Bolest nám vždy signalizuje, že s tělem není něco v pořádku. Je třeba samozřejmě rozlišovat, o jakou bolest se konkrétně jedná. Jestliže znáte její původ, je pro vás snazší rozhodnout, jak postupovat. Bolest vzniklá následkem pádu na zem je jistě jasnější, než nepříjemné píchání, které se objeví z ničeho nic. A právě o takovém problému je dnešní článek. Píchání v boku snad zažil každý z nás. Pojďme se proto podívat na možné příčiny – především ty rizikové.
Varovné signály a jejich možné příčiny
Kdy bychom se měli začít okamžitě strachovat? Pokud se k bolesti přidá i nevolnost, bolest se rozšiřuje nebo má pacient teplotu . V takovém případě se totiž může jednat o zánět slepého střeva. Jako malý test pro vás může sloužit následující činnost – zkuste velice opatrně seskočit z nějakého vyvýšeného místa (druhý schod atd.). Jestliže ucítíte prudkou bolest na pravé straně břicha, urychleně se dopravte do nemocnice. Zánět se řeší nejčastěji laparoskopickou operací, po které je celkem krátká rekonvalescence a pacient se dostane rychle domů.
Klasická vystřelující bolest může mít také souvislost s pohybem.Člověk nemá jiné potíže (teplota, bolesti břicha…). Pak se jedná s velkou pravděpodobností o problémy s bederní páteří. Vyhřezlá páteřní ploténka může tlačit na nerv vedoucí do kyčle a způsobovat vám tak nemalou bolest.
Nesmíme opomenout ani gynekologické a urologické potíže. Ženy, které trpí na časté záněty a infekce pohlavních orgánů a močových cest jistě bolest v boku znají. Někdy jí má za následek dokonce cysta (na pravém vaječníku). Jak se zvětšuje a tlačí na okolní tkáně může působit skutečně nepříjemné bolesti. Zde, stejně jako u zánětu slepého střeva, je odkládání návštěvy lékaře velmi špatným nápadem. Cysta (i slepé střevo) může prasknout a napáchat vám v břiše nepěknou neplechu.
Cysta se někdy nechává rozpustit hormonálními léky, jindy je nutné přistoupit k laparoskopické operaci. Některé cysty se dokonce objevují pouze v období menstruace a poté sami mizí.
První pomoc z domácí lékárničky
Nikdy nic nezkazíte, jestliže si vezmete prášek na bolest. Ideálně takový, který působí zároveň proti zánětu (např. Ibalgin). Prášek vám při akutní bolesti pomůže, abyste se sami dopravili do nemocnice a vydrželi čas strávený na lavičce v čekárně.
Máte-li pocit, že bolest je způsobena problémy s bederní páteří (většinou to člověk pozná sám, protože taková bolest nepřijde ze dne na den) můžete si dát uvolňující koupel. Teplá voda uvolní svaly a uleví i skřípnutému nervu.
Naopak při podezření na zánět v těle se teplu vyhněte úplně. Teplá voda, obklady nebo hřejivé masti by jen roznášeli zánět dál do tkání. Místo ideálně chlaďte a vyrazte k lékaři. Ten vám prohmatá břicho a rozhodne se, jaký postup a případná další vyšetření si vaše situace žádá.