Petrželové víno

Petržel je úžasný druh kořenové zeleniny, kterou nejčastěji používáme do vývarů, a to jak kořen tak také její listy. Pochlubit se může zcela nezaměnitelnou chutí, pro kterou ji lidi milují nebo nenávidí. Petržel obvykle konzumujeme v malých množstvích. Protože má ale mnohé zdravotní přínosy, měli bychom se snažit toto zkonzumované množství zvýšit. Petrželové víno je koncentrované, takže obsahuje petržele mnohem více.

Víno jako lék

Víno se jako lék používalo již v dávných dobách, kdy lidé ještě nemohli zakoupit léky v lékárnách. Tento přírodní elixír má za sebou bohatou historii léčebných aplikací a v té či oné době společnost tvrdí, že vyléčí téměř vše, co bolí. Spousta lidí věřila (a stále ještě věří), že umírněná konzumace vína může vést ke zlepšení zdravotního stavu. Stimuluje například krevní oběh. K léčebnému využití vína patřilo i zapracování bylinek. Alkohol je velmi účinný stabilizátor, ale i přípravek k vyluhování bylin.

Petrželka

Domácí petrželové víno

Petrželové víno si můžete jednoduše připravit i doma. Budete k tomu potřebovat 1 litr červeného nebo bílého vína (podle vašich preferencí), 10 ks petrželové nati (stonky i s listy), 2 lžíce vinného octa a 300 g medu (co nejlepší kvality). Postup se blíží přípravě klasického svařeného vína s tím rozdílem, že používáme jiné suroviny. Víno tedy nalijte do hrnce a přidejte nasekané listy i stonky petržele. Vmícháme 1 až 2 lžíce vinného octa a vaříme asi 10 minut. Dejte si pozor, směs má tendenci vzkypět. Při vaření buďte tedy v blízkosti svého elixíru.

Poté přidejte 300 g medu a vařte ještě dalších pět minut. Mezitím si sterilovanou sklenici vypláchněte vysokoprocentní pálenkou (nebo jakýmkoli jiným vysokoprocentním alkoholem) a nalijte do ní horké víno (stonky a listy scedíme). Pokud na dně vína uvidíte kal, je to zcela běžný jev, který není nijak škodlivý, a můžete jej vypít. Z tohoto důvodu se doporučuje láhev před konzumací protřepat.

Užívání petrželového vína

Petrželové víno rozhodně nepijeme po sklenicích! Jako účinná se ukazuje konzumace pouze jedné lžíce denně. Optimálně se ale užívají dvě až tři lžíce denně v různou dobu. Díky petrželovému vínu můžete léčit takové potíže, jako je bolest na hrudi, bolest srdce, oběhové potíže způsobené počasím nebo vzrušením. Kromě toho můžete víno používat také pro lepší spánek (užijte asi 100 ml před spaním). Petrželové víno je užitečné při bolestech způsobených chronickým revmatickým onemocněním, dále při rehabilitaci po infarktech a při nespavosti.

Petržel

Vypěstujte si vlastní petrželku

Při výrobě domácího petrželového vína můžete samozřejmě použít petrželku, kterou si zakoupíte v obchodě. Ne vždy si ale můžete být jisti tím, jak byla vypěstována a zda nebyla použita nebezpečná hnojiva. Vypěstovat si vlastní petrželku není nic složitého, i když pár pravidel existuje. Pěstovat můžete v zahradě nebo i květináči. Pro klíčení je důležité teplo, takže je ideální předpěstovat si rostlinku doma.

  1. Výsev provádíme v měsíci březnu. Tři až čtyři semena dáme do každého květináče nebo speciálního výsevního modulu. Vhodnou půdou pro pěstování je substrát pro bylinky nebo také sadební kompost. Dostatečně jej navlhčete vodou.
  2. To, že semínka petržele jsou maličká, nám napovídá, že ke klíčení budou potřebovat světlo. Proto je na substrát jen položíme a lehce zasypeme tenkou vrstvou zeminy.
  3. Umístíme na teplý a světlý parapet a pak už jen pravidelně zaléváme a čekáme. Zálivku provádíme ideálně poté, co substrát trochu proschne (rozhodně by ale neměl vyschnout úplně, udržujeme jej vlhký). Je dobré pořídit si láhev s rozprašovačem, která nám umožní adekvátní zálivku substrátu. Díky tomu se nemusíte bát, že svá semínka vytopíte.
  4. Petržel může vyklíčit až za měsíc. Jakmile vzejdou sazenice, je načase je vyjednotit. Odstraňte ty nejslabší a v každém květináči ponechte pouze jednu silnou rostlinu. To jí umožní bezpečný vývoj.
  5. Petrželku můžete pěstovat na okenním parapetu po celou dobu, nebo ji můžete přesadit na záhon. Jedná se o rostlinu, která miluje teplo, takže ven ji dáváme až na konci června nebo července. Je dobré je aklimatizovat předem, a to tak, že je dáte ven, ale na noc je po několik dní vracíte dovnitř.
  6. Konečné stanoviště, kam přesadíte, by mělo zahrnovat výživnou půdu, která dobře odtéká. Podle potřeby do ní tedy v předstihu přidejte kompost (pro dodání živin) nebo písek (pro lepší odtok vody). Při přesazování se vyplatí dbát na bezpečí kořenů – nedotýkejte se jich a s obnaženými rostlinami zacházejte s co největší opatrností.

Petržel

Zdravotní přínosy petrželového vína

V lidovém léčitelství se petrželka často používala zejména v souvislosti s léčbou žen. Léčila se například nepravidelná menstruace. Kromě toho se petrželka využívala také proti nadýmání. Pravdou je, že petrželka obsahuje spoustu vitamínů a minerálů, včetně železa, draslíku a vitamínu C. Jakými účinky se může pochlubit petrželka (a petrželové víno)?

Terapeutické účinky

Petrželka nabízí diuretické účinky, takže se podílí na vylučování toxinů z těla. Navíc čistí krev a povzbuzuje chuť k jídlu. Napomáhá trávení a ke správné funkci metabolismu. Může zmírnit nadýmání, žaludeční křeče a nevolnost, a dokonce i příznaky artritidy. Petrželový čaj se používá při léčbě ledvinových kamenů.

Proti rakovině

Vzhledem k vysokému obsahu vitamínu C vykazuje petrželka antioxidační účinky. Může být tedy prospěšná proti vzniku chronických onemocnění a rakoviny.

Petrželka nakrájená

Kardiovaskulární zdraví

Petrželka obsahuje také draslík, který je důležitý pro kardiovaskulární zdraví, zejména při snižování krevního tlaku. Kyselina listová taktéž pomáhá předcházet kardiovaskulárnímu onemocnění.

Péče o matku a dítě

Těhotné ženy by měly konzumovat vyšší množství kyseliny listové, která je důležitá pro správný vývoj plodu. Ta je obsažena v petrželce. Kromě toho petrželka podporuje laktaci kojících žen a stimuluje děložní kontrakce.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno