Petechie

Různé změny na naší kůži není radno podceňovat. Přeci jenom je to náš největší orgán, který nás má za úkol chránit. Pokud s námi není něco v pořádku uvnitř, často se to projeví i kvalitou a vzhledem kůže. Dnes nás budou zajímat takzvané petechie. Ty mohou být úplně neškodné, zároveň však mohou signalizovat nepříjemné zdravotní problémy. Pojďme si to tedy ujasnit.

Jsou to malé krevní podlitiny, většinou mají červenou barvu, ale mohou být i nafialovělé. Buďto jsou ve shlukuKrevní nemoc, která způsobuje petechie a vytvářejí vetší skvrny nebo vypadají jako jemná tečkovitá vyrážka. Nijak nevystupují na povrch, nesvědí ani nebolí. Kromě kůže se mohou vyskytovat také na sliznicích těla (např. dutina ústní).

Krev se pod kůží vyskytne v důsledku prasknutí malých žilek (kapilár). Ty bývají oslabené z mnoha důvodů. Protože pacientovi v ničem nepřekážejí, tak si jich na pohledově nedostupných místech častokrát ani nevšimne (záda, zadní strana stehen).

Petechie se objevují jak u novorozeňat, tak u osob v pokročilém věku. O jejich četnosti nerozhoduje ani pohlaví.

Méně závažné příčiny jejich vzniku

Obecně se dá říci, že vznik petechií přímo souvisí se snížením odolnosti kapilárních stěn a poruchou krevních destiček. V obou případech však musíme dál pátrat po příčině.

Začneme častými a méně nebezpečnými důvody:

•         alergie – petechie se objeví jako alergická reakce na chemické látky v oblečení, různé druhy potravin nebo léků na předpis. Stejně tak je způsobují i léky užívané na ředění krve nebo antidepresiva.

•         silný kašel – silný kašel nás nutí přepínat tělo a některé drobné žilky to jednoduše nevydrží

•         zvracení – stejný důvod jako v předchozím bodě

•         nedostatek vitaminu C – vitamin C má blahodárný vliv na celou řadu procesů v těle, jeho nedostatek se projeví např. vznikem petechií (nutno dodat drobných)

•         tlak na kůži – petechie mají mnoho společného s modřinami, tlak na kůži v jednom místě může také způsobit popraskání žilek

•         virová onemocnění – není výjimkou, že se petechie objeví v souvislosti s chřipkou, angínou, spálou atd. Po odeznění nemoci by se ale neměly vracet.

Pozor na souvislost s vážným onemocněním

Petechie dále vznikají kvůli zánětlivému onemocnění cév, konkrétně nemoci zvané vaskulitida. Tyto případy jsou časté u dětí a malých miminek. Jedním z důsledků vaskulitidy je právě oslabení žilních stěn – ty pak propouštějí snadno krev.

Na vině bývají i autoimunitní nemoci jako je např. lupus. Největším strašákem všech rodičů je ovšem leukémie, která se bohužel nevyhýbá ani skutečně malým dětem. Navíc jsou petechie právě jedním z nejčastějších příznaků. Rodiče je snadno zaregistrují.

U leukémie je příčina vzniku petechií spojená s poruchou tvorby krevních destiček. Kvůli tomu je krev řídká. V případě leukémie vypadají petechie většinou jako velké červené nebo nafialovělé skvrny na těle.

Nepodceňujte signály vaší kůže

Z výše uvedeného jasně plyne pouze jedno. Petechie nejsou jen obyčejná vyrážka a rozhodně se je nevyplatí ignorovat. Může to být modřina, ale také agresivní druh rakoviny. Proto se vždy po jejich objevení zamyslete, zda existuje logické vysvětlitelní jejich vzniku. Jestliže ne, utíkejte k lékaři – u dětí se vyplatí jednat rychle.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno