Pokud si v obchodě koupíte mango, můžete si na něm nejen pochutnat, ale také se pokusit o vlastní rostlinku. Semena manga klíčí téměř vždy – pokud je tedy vysadíte ihned po odstranění z ovoce. Musíte být trpělivý, protože mango začne růst teprve po třech týdnech. V tomto článku se dozvíte, jak na pěstování manga krok za krokem.
Mangovník nebo mango?
Pokud mluvíme o stromu, na kterém ovoce roste, jedná se o mangovník indický (Magnifera indica). Lidově tento strom ale označujeme názvem plodu – tedy jako mango. Jedná se o vždyzelený strom z čeledi Anacardiaceae. Mangovníky mají dlouhou životnost, mohou žít až 300 let a déle. Dosahují výšky až 40 metrů. Listy jsou kopinaté, shromážděné v růžicích, dorůstající až do délky 25 cm.
Mango jeho historie
Mangovníky se používají především jako pěstované rostliny – pěstují se již více než 5 000 let. Pěstování má svou dlouhou tradici především v Indii, kde se mangové sady rozkládají na ploše 1 milion hektarů. Toto ovoce je zmíněno pod označením „ovoce bohů“ již v nejstarších hinduistických knihách. Mimo Indii se mango pěstuje v mnoha dalších zemích – zejména v tropickém a subtropickém podnebí.
Mango jako ovoce
Mango je jedním z nejchutnějších plodů na světě. Konzumujeme jej syrové, ale také konzervované v plechovkách nebo dokonce mražené. Používá se k výrobě džusů, džemů, želé a sušeného ovoce. Přidává se také do omáček a marinád. Dužina je chutná, sladká a aromatická, bohatá na vitamíny a minerály. Chuť připomíná kombinaci broskví a melounu. Mango je podlouhlé a zploštělé. Sklízí se, když jeho zelená kůra začne zářit. Nezralé, tvrdé ovoce, během přepravy dozrává. Maximální doba skladování nepřesahuje 10 týdnů. Slupka manga je tenká a hladká, ale tvrdá – před jídlem je potřeba ji odstranit. Barva slupky, v závislosti na druhu a odrůdě, může být zelená, žlutá, růžová, červená nebo fialová.
Kde a kdy koupit mango?
Mango můžete sehnat v každém větším supermarketu. Vyberte si zralé mango – mírně měkké, bez viditelných známek ztmavnutí slupky nebo hniloby. Manga jsou v obchodech k dispozici po celý rok. Pamatujte, že dobré ovoce má obvykle dobré semeno. Nejlepším obdobím, kdy zasadit pecku, je na jaře. Dny se prodlužují, venku se otepluje. Tím je mnohem snazší zajistit klíčící rostlině správné množství slunečního světla a teplotu potřebnou pro klíčení.
Čištění semínka
Uvnitř manga se nachází pecka, která svým tvarem (nikoli však velikostí) připomíná pecku švestky. Více než polovina ovoce je šťavnatá žlutooranžová dužina, zbytek tvoří právě pecka. Je velká, silně zploštělá a jsou k ní připojena vlákna. K výsadbě použijte pouze zdravě vypadající semena. Pecku samotnou je potřeba zbavit všech vláken – dobře to jde kuchyňskou houbičkou (použijte drsnou stranu).
Urychlení klíčení
Chcete-li urychlit klíčení, můžete pecku rozřezat na délku asi 5 mm nebo jemně otřít celou pecku brusným papírem. Je možné pecku pomocí svěráku také otevřít – zde je ale potřeba postupovat velmi jemně a opatrně, aby nedošlo k poškození semínka uvnitř. Semínko vyjměte a zasaďte pod tenkou vrstvu půdy. Při teplotách kolem 20–25 ° C začnou semena manga růst za 1–4 týdny. Existuje také další metoda, která spočívá v namočení pecky do nádoby s vodou na 2–3 týdny, dokud se nerozbije. V takovém případě by měla být voda v nádobě denně měněna.
Výběr květináče a substrát
Semena mangovníku jsou velká – proto je vysazujeme po jednom. Minimální velikost květináče je 8 cm v průměru. Semeno zasaďte špičatým koncem nahoru a do poloviny jej přihrňte půdou. Mango má rádo úrodnou a dobře propustnou půdu, proto je ideální směs zahradní půdy, rašeliny a perlitu (2: 1: 1) s pH mezi 5,5 a 7,5. Pamatujte na drenážní vrstvu na dně nádoby – aby přebytečná voda mohla volně odtékat. Květináč umístěte na teplé a slunné místo. Poté jej přikryjte fólií, do které udělejte díry, aby mohla unikat přebytečná vodní pára. Tímto způsobem vytvoříme mini-skleníkové podmínky, díky nimž bude zajištěna konstantní vlhkost vzduchu – nezbytná pro klíčení.
Klíčení manga
Po 1-4 týdnech (v závislosti na podmínkách a zralosti plodů) by se měla objevit mladá klíčící rostlina – poté odstraňte fólii z květináče a přesuňte rostlinu blíže ke slunci. Abyste listy nespálili prudkým sluncem (na jižním nebo západním okně), přibližujte rostlinu postupně ke slunci. Když jsou první listy plně vyvinuté, je možné sazenici přesadit do většího květináče. Rostlina nemá ráda substrát se stojatou vodou, proto by měla být na dně nádoby vytvořena drenážní vrstva.
Péče o mango
Mango roste nejlépe na plném slunci – na jižním nebo západním okně. Rostlina má ráda cirkulaci vzduchu, dejte si ale pozor na průvan. Mango má rádo vysokou vlhkost vzduchu. Udržujte podklad neustále mírně vlhký, ale ne mokrý. Rostlina může být zalévána zespodu i shora. Pro zalévání je nejlepší použít převařenou vodu při pokojové teplotě. Dávejte pozor, abyste nezalévali listy, protože mango je náchylné k bakteriálním a plísňovým chorobám.
Čekání na plody
Je možné, že se dočkáte plodů. Budete si na ně ale muset počkat dlouhých sedm let. Teprve potom se totiž objeví první květy, ze kterých se možná vyvinou také plody. V našich podmínkách se nám nepodaří vypěstovat čtyřiceti metrové stromy, které budou poskytovat velkou úrodu. Zahradníci obvykle považují za úspěch, podaří-li se jim vypěstovat alespoň dva plody dobré kvality.