Pěstování zázvoru

V čínské medicíně je zázvorový kořen hitem, a v našich podmínkách také nijak nezaostává. Chutný čaj, sušenky nebo kandované bonbóny umí pohladit chuťové buňky i pomoci proti celé řadě neduhů. Ale věděli jste, že si tuto exotickou rostlinu můžete bez potíží vypěstovat i sami doma?

V zahradnictví byste sazenice sehnali nejspíše pod latinským názvem Zingiber officinale. Pro léčivé účely je používán kořen, jehož slupka je zbarvena světle hnědě a po oloupání se na vás usměje sluníčkově žlutá dužina. A jakými léčivými účinky se může zázvor pochlubit?

Pěstování zázvoru

  • snižuje srážlivost krve
  • snižuje hladinu cholesterolu
  • přispívá k ochraně kardiovaskulárního systému
  • má protizánětlivé a analgetické účinky
  • zmírňuje bolesti hlavy
  • podporuje například i chuť k jídlu

K dostání je v každém supermarketu a díky svým jedinečným vlastnostem odolá i náročným podmínkám přepravy a v ledničce si udrží vynikající vlastnosti i po několik týdnů. A jak na jeho pěstování doma?

Pěstování zázvoru

Pěstování zázvoru od A do Zet

Chcete-li zázvor pěstovat v bytě, nejpříznivější podmínky k tomu jsou na přelomu zimy a léta. Tehdy najdete v obchodech velké množství mírně naklíčených kořenů (hledejte lesklé pupeny na těle kořenu), které se snadno uchytí.

Takovýto čerstvý kořen stačí položit na povrch dostatečně propustného substrátu a lehce přihrnout zeminou. Očka by měla směřovat směrem vzhůru a vrstva zeminy by neměla přesáhnout výšku 1 cm. Je nutné mírně zalévat. Zemina nesmí nikdy vyschnout! Po 2-3 týdnech začne z očka vyrůstat tenký zelený klíček. Dbejte, aby na květináč nikdy nedopadalo přímé slunce, jež by mohlo citlivou rostlinku popálit.

Postupné se dočkáte přibližně 70 centimetrů dlouhých listů, které díky svému úzkému profilu připomínají listy bambusu nebo rákosu. V přírodě byste se mohli těšit ze světle žlutých kvítků, v bytě však zázvor kvete jen zřídka.

Sklízejte, když zežloutne

Nyní vás čeká 9-10 měsíců jednoduché péče. Zázvor mírně zalévejte a čas od času přihnojte hnojivem pro zeleninu v poloviční dávce oproti hodnotám uvedeným na obalu. To, že je zázvor připravený ke sběru, poznáte podle toho, že jeho listy začnou žloutnout. Tehdy vyjměte kořen z květináče, větší část použijte, a menší část z očkem znovu zasaďte. Získáte tak nekonečný přísun čerstvého zázvoru, který poté můžete používat čerstvý, zamrazit nebo ho usušit v sušičce na ovoce a rozemlít na jemný prášek.

Náš tip: řeznou stranu kořene nechte 24 hodin zaschnout, a poté ošetřete práškem z dřevěného uhlí. Teprve poté zázvor znovu vysaďte. Zabráníte tak nepříjemnému houbovému nemocnění nebo plísni, jež by mohla narušený kořen napadnout.

Zázvor vždy sázejte do zcela čerstvé půdy, tu původní vyhoďte. Neobsahuje už téměř žádné živiny a z další úrody zázvoru byste tak byli spíše zklamaní.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno