Popis rostliny
Plavuň vidlačka je středně velká plazivá rostlina, která dorůstá výšky až 120 cm. Má dlouhou větvenou lodyhu a postranní vysoké výhony. Na jaře jsou lodyhy nezelené a končí výtrusnicovým klasem, během letního období jsou pak lodyhy tmavozelené. Mezi zajímavosti patří i to, že plavoňový prášek ve styku s ohněm vzplane, hoří a prská, kvůli tomu se používal na jevištích k vytváření různých ohňových efektů. Směs tvořená i plavuňovým práškem pak pomáhá forenzním kriminalistům při získávání otisků prstů.
Vnější použití byliny plavuně vidlačky
Konečně se můžeme přesunout k samotnému použití byliny v oblasti přírodní medicíny. Ačkoliv je sběr byliny u nás zakázaný, můžeme ji zakoupit v bylinkářských obchodech. Dováží se nám ze severských a dalších zemí, kde je rostliny dostatek. Bylina se velmi často zpracovává pro vnější používání. Pomáhá léčit vyrážky, ekzémy, onemocnění močového ústrojí, křeče, onemocnění ledvin i revmatismus. V případě vnějšího použití se z byliny připravuje buď bylinná koupel, nebo odvar. Bylinou koupel si připravíte smícháním 10 až 15 velkých lžic sušené byliny zalité převařenou vodou. Nehejte louhovat a po 24 hodinách ohřejte, ale nesmíte vařit. Následně vlijte do koupele. Odvar se pak používá pro přípravu obkladů a zábalů.
Vnitřní použití byliny
Plavuně vidlačka má v oblasti přírodní medicíny využití také vnitřně. Připravuje se nálev, který se však musí popíjet jen omezeně, jelikož je toxický. Připravuje se ze suchá nati plavuně. Stačí povařit dvě lžičky sušené nati v 300 ml vody a nechat odstát, následně přecedit. Nálev působí při astmatu, nádorových onemocněních a dalších zdravotních problémech. Každý den podávejte přibližně jen 6 lžic nálevu!