K nakládání „naslano“ se hodí celá řada druhů zeleniny i bylinek. Skvělým příkladem je třeba petrželová nať v soli. Hledáte opravdu jednoduchý a chutný recept? Tak tady je.
Nemusíte samozřejmě zůstat jen u petržele. Stejný postup uplatníte třeba i na listy celeru nebo bylinky, které vám rostou v truhlíku.
Jak na celý postup
Zásadní je použít dostatečné množství soli. Konzervační vlastnosti tohoto minerálu se projevují až při 10% koncentraci, některé mikroorganismy však snesou i 30% koncentraci. Pro konzervaci bylin nebo zeleniny proto použijte zlatou střední cestu. Množství soli by nemělo klesnout pod 20 %. V takovém případě vám bylinky a další solí konzervované potraviny vydrží v soli opravdu dlouho.
Vezměte si bylinky, kterou chcete konzervovat. Omyjte ji, osušte a nasekejte na menší kusy. Vsypte do mísy a zasypte solí. Pokud bychom počítali s jedním kilogramem bylinkové nati, bylo by třeba pro její kompletní prosolení použít 250-300 gramů soli. Dobře promíchejte. Nasypte do vymytých a dobře vysušených sklenic. Upěchujte a zasypte ještě několik milimetrů silnou vrstvou soli. Dobře uzavřete.
Můžete použít víčka běžný cukrářský celofán. Pokud se rozhodnete pro tuto variantu, pak celofán nepatrně namokřete a mokrou stranu uložte nahoru.
Další postupy pro konzervaci v soli
Podle některých kuchařek však není vhodné vkládat prosolené bylinky do sklenic hned. Měly by se uložit stranou, dokud tzv. nepustí šťávu. Tato metoda je hojně zmiňována například u kopru. Ve starých kuchařkách se u kopru uvádí 100 gramů soli na jeden kilogram koprové natě.
Česnek v soli je na přípravu bleskurychlý
Také nemáte rádi neustálé loupání páchnoucích stroužků? Zdržují vás u vaření, a tak je často do jídla ani nepřidáte? Vyrobte si česnek v soli, který budete mít stále po ruce. Jeho přidání do jídla je otázkou několika okamžiků a ani jeho příprava není o moc delší.
- 1 kilogram česneku
- 300 gramů soli
Česnek oloupejte a prolisujte. Můžete ho také nakrájet na tenké plátky nebo utřít. Záleží jen na vaší fantazii a následném dalším využití. Česnek vložte do mísy a promíchejte se solí. Dbejte, aby se opravdu důkladně obalil. Vše natlačte do menších skleniček, ideální jsou například ty od dětské přesnídávky. Zasypte tenkou vrstvou soli, která zabrání zkažení jídla a uložte do temna a chladu. Můžete ihned začít používat. Jednou otevřenou sklenici skladujte pro jistotu v lednici.
Česnek, který takto konzervujete, není tak štiplavý jako ten běžný, ale přitom si uchovává velké množství cenných látek. Skvěle se hodí k přípravě masa, ale třeba i na brambory, do těstovinových salátů či jako ingredience do pomazánek.
Jde to i bez soli
A jaké jsou další způsoby uchování česneku? Vydrží vám v perfektním stavu i ve chvíli, kdy si nechcete jeho chuť „kazit“ přemírou soli. Ke konzervaci vám tentokrát postačí jen dostatečné množství oleje. A obejdete se bez vážení.
Česnek jednoduše oloupejte a vhoďte do vhodné nádoby, v níž ho budete moci jednoduše rozmixovat. Pak ho asi do jedné třetiny zalijte olejem, rozmixujte a uložte do vhodných nádob. Skladujte v chladu.