Zatímco dříve byla vinná réva k vidění v každé zahradě, dnes od našich obydlí pomalu ustupuje. A to je velká škoda. Protože při správné péči nám bude poskytovat své sladké plody stejně dlouho jako lecjaký strom. Je však třeba se při pěstování držet několika zásad.
Ještě předtím, než se pustíte do dalších řádků si ujasněte, kde budete vinnou révu pěstovat. Nezáleží na tom, na kterou stranu je situována vaše zahrada. Druhů vinné révy existuje na našem trhu tolik, že si jistě vyberete. Problémem může být dostatek místa, neobejdete se totiž bez větší konstrukce (třeba i pergoly), kterou bude moci tato rostlina bez zábran celou porůst.
Ideální podmínky? Jižní strana nebo skleník
Nalijme si čistého vína. Pokud chcete pěstovat vinnou révu ve velkém tak, aby vás celý podzim zásobila chutnými plody a navíc ještě posloužila jako základ vašeho domácího vína, neobejdete se bez pořádně velkého skleníku nebo alespoň prosluněné jižní zdi. V opačném případě se smiřte s tím, že nikdy nebudete vlastnit rostlinu obtěžkanou plody tak, že pro samé bobule nebude vidět listí. Na druhou stranu to však vůbec nevadí, radost uděláte i s několika hrozny.
Podmínkou úspěšného pěstování se pak stává závětrné místo a správná výsadba. Tu realizujeme v brzkém podzimu nebo na přelomu dubna a května, kdy je půda už pěkně prohřátá. Dbejte na to, aby vaše sazenice byly čerstvé a nepřeschlé. To poznáte snadno – stačí odlomit kousek kořínku. Pokud je uvnitř bílý, je vše v pořádku, hnědá zlomová strana značí již pravděpodobně poškozenou rostlinu, která vám příliš radosti neudělá. Rostlinky sázejte do přibližně 40 cm hlubokého důlku.
Ten vyložte dobrým kompostem. Pozor! Nikdy ne hnojem – spálil by kořeny! Výhon prořežte tak, že mu zůstanou pouze dvě očka a zasaďte tak, aby místo, kde se začínají dělit první větvičky, zůstalo asi jeden až tři centimetry nad povrchem půdy. Zeminu zahrňte, stlačte a vytvořte hrůbek, který překryje révu do výše 10 centimetrů. Ten odstraňte až ve chvíli, kdy začne rostlina pučet. Poté hlínu odstraňte a ze vzniklých odnoží ponechte jen dvě nejsilnější, zbytek nemilosrdně ořežte.
Pěstování vinné révy – vybíráme vhodnou odrůdu
A pro jaké odrůdy vína si do zahrádkářství zajít? Rozdělili jsme je pro vás podle druhu i stanoviště.
Vinná réva pro přímou konzumaci: sáhněte po stolních odrůdách jako je Chrupka, Diamant nebo Prink či Rizling. Hitem posledních let je Strawberry Grape. A pokud hledáte odrůdy bez semen, vsaďte na Currant nebo Zzante.
Pro jižní svahy: Rizling rýnský a vlašský, Frankovka
Pro východní a západní stranu: poloranné odrůdy, především Müller Thurgau a Veltlínské červené
Mrazuvzdorné odrůdy: Chrupky, André nebo ryzlink
Pro úspěšnou úrodu pak už zbývá jen přidat hnojiva s vysokým obsahem fosforu, draslíku a hořčíku a případně i vápníku, pokud v půdě schází.